Jump to content

capacitate rezervor


passat19tdi
 Share

Postare recomandată

e la fel pentru ambele tipuri de caroserie. 70 Litri

am mai explicat odata cum sta treaba cu capacitatea rezervorului...

dar daca nimeni nu citeste in totalitate topicul tot timpul vor aparea intrebari stupide si respunsuri la fel de stupide...

deci...vresiunea Berlina are 70L rezervorul...iat versiune Variant are de 100L cu toate ca pe bord arata doar 70L...

in unul din replay-urile de mai sus o sa vedeti si diferenta de rezervoare... :study:

intrebarea era legata de IC nu de rezervor

Pe bord cat iti arata maxim?

cheers mate :beerchug:

cu respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut la toti......detin un passat variant din (96), am fost in Ucraina am facut plinul si am bagat 88.4 litri (mai erau cativa litri de benzina in rezervor). Motor AFT 101 CP. Se poate scoate benzina din masina asta in vreun fel?....am incercat pe la filtrul de benzina dar nu am putut. La voi se aprinde ceva in bord cand este pe terminate combustibilul? Intreb pt ca eu am ramas de vreo 2 ori in pana prostului asteptand sa se aprinda vreun bec in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se aprinde....nu are bec pentru combustibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de scos se poate pe gura de alimentare cu furtun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu e chiar potrivit topicul dar vreau sa stiu daca a mai dat cineva jos rezervorul,care sunt pasii ?Multumesc anticipat !

Modificat de mabial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data desfaci furtunele de tur si retur,firul de la plutitor in portbagaj.Trebuie neaparat ridicat pe cric,desfaci colierele de sustinere,garnitura de la buson,parca mai este si un surub la gura de umplere.Pui un cric pentru cutii de viteze sub rezervor si dai drumul in jos.Ai grija daca mai ai motorina,cheama un ajutor,ca sa puteti manevra mai usor.Pentru ce vrei sa dai jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Kovacs pentru indicatii ...motorina mai e,dar foarte putina,cam 5litri.Il dau jos pentru ca vreau sa-l spal + o mica gaura pe gatul rezervorului care vreau sa o lipesc . Nu-mi permitea sa pun mai mult de 40L pentru ca la balansuri in mers se mai prelingea pe acolo .Mersi mult inca o data !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot dai jos,verifica colierele si furtunele de aerisire si "supapa minune" de supraplin.Mai este si o supapa de siguranta cu bila,care inchide in caz de rasturnare.Vezi daca lucreaza fiecare si etanseaza ca lumea.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa vin cu detalii maine ,pentru ca doar ce am apucat ieri pe la 21 sa-l termin de dat jos .Azi ,pauza :) !O sa pun si niste poze dar pe marti sau miercuri !

Modificat de mabial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Colierele au fost schimbate ,verificat toate furtunele ,totul e ok .Mizerie am gasit mai multa in filtrul rezervorului si putin nisip in rezervor.

img1084l.jpgimg1081j.jpg

img1080r.jpg

img1079k.jpgimg1078l.jpgimg1077sk.jpgimg1076x.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

fratilor...masina asta chiar nu are bec de combustibil...?

e prima data cand vad o masina fara asa cva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are bec de combustibil :) cand ii pe rosu ii pe rezerva simplu ,ce mai conteaza daca se aprinde becu sau nu tot una ii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect :) dar majoritatea masinilor au si semn roshu si bec :)) si ma gandeam ca poate am eu cva lipsa sau diferit! Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becu' ca becu' , dar sa nu aiba torpedou, asta n-am mai vazut.

In 1500 Km cat are autonomie (aprox) pate-ti vine ideea sa alimentezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu am bec pt combustibil.cu toate ca am gpl,la benzina incerc sa nu depasesc  prima linie rosie de pe indicator. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea are torpedou! dar nu am airbag si cred ca asta este explicatia... in locul torpedoului la tine a pus airbagul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare la toti, n-am inteles prea bine, passatul intermediar pe benzina are sau nu rezervor de 100 litri? La diesel are sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la masina mea are 70l,dar nu am auzit mai mult de 80l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la masinile noastre (b4) la varianta de caroserie limuzina are 70 L rezervorul, iar la varianta de caroserie combi are 100 L. In realitate intra in el pana la 105 L in functie de cat de gol ii si daca sti cateva smecherii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la limuzina intra mai mult de 80 de litrii...eu cel putin in a mea am bagat aproape de 90

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la b3 limuzina cel mai mult am reusit sa bag 75

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu la mine am reusit sa alimentez cel mai mult 101 L si asta o singura data, in rest intre 96 si 99.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

in passat b4 (sedan) adic variant cu 4 usi incape 100 l in rezervor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare. stie cineva daca sorbul de la rezervorul de passat b4 berlina poate fi bagat in rezervorul de passat b3 berlina?

imi schimb motorul(trec de la benzina la td) si dau automat si pompa de benzina jos.

am cautat codurile pentru rezervoarele de berlina si au acelasi cod si b3 si b4 dar difera codul pentru sorb.

problema mea e daca indica corect la bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!