Jump to content

Seat Altea


cerbu
 Share

Postare recomandată

Am pe cheia masinii buton de deschidere portbagaj, apas pe el, clipeste ledul dar nu se intampla nimic, nu se deschide portbagajul.

Ma gandesc ca nu o fi codata functia asta.

Stie careva cum pot coda butonul de deschidere portbagaj?

Mai jos am gasit un post cum s-ar coda o cheie pentru deschis /inchis usile normale, poate este o chestie similara si cu portbagajul.

..Este probabil sa se fi decodificat cheia (daca se apasa butoane in afara razei de functionare ,cheia isi pierde codurile).

Reinvatarea cheii este foarte simpla(daca asta e problema si nu altceva):cu cheia a doua se pune contactul,se tine deschisa usa soferului,se baga cheia care nu merge in butuc,se invarte spre inchis si se apasa butonul de inchidere de pe cheie,apoi se invarte cheia in butuc spre deschis si se apasa butonul de deschidere.Ar trebui sa functioneze ,macar incerca.

..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    11

  • kye04

    8

  • alteacupra

    5

  • starchaser

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu cred ca se intampla ceva, adica se deschide doar portbagajul, nu si usile. Incearca sa vezi daca e asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristian nu cred ca m-ai inteles. Mie imi functioneaza perfect deschiderea si inchiderea usilor normale din cheia cu telecomanda.

Pe cheia cu telecomanda am un buton de deschidere portbagaj(vezi in poze butonul din mijloc).

Daca il apas nu se intampla nimic, nu se deschide/deblocheaza incuietoarea de la portbagaj.

Asta e problema si ii caut solutie :biggrin:

post-82454-0-25279500-1298183970_thumb.j

post-82454-0-26057500-1298183979_thumb.j

post-82454-0-42349300-1298183987_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

incearca sa tii apasat butonul cam 2-3 secunde.la mine la passat asa functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba te-am inteles perfect, ia incearca ce ti-a scris eug-vw. In mod normal ar trebui sa si sara putin portbagajul.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stegosaurus

Incearca asa cum ti-a scris eug-vw, apasa 2-3 secunde neintrerupt si va trebui sa ti se aprinda de 2 ori semnalizatoarele si sa auzi cum face clac doar portbagajul fara se se ridice, doar se deschide incuietoarea iar tu il deschizi normal ca si cand descizi toata masina,normal, de la telecomanda. Dupa ce ai ridicat portbagajul si il inchizi la loc se mai aprind odata semnalizatoarele si se aude cum se inchide portbagajul, fara a mai trebui sa apesi pe vreo tasta a telecomenzii.

Apasand doar butonul de deschidere portbagaj, se va deschide doar portbagajul, nu si restul usilor.

Normal daca restul usilor se pot deschide/inchide din telecomanda trebuie sa mearga si tasta portbagajului fara a mai fi nevoie de vreo codare(invatare) a cheii.

Eu cand am cumparat masina(noua) in 2004(model 2005) am primit cheia briceag fara tasta portbagaj, iar de vreo 3 ani mi-am cumparat o cheie folosita de VW cu aceiasi frecventa de pe ebay si am schimbat doar partea cu butoanele; si mi-a fuctionat imediat tasta portbagaj fara nicio codare, asadar trebuie sa mearga si la tine tot asa, asta daca nu cumva ti s-a stricat ceva la cheie sau mai exact la tasta portbagaj si nu mai face bine contact.

Succes!

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ce au scris colegii mai sus comfirm si eu la masina mea e aceasi procedura. Tasta portbagaj trebuie tinuta apasat cam 2 sec. dupa care se deschide doar portbagajul ( semnalizarile se aprind si ele cand se deschide). La inchiderea portbagajului acesta se incuie automat lucru confirmat si de semnalizari. O atentionare as avea eu ca daca deschizi masina asa trebuie sa ai mare atentie sa nu cumva sa lasi cheile in portagaj sau pe polita din spate ca acolo raman :lol: daca intelegi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o altea 2.0 FSI,echipare stylance,luata de la weltauto surprinzator pana acum fara mari probleme, am schimbat cheia cu una de vw pe care am si butonul pentru portbagaj, cum pot sa vad daca merge deschiderea portabagajului din cheie sau daca e programata aceasta functie, sunt incepator in ale vag-comului, sau daca are un coleg de pe forum timp sa-mi arate una alta la o bere.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Alteacupra, ai dreptate, se pare ca imi merge perfect asa cum ai descris! :icon_thumright:

@stegosaurus

Incearca asa cum ti-a scris eug-vw, apasa 2-3 secunde neintrerupt si va trebui sa ti se aprinda de 2 ori semnalizatoarele si sa auzi cum face clac doar portbagajul fara se se ridice, doar se deschide incuietoarea iar tu il deschizi normal ca si cand descizi toata masina,normal, de la telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat cheia cu una de vw pe care am si butonul pentru portbagaj, cum pot sa vad daca merge deschiderea portabagajului din cheie sau daca e programata aceasta functie

Presupun ca ai schimbat doar telecomanda..:)

Exista mai multe frecvente de functionare ale telecomenzilor in concordanta cu unitatea centrala de convenience. Acestea sunt 433.92 - 434.42 MHz si 315 MHz.

Ca sa fie functionala, frecventa telecomenzii trebuie sa fie identica cu frecventa CCCM. Evident va functiona doar dupa ce telecomanda s-a sincronizat cu CCCM cu ajutorul VCDS (sau la dealer).

