Jump to content

capacitate rezervor


passat19tdi
 Share

Postare recomandată

Am o nedumerire,nu am avut niciodata rezervorul gol si sa-l alimentez pana la plin , dar am o banuiala...cred ca volulmul maxim ar fi de aproximativ 100L

Indicatia litrometrului era de aprox 30 L si au intrat 63L,pe ultimi litri am tinut supapa de la rezervor apasata continuu si am alimentat cu clapeta pistolului de la pompa apasata putin,a durat aprope 10 min pana m-am plictisit dar cred ca mai intra ceva.

Dupa experienta asta am facut 450 km pana a inceput sa se miste acul de pe 70.(Cu dacia veche dupa 450 km rezervorul era gol )

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ...se pare ca au patit-o si altii link post 17...link ultimele 2 posturi...am tradus cu google

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ...se pare ca au patit-o si altii link post 17...link ultimele 2 posturi...am tradus cu google

rezervoru la passat combi ii de 100 sau 105 si la berlina ii de 70 sau 75

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La passat B3 si B4 indiferent daca este berlina sau combi rezervorul este de 70 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

70 oficial....asa e trecut dar din cate am inteles mai are o rezerva ceva de genu.....si intra pana in maxim 100l ..87 o data si 75 a 2-a oara incercat de mine dar mai era ceva pe fundu rezervorului prima data si a 2-a oara erau peste 10l...si asta verificat la pompa dincolo nu la noi unde is nesimtiti care te fura in nestire....si din 30 bagati pe pompa u ai in rezervor 25.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mai mult de 76 nu am reusit sa bag. Si cei 76 am pus pana la buza busonului. Am ajuns la pompa pe negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mai mult de 76 nu am reusit sa bag. Si cei 76 am pus pana la buza busonului. Am ajuns la pompa pe negru.

ii conbi masina? daca ii (defapt acesta "puta de aerisire se gaseste si la berlina") in gura de la rezervor trebuie sa ai o "puta mica" pe care trebuie sa o apesi cu pistolu de la pomba si iese aeru di rezervor si asa mai bagi inca cel putin 30 litri daca ii gol

Modificat de DjMc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E combi masina si stiam de smecherie. Cu butonasul apasat am bagat aproape 7 litri in plus. Butonasul respectiv lasa sa iasa aerul din rezervor si atunci il umpli 100%, altfel cand decupleaza pompa rezervorul este plin 90%. Aceesi chestie e si la skoda, rezervor 55l alimentat 61l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E combi masina si stiam de smecherie. Cu butonasul apasat am bagat aproape 7 litri in plus. Butonasul respectiv lasa sa iasa aerul din rezervor si atunci il umpli 100%, altfel cand decupleaza pompa rezervorul este plin 90%. Aceesi chestie e si la skoda, rezervor 55l alimentat 61l.

foarte interesant ca si a mea ii tot combi si cu clapeta apasata alimentez in jur de 90 - 96 cand ii pe rosu la jumatate iar daca nu apas clapeta mai mult de 75 nu intra (cand alimentez ridic roata dr spate pe un boc si de aia imi intra cantitatile astea, fara sa o ridic nu stiu cat incape)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

96.72 azi dimineata . am ajuns cu mashina tractata ca efectiv am amanat oprirea la peco. si de nervi ia facut plinul pana la buza cu tot cu supapa apasata de la inceput.mashina dreapta... ma gandeam sa o ridic cu cricul dar oricum se uitau lucratorii din rompetrol ca la spectacol... respecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am berlina! in carte e 70L. Nu i`am facut plinul never; vineri, am bagatn 30L, iar acul nu s-a dus mai mult de prima linie groasa, deasupra de cea rosie! Desi, trebuia sa mearga aproape de cea din mijloc, de 35L, de fapt, sa mearga pana la aia, ca mai aveam in masina ceva gasolina! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca am gasit o explicatie

rezervoarele noastre au o forma aproximativ ca cea din desen (trunchi de con )

1 ..alimentand fara a apasa supapa se umple portiunea A, aerul se comprima in portiunea B iar combustibilul urca pe gura de umplere si ajunge in "buza"...asta e varianta cu 70 litri (probabil 77 cu rezerva)

2....alimentand cu supapa actionata aerul iese si umplem