Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord - Airbag Fehler


BD
 Share

Postare recomandată

Sigur .

Recomandat e sa deconectezi bateria .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

m-am uitat sub scaunul din dreapta si nu am vazut senzorul

trebuie scos scaunul sa ajung la el?

sau unde mai exact il gasesc sub mocheta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.

Azi eram in trafic si din senin s-a aprins in bord becul pentru airbag.

Dupa o scanare cu vag imi scria:

 

1 Fault Found:

01588 - Igniter for Head-Airbag; Drivers Side (N251)

 32-10 - Resistance Too High - Intermittent

 

Am sters eroarea si ma gandesc daca mai apare ...

 

mersi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai apare verifica cele 2 mufe de la airbagul de cap, mufe situate una langa stopul din stanga si una mai sus, spre plafon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spre surprinderea mea azi iar mi-a aparut becul de la airbag...

 

 

@Al Bundy...

Daca verific mufele trebuie sa dau borna la baterie jos?

Mufele sunt de culoare galbena?

Mufa de sus de la plafon  o gasesc sub plasticul de la airbagul din stalpul de langa sofer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa stai linistit , da-le jos .

Da - culoare galbena

Stop spate si alta aproape de plafon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Salut!

Am cumparat astazi un VW  Bora Pacific 1.9 tdi 101 cp ATD din 2002 si am fost atat de prost incat am ignorat martorul de AIRBAG aprins gandinduma ca este o eroare oarecare de la o mufa ceva  si nu m-am gandit nici o secunda ca ar fi ceva grav. Masina avea huse de protectie si am zis sa le dau jos si surpriza! AIRBAG-ul de la scaunul pasager sarit nu l-am vazut din cauza huselor oricum recunosc ca nu mi-a trcut prin cap ca poata sa sara numai unul asa ca daca s-ar face un clasament cu prosti eu ocup primul loc.

  Deci in concluzie AIRBAG pasager sarit si centura blocata, cealalta centura nu are nimic si nici celeaelte AIRBAG-uri nu au.

 

  Nu-mi cereti coduri de eroare ca nu am VAG COM (si oricum nu stiu sa il folosesc) dar incerc sa gasesc si daca da am sa postez codurile (sunt departe de casa)

  Va rog sa-mi spuneti cu ce sa incep si ce trebuie sa cumpar, am citit pina acum, ca de asta am si postat asa tarziu si am inteles ca modulul de AIRBAG se poate reprograma si ca trebuie doar senzorul de impact, centura si AIRBAG-ul din scaun schimbate si vreau sa stiu procedeul prin care sa fac toate astea, pentru a nu mai aduga si altceva pe lista.

  Pot sa le iau din dezmembrari ? Vreau doar sa le schimb urmand sa le programez cand vin in tara .

 

Multumesc anticipat !

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumperi nimic pananu faci diagnoza .

Trebuie sa vezi ce erori ai pe centrala de airbag (daca o mai fi si ea pe masina) .

In functie de erori cumperi/remediezi defecte.

Deci : asteptam diagnoza

Centura blocata poti sa o cumperi - ea e obligatoriu

sa o inlocuiesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Multumesc Turbocip de raspuns!

Am reusit sa scot cateva coduri la o diagnoza facuta pe fuga in parcare:

 

  01227

  

  01214

 

  01218

 

  00655

 

Am demontat centura care avea priza scoasa, la fel si AIRBAG-ul din scaun si asta cu priza scoasa

Senzorul de impact nu a fost umblat la el deci priza era la locul ei si nu am scoso de frica sa nu fac ceva pe acolo dar am copiat codul, la modul sub bord nu am ajuns

  Iata referintele:

 

  1J4 880 240 E  AIRBAG scaun

 

  6Q0 909 606 senzor impact (pe el mai are doua serii: 02310D5L8MTI si 42010603)

 

  1C0 909 605 A modul AIRBAG (codul la dat VAG COM la diagnoza deci nu sunt sigur)

 

 Astept sugestii !  Va multumesc !

 

  

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai stocat ca erori  crash data in calculatorul de airbag (se repara in 30 min) , airbag sofer , pasager si ultima eroare e de la centura pasager .

E rezolvabila masina ta .


Si e bine sa o faci , pentru siguranta ta si a celorlalti pasageri ce calatoresc cu tine in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu ma gandesc sa nu o fac dar pentru asta trebuie si ceva piese da exemplu centura care inca nu am gasito de fapt am gasit dar nu modelul asta , asa la mufa seamana dar nu la corp si nu am luat, in schimb am luat un airbag si un senzor de impact dupa chipul si asemanarea celor de pe masina dar nu stiu daca sunt bune.