Pt. functionarea butonului de la portbagaj, citeste vreo 3 posturi mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am incercat, functioneaza :)

La o scanare vag-com am urmatoarele erori:

16396 - Bank 1: Camshaft A (Intake): Advance Setpoint not Reached (Over-Retarded)

P0012 -- 008 -- Implausible Signal - Intermittent

16956 - Brake Switch (F): Short to GND

P0572 -- 008 -- Implausible Signal - Intermittent

00526 - Brake Light Switch-F

008 -- Implausible Signal - Intermittent

00856 - Radio Antenna

011 -- Open Circuit - Intermittent

00933 - Electric Window Motor; Passenger Side (V148)

005 -- No or Incorrect Basic Setting / Adaptation - Intermittent

Pentru pedala am cumparat switch-ul cu pricina si o sa-l inlocuiesc cand se mai incalzeste, pentru prima eroare am nelamuriri, daca ma poate ajuta cineva.

Multumesc.

Daca am postat unde nu trebuie imi cer scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am seat 2005 care nu a avut cheie originala cu buton de portbagaj.

Am schimbat cheia insa si, supriza, cind tin apasat pe butonul de portbagaj mai mult de 3 secunde nu face nimic in plus in afara de a descuia usa, nu imi si deschide portbagajul....

Initial am zis ca asa trebuie sa functioneze, dar dupa aia umblind cu vag comul prin calculato, la testul de portbagaj....am deschis porbagajul din vag-com...deci de deschis se poate deschide, dar probabil trebuie sa activez eu ceva din soft....

Idei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Imi puteti spune unde se afla mufa la care se conecteaza VCDS?Masina este Seat Altea XL fara pachet fumatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In dreptul genunchiului stabg e un capac, trage de el si acolo e mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo am cautat si eu prima data,avand in vedere ca la masina mea acolo e,insa nu sunt decat sigurantele acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Sunt posesor de Plus (2005) , am o intrebare pt cei care cunosc si Plus si Altea (tot ~2005), care sunt cele mai importante diferente dintre cele 2 modele ? (in afara de cele de design interior / exterior, ma refer la dotari care sunt pe una si nu sunt pe cealalata)

Modificat de dj81plf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa precizezi si modelul de echipare ca sa putem face o comparatie.

Altea cu dotari Stylance or Sport-up sunt echivalentul dotarii Highline de pe Plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ex. tu, cel mai probabil, ai senzor nivel ulei, cei cu Seat nu au, din motive de reducere costuri.

De asemenea, capac motor exista la tine, la noi nu.

In alta ordine de idei Altea este mai mare si putin mai lunga ca Plus (cativa cm), portabagajul mai mare.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am capac motor la toledo . Iar ca dotari eu unele care nu prea le-am vazut pe plus: senzori parcare, geamuri ionizate din fabrica, DSG , senzor aniorbire, incalzire scaune, trapa ,butoane comenzi volan, oglinzi incalzite si rabatabile . Personal mi se pare ca bordul e mai mare la altea/toledo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capac la motor, footrest(se pot monta si ulterior) aveau Altea/Toledo la modelele pana in 2006 dupa care au inceput sa economiseasca etc etc.

Altea mea, an model 2005, an fabricatie 2004 are aceste lucruri, de exemplu dar e si in functie de modelul/varianta de echipare aleasa de cumparator.

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspunsuri!

Capacul , lipsa la diesel ... nu se aude mai tare decat ar trebui ?

Sunt lipsa la anumit nivel de echipare sau de tot ?

Am mai vazut ca stergatoarele stau vertical - deci stalpul A e mai gros (?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate se aude un pic mai tare insa sunt subiectiv, deoarece eu am benzinar, poate ne spune cineva cine are diesel; mutantul A ar trebui sa fie mai gros ca si la Golf Plus insa eu personal nu am comparat in cifre niciodata cele 2 masini. Stergatoarele nu stau ascunse sub stalp ci sub o tija de plastic lipita de stalp, lucru ce face ca "stalpul" sa devina mai gros.

Sunt lipsa in functie de echiparea aleasa doar geamurile ionizate, lucrurile marunte lipsesc la toate nivelele de echipare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dj81plf iti confirm eu daca se da jos capacul la diesel de pe motor, eu fac diferenta si ma simt vizibil mai deranjat de lipsa lui Motorul turuie mai tare, pentru mine cel putin e mai deranjant :banghead:

Altea Stylance, 2.0 TDI, fabricata 2005 si vanduta in RomaniaRO%20flag.gif , am atasat toata lista de dotari (a masinii mele. )

Acum sigur ca exista variatii si fiecare a mai putut adauga diverse extrase in functie de buget .. dar ca sa iti faci o idee fata de Plus ai un punct de plecare (eu nu am idee cu ce e dotat in plus un Plus echivalent)

:coolpics:

post-82454-0-17710600-1325802208_thumb.j

post-82454-0-64776400-1325802213_thumb.j

post-82454-0-35303300-1325802219_thumb.j

post-82454-0-00364200-1325802227_thumb.j

post-82454-0-04116900-1325802232_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare . am un seat altea din 2005 1.9 tdi si am ceva probleme : am uitat gemurile deschise si a plouat in masina destul de tare de atunci nu imi mai functioneaza luminile adica cand pun contactul mi se aprind automat luminile din fata iar cele din spate nu iar blocul de lumini nu functioneaza ce ar putea fi ? vreau sa precizez k nici pilotul automat nu mai functioneaza de atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum ti s-a mai raspuns si pe alte forumuri unde ai intrebat, fa o diagnoza.

Personal banuiesc o problema cu switch-ul de lumini, insa o diagnoza iti ofera mult mai multe detalii.

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!