Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

Ai dreptate, dar am depins si de altii :) Data urmatoare iti voi urma indrumarea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

#541 este ceea ce am filmat eu pe Transalpina pe 8 Septembrie. Cum spun si colegii, vremea este foarte schimbatoare ... am plecat pe ploaie, am dat de ceata (si ce ceata ... vezi video) si apoi soare. Partea superba este Ranca - Obarsia L, asfaltata toata.


Modificat de AdCrys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

A fost cineva la Vidra Ski Resort ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se mai skiaza .Partii bune ,cazare putina in zona deocamdata.. Norocul celor din :D  apropiere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce recomandari ar fi pt cazare ?

Modificat de sarbul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost la Vidra in intervalul 6-8 martie, partiile de sus de pe platou au fost excelente, pe 6 si 7 martie a nins aproape incontinuu. Daca te duci in weekend incearca sa ajungi acolo cat mai devreme respectiv 9-9 jumate altfel vei merge foarte mult de la masina la partie( se parcheaza pe marginea drumului).

 

Drumul este in mare parte acceptabil cu mentiunea ca exista portiuni mai ales in ace de par unde se lucreaza la fundatia drumului si trebuie abordate cu viteza I si foarte multa rabdare.

 

Majoritatea locurilor de cazare sunt in Voineasa la aproximativ 30km de partie pe care ii parcurgi in jur de 40 de min.

 

Mai multe informatii: www.facebook.com/StatiuneaVoineasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La pirtie sint niste indicatoare pentru niste pensiuni spre Petrosani: zic vreo 8km pina la ele dar sint vreo 15 (or fi masurat in linie dreapta pe harta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

A fost cineva mai recent ? se poate trece de la Ranca spre Sebes ?

Modificat de Doomy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Am fost eu acum 10 zile, se merge perfect, am stat la Ranca o noapte

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa postez si eu o idee, tinand cont ca am facut traseul acum 2 ani.

 

Daca aveti de cand sa urcati sportiv spre foarte sportiv pe traseu si la un moment dat simtit ca nu mai trage masina sub nici o forma ( in special pentru cei cu diesel) in asa fel incat sunteti fortati sa urcati cu treapta 1 in curbe, trageti pe dreapta putin, opriti motorul si asteptati cateva minute sa se reseteze senzorul de calitate a aerului ( cel care ajuta la stabilirea cantitatii de oxigen din aer?!?) astfel incat ECU sa stie ca masina se afla la alta altitudine, facand corectiile de amestec necesare.

 

Va spun ca eu am trecut prin chestia asta si cred ca daca aveam 2 litrii de benzina la mine...ii foloseam sa "spal" masina. :icon_thumleft:  in rest, traseul este superb, aveti grija la frana de serviciu, sa nu ramaneti cu pedala moale. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) eu cred ca ti-a intrat in limp mode si nu are legatura cu nici un senzor de calitate al aerului :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am auzit la Radio Zu ca se va face o noua licitatie pt definitivarea lucrarilor si chipurile se vor da amenzi de 600 lei pt cei ce vor merge pe acest drum inca nedeschis oficial. Ati observat ceva pbme din partea autoritatilor in acest sens?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Deloc, nici vorba de echipaje de politie sau altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ golfix: pe vremea aia aveam sub 100k km si fara soft. Masina era total in mintile ei. Dar e si asta un punct de vedere :icon_thumleft:

 

Poate sa fi intrat in "modul anti idiot de la volan" :)) ca tocmai ce venisem de la sebes cu un a6 3.0 tdi si un range 3.7d v8 :D si a zis la un moment dat " da te n p...a ma-tii, de aici mergi pe jos" :D

 

Edit: nu cred ca era limp pt ca sarea de 3000 de ture binisor in 1 2 si 3. Doar ca efectiv ziceai ca a devenit StupidDiesel.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci de la asta vine SDi? :D i kid, i kid.

am facut transalpina cu masina mea stock, cu Passat 1.9/105 cp, cu Logan 1.6 16v..si probabil cateva alte masini. E foarte fun, dar fiti foarte atenti la fade - am trait senzatia aia de cosmar ca nu mai am frane..cam la toate masinile cu care am fost.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh, ziceam si eu, sper sa nu se supere colegii care au asa ceva. :D

 

Am adus aminte de frane, desi la urcare ( indiferent ca urci dinspre Valcea sau Sebes ) poti aborda traseul destul de relaxat dar la coborare...trebuie mare mare atentie si folosita cu spirit de raspundere frana de motor ( sper sa nu ma certati prea tare dar eu nu stiu sa merg altfel cu o masina diesel decat cu frana de motor) pentru a nu praji frana de serviciu ( fie lichid fie placute fie discuri).

 

Din punctul meu de vedere, este mult mai frumoasa urcarea dinspre Sebes, facand astfel o pararela cu urcarea dinspre Sibiu a Transfagarasanului. :RO flag:

 

Stiu ca sunt destule cabane/pensiuni prin zona, insa eu am stat la un hotel aproape de partie ( prima cand urci dinspre Valcea) unde conditiile au fost mai mult decat ok, insa personalul restaurantului a lasat de dorit, atat cel din "front office" cat si cel din "back office". Nici servirea nici mancarea nu au fost extraordinare ci, cu multa indulgenta, doar ok.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca unul care bat zona Voineasa f. des, va rog sa aveti grija la traseul Brezoi - Voineasa (fie la dus, fie la intors) in sensul ca, asa cum spun localnicii e "vale de vite" adica la orice curba poti dai fie de cai fie de vaci pe sosea, zi sau noapte (cai lasati liberi). Numai drumuri bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, vreau pe 7 iulie sa fac transfagrasanu si transalpina. Am auzit de la ai mei ca s-ar inchide transalpina? Sau e inchis Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe 5 Iulie o sa urc transalpina , dar este posibil sa ma razgandesc :

 

Transalpina - cu numele vechi Poteca Dracului - rămâne închisă în această vară. După ce a înghiţit 432 de milioane de euro, drumul de 155 de kilometri lungime nu este gata. Şoferii care se încumetă totuşi să intre pe acest traseu riscă amenzi usturătoare, de până la 680 de lei.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut transalpina de cca 6 ori in ultimii 2 ani, niciodata nu s-a pus problema de amenzi sau alte bauba-uri de genul si nu eram singur pe drum, era chiar aglomerat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai fost anul asta?

E noua chestia... Ma intereseaza si pe mine...vreau sa o fac toata , Sebes Novaci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost prin iarna, insa anul trecut - prin noiembrie parca.

Ma interesez si revin cu informatii concrete si sigure pana deseara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

am fost acum doua saptamani, nici vb de amenzi controale etc,era cam pustiu, rara vedeai o masina, era si cam seara, se merge bine, mai rau drumul dinspre sebes, sunt portiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu mai existe discutii.

 

Link

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!