Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord - Airbag Fehler


BD
 Share

Postare recomandată

Domnule Florin aveti dreptate,m-ai fac figuri din cand in cand.Unde este pozionat acest modul? Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe partea soferului, sub bord, in stanga. Trebuie sa dai jos placa de sub bord, pe partea soferului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil si switch usa sofer cu probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch usa defect nu da eroare pe modul confort - este de la lipiturile de pe placa modulului confort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Dacă airbagul lateral pe partea pasagerului a sărit din senin la o reconectare a bateriei și centura s-a blocat, după înlocuirea acestora este necesara rescrierea modului airbag?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am auzit pana acum sa sara la conectarea baterie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaneaza masina si posteaza erorile stocate pe modulul airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da - Va fi necesara rescriere.

De Ce a Fost reconectata Bateria ?

Tot Ceva Probleme cu Airbagul ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, a fost deconectată când un tinichigiu a sudat electric ceva la unul din praguri. Cât despre erori, am scanat acum câteva zile dar am uitat codurile de eroare, erau ceva cu ”resistance too high” parcă și pe modulul airbag pasager și pe centura pasager. O să le pun mâine aici să le vedeți și voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reușit să la văd în seara asta:

01218 - Side Airbag Igniter; Passenger Side (N200)

                32-00 Resistance Too High

00655 - Seat Belt Tensioner Igniter; Passenger Side (N154)

                32-00 Resistance Too High

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaun sofer si centura sofer ....

Desfa si vezi ce e in neregula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi am spus că airbagul lateral a explodat și probabil că legat de asta și centura s-a blocat (s-a strâns). Tare aș vrea să știu de ce, nu am avut accident, nu am luat nicio groapă sau altceva de genul ăsta, a explodat la reconectarea bateriei. Si mai vreau să știu dacă după înlocuirea airbagului cortină și a centurii trebuie rescris modulul airbag astfel încât cele două să funcționeze corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am mai spus ca trebuie rescris modulul.

Nu am intalnit sa sara airbag la conectare borne baterie. Poate cine le-a montat s-a jucat in nestire pe borne ... si a facut +pliciuri".

Sau cine stie ce e pe instalatie aiurea , Si cand zic instalatie - ma gandesc la senzorii crash - care iti actioneaza airbaguri,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Azi-dimineata, dupa un drum de cca. 1 ora prin oras, am facut o pauza de cca 1, 5 ore si când am revenit la masina am primit eroarea "AIRBAG FEHLER", impreuna cu tiuiturile de rigoare. Eroarea afisata de catre VAG-com este cea de mai jos:

01588 - Igniter for Head-Airbag: Drivers Side (N251)
            32-00 - Resistance too High

Eroarea nu poate fi stearsa, persista si dupa stergere. Banuiesc ca am de lucru la mufa ce conecteaza airbag-ul cortina de pe partea soferului. Masina este VW Golf 4 Variant. Unde se gaseste la Variant mufa de legatura, pe stâlpul, din fata, pe cel din spate, ultimul de la hayon, sau altundeva? Nu as vrea sa desfac inutil ornamente? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in spate, in zona lampii de pe partea respectiva, este mufa care face probleme, de regula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat, multumesc @Florin, nu m-as fi gândit sa caut mufa chiar acolo. Am crezut ca mai degraba este la stâlpul A. Mai greu a fost cu demontatul fiindca in niciun caz, cel putin la Variant, nu poti lucra in gaura aceea din spatele triplei spate. Asa ca am demontat toata partea laterala stânga a portbagajului si am ajuns la mufa, am scos pinii pe rând din cele 2 mufe tata si mama, i-am curatat usor mecanic, precum si cu spray de contacte, am intarit lamelele elastice din pinii mama, am, montat la loc si am sters eroarea. Ce m-a mirat a fost, ca in ciuda faptului ca si pinii mama si tata sunt auriti, cel putin asa cred eu fiindca au culoarea galbena, spre deosebire de pinii obisnuiti, chiar si asa, au oxidat, sau ma rog, au aparut contacte imperfecte! Oricum, in final am rezolvat cumva problema. Ma gândesc ca la vara sa o curat preventiv si pe cea din dreapta!

 

Modificat de Remus66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Remus, mufele nu sunt cele mai ok/bine gandite - asa cum zici, chiar daca au contacte aurite, la modelul tau, se mai intampla asa.

cu placere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Adresa 15: Airbaguri        Eticheta: ROJ\6Q0-909-605-VW5.clb
   Numar VAG: 1C0 909 605 B
   Componenta: 0A AIRBAG VW51 04   0008 
   Codare: 12353
   Atelier: WSC 05311 
   VCID: 234F8479B1302C39529-513C

1 cod a gasit:
00532 - Tensiune alimentare B+
            07-10 - Semnal prea mic - intermitent   

Aceasta este eroarea aparuta la o scanare cu Vag com. Vechiul proprietar al masinii a schimbat scaunele cu unele de Anglia fara incalzire ,iar sub scaune atarna cateva mufe. Exista posibilitatea sa fie de acolo de la scaune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnal prea mic mie imi spune ca e slaba bateria. Daca nu aveai conectate mufele aveai eroare de open circuit sau resistance too high sau too low.

Verifica bateria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/28/2018 at 8:27 AM, emilian92 said:

Adresa 15: Airbaguri        Eticheta: ROJ\6Q0-909-605-VW5.clb
   Numar VAG: 1C0 909 605 B
   Componenta: 0A AIRBAG VW51 04   0008 
   Codare: 12353
   Atelier: WSC 05311 
   VCID: 234F8479B1302C39529-513C

1 cod a gasit:
00532 - Tensiune alimentare B+
            07-10 - Semnal prea mic - intermitent   

Aceasta este eroarea aparuta la o scanare cu Vag com. Vechiul proprietar al masinii a schimbat scaunele cu unele de Anglia fara incalzire ,iar sub scaune atarna cateva mufe. Exista posibilitatea sa fie de acolo de la scaune?

si nu te lasa sa o stergi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate sterge.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica cablajul pana la modulul airbag-urilor - verifica pinii sa nu fie oxidati, verifica alimentarile, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
CristianVasile

2 Faults Found:
00532 - Supply Voltage B+
07-10 - Signal too Low - Intermittent
01221 - Shareware Version. To Decode all DTCs
37-00 - Please Register/Activate

 

Are cineva idee cum pot scapa de aceste 2 erori? 
Ajuta sa scot borna bateriei sau trebuie rescris modulul airbag?

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CA sa te ajutam, macar foloseste o interfata mai buna, care sa stie de erori.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!