Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord - Airbag Fehler


BD
 Share

Postare recomandată

Am Passat intr-adevar , nu am observat ca este pentru Golf thread-ul , greseala mea , am citit cateva pagini sa vad daca gasesc o solutie si m-a luat valul cu postarea , o sa verific firele care intra in calculatorul de airbag , mufa care intra in airbag in sine nu prea stiu cum pot ajunge la ea , tocmai asta a fost si intrebarea mea

Modificat de Dan V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA passat verifica firele din mufa de la stalpul A, langa footrest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat , am continuitate pe ambele fire..am intarit pinii + spray contacte ... nu cred ca ar avea rost sa anulez mufa

Modificat de Dan V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu anulezi mufa .

Poti incerca sa simulezi cu o rezistenta sub scaun si vezi ce se intampla. Ca sa iti dai seama exact de unde vine eroarea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti te rog sa intri putin mai mult in detalii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

e mufa galbena de sub scaun ... se scoate foarte greu .... o cureti cu spay ... si o bagi inapoi ... si pe urma stergi eroarea cu vcds-lite , spor la treaba.

 

 

P.S. Sa nu tai firele si sa pui pe direct ca pe urma nu iti mai sare airbag-ul in caz de accident .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , nu cred ca ai citit ce s-a vorbit pana acum .

P.S. De ce sa nu sara airbagul ?

 

Later Edit : Interesant raspunsul , multumesc ! 

Astept un raspuns  , Turbocip  !

Modificat de Dan V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e pusa aiurea acea mufa .... fa un test .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai ti-am spus : fa test cu o rezistenta , asa afli unde e problema.

ReZistenta iti simuleaza ca si cum ai avea airbagul ok.

Deconectezi airbag si faci test cu rezistenta ... cu ea te poti pozitiona oriunde doresti.

Dupa ce descoperi problema , conectezi inapoi airbagul.

Salut,

e mufa galbena de sub scaun ... se scoate foarte greu .... o cureti cu spay ... si o bagi inapoi ... si pe urma stergi eroarea cu vcds-lite , spor la treaba.

P.S. Sa nu tai firele si sa pui pe direct ca pe urma nu iti mai sare airbag-ul in caz de accident .

Asta e la misto ? Ai testat tu ? Ca vorbesti aiurea despre saritul airbagurilor. Nu mai induce lumea in eroare.

Iar mufa de sub scaun iese usor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost pentru aceasta problema la un service , asa mi-a spus inginerul de service ...ca nu mai sare airbagul daca o pun pe direct ... nu duc pe nimeni in eroare ... dar sincer daca gandesti ca un om , iti poti da seara ca nu e pusa aiurea acea mufa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca info asa pentru tine si pentru inginerul care te-a informat un pic mai mult gresit :

- rolul mufei este sa poti deconecta airbagul din scaun atunci cand demontezi si ai nevoie sa scoti scaunul de pe pozitie.

- in general o mufa intr-un circuit stii ce rol are ?

Si inchidem deZbaterea aceasta ca nu face subiectul a ceea ce a intrebat colegul.

Modificat de Turbocip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a indus pe nimeni in eroare stati linistiti , eram doar curios sa vad ce prostie spune , multumesc de raspuns , o sa trec la treaba maine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mufa de sub scaun sau pillar - stalp A, stanga la piciorul soferului ... se ajunge destul de usor.

 

oricum, mai mult ca sigur este o problema de conectica - daca nu se rezolva prin curatarea cu spray de contacte, atunci trebuie pus pe direct - singura solutie sa o rezolvi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa de sub scaun este deja pusa pe direct , o sa o anulez si pe cea de la footrest dar intai vreau sa incerc sa simulez cum mi-a recomandat Turbocip  ,momentan s-a stricat vremea si nu ma pot apuca de nimic ,multumesc de raspunsuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu asa ai cumparat masina sau a aparut pe parcurs ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum ? cu eroarea sau ce anume ? a aparut pe parcurs eroarea , contacte imperfecte ,au oxidat cu timpul , are totusi 12 ani ..

Modificat de Dan V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta o stim bine... dar nu asta ne intereseaza.....

 

asa ai cumparat masina - adica cu martorul aprins in bord  ? este relevant deoarece se putea ca airbagul respectiv sa nu mai fie in scaun... etc... am vazut multe pana acum, nici nu te gandesti.

 

daca s-a aprins la tine, daca ai verificat si airbag-ul este in scaun - il simti tare, pe lateralul spatarului, spre stalpul masinii - atunci nu prea ai ce sa verifici cu rezistenta - mai rar sa fie probleme in sus, pe scaun, la modelul tau - nu imposibil, dar nu e un defect des intalnit.

 

asa ca, mergi mai bine pe cablaj, spre modulul airbag-urilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai am raspuns ,eroarea a aparut pe parcurs ,a fost ok ani de zile de la cumpararea masinii , airbagul este in scaun , se simte in lateralul scaunului ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca am continuitate pana la modulul de airbag , acum m-am apucat sa desfac si scaunul , am ajuns la mufa dar nu prea reusesc sa o scot , spatiul este foarte mic si nu imi dau seama exact cum iese mufa din airbag . 

 

Am ajuns si pana la mufa din scaun ,toate bune si acolo , eu am ramas fara idei .

Modificat de Dan V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa scanez din nou masina Sambata, 

am mesajul de mai sus.. si mecanicul zicea ca poate sa fie si ceva de la cantura de siguranta???

 

post-45125-0-77443900-1429522193_thumb.j

Modificat de AR86MON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, este sensorul de impact. Se afla sub scaun, pe traversa de pe podea - trebuie ridicata si mocheta, ca sa ajungi la el - nu prea ai ce sa-i faci, decat sa-l inlocuiesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, 

Ai cumva un cod sa-mi comand..? sau merita sa iau din dezmembrari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din dezmembrari, e ok.

 

trebuie sa il dai jos de pe masina si sa comanzi exact codul care il gasesti pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pana atunci firele de sub scaun care au fost taiate de un binevoitor si legate, pot sa le izolez calumea si sa le prind inapoi la locul lor..

toate astea ma gandesc ca, contactul trebuie sa fie luat.. 

nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!