Va rog sa imi spuneti daca sunt bune daca nu cum sa le iau (dupa serie sau  dupa priza ) sa nu arunc banii aiurea

Pun si cateva poze : Va multumesc

post-100959-0-18504800-1434221480_thumb.

post-100959-0-60853600-1434221492_thumb.

post-100959-0-35433200-1434221505_thumb.

post-100959-0-03630600-1434221520_thumb.

post-100959-0-77404600-1434221551_thumb.

post-100959-0-70730000-1434221662_thumb.

post-100959-0-38660500-1434222830_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le iei la ghici - o sa ai surpriza sa nu fie ce trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am gasit un modul de AIRBAG si vreau sa_l cumpar cu aceiasi serie ca al meu in partea de sus dar seriile de jos sunt diferite

Postez o poza cu el , partea incercuita este identica cu ce am eu pe masina

multumesc

post-100959-0-04918100-1434369801_thumb.

post-100959-0-89643900-1434370102_thumb.

Modificat de Bica_Lucian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pare sa mearga la tine.

 

oricum, daca ai data crash stocata, se poate face modulul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am gasit un modul de AIRBAG si vreau sa_l cumpar cu aceiasi serie ca al meu in partea de sus dar seriile de jos sunt diferite

Postez o poza cu el , partea incercuita este identica cu ce am eu pe masina

multumesc

In poza 2 este al tau sau cel care vrei sa-l cumperi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy poza 2 este cel de pe masina

 

 

Florin toate seriile si referintele de sus sunt identice, mai putin cele de jos care ma gandesc ca sunt simple coduri ale fabricantului (asta gandesc eu dar vreau sa stiu ce ganditi si voi) incerc sa gasesc unul virgin daca nu reprogramam pe ala de pe masina  si gata

 

 

Iata si AIRBAG-ul pe care l-am cumparat acum dupa masa (al doilea ca primul nu avea E-ul in coada) si era din 2000 asta e din 2002 si al meu din 2001

 

poza 1 ala spart (al meu) si 2 ala nou  MASINA DUPA CARE PROVINE AVEA AIRBAG-ul DIN BORD SI VOLAN SPARTE !!! dar alea din scaune NU!!! asa ca l-am luat sper ca e bun

post-100959-0-48332400-1434392866_thumb.

post-100959-0-72494300-1434392887_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne tii la curent cu montaj si daca iti functioneaza .

Daca nu - se poate repara al tau 100% si il vinzi pe cel cumparat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept un raspuns despre compatibilitatea AIRBAG-ului pe care tocmai l-am luat pentru ca vreau sa inchid scaunul nu-l mai suport asa

Spuneti-mi va rog daca cuplez AIRBAG-ul si este bun eroarea cu pasagerul ar trebui sa dispara NU ?

 

Senzorul de impact de sub scaun detoneaza AIRBAG-ul din scaunul de pe partea respectiva, atunci si el trebuie schimbat NU?

 

Daca am inteles eu bine fiecare AIRBAG are senzorul lui ca altfel nu inteleg cum unul sare si altul nu deci sunt independente ca altfel nu imi explic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pare sa mearga la tine.

 

oricum, daca ai data crash stocata, se poate face modulul tau.

 

Lucian, ti-am scris si mai sus... si asa cum ti-am zis la telefon, pare sa mearga la tine.

 

airbag-ul din scaun este ok.

 

da, senzorul e posibil sa fie de inlocuit - da-mi sa vad erorile stocate pe modulul airbag, ca sa iti zic exact despre ce e vb.

 

pt impact lateral ai senzorii de pe traversa, pt frontal - modulul de airbag are senzor de decelerare, in interiorul lui.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin!

Gata a esit soarele ca eram in ceata rau de tot

Cum fac diagnoza postez imediat  codul, asta dupa ce montez AIRBAG-ul in scaun sa vedem ce coduri mai ramin ca alea de la centura si scaun se vor sterge

 

 Codurile de eroare sun putin mai in spate postate (pagina precedenta) daca vrei sa arunci un ochi

Modificat de Bica_Lucian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici-o eroare nu se poate sterge daca ai crash data stocat pe airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, dar daca schimbi modulul in cauza cu un altul fara data crash stocat (si binenteles celelalte componente afectate) martorul se stinge de la sine?

  Multumesc.

Modificat de Bica_Lucian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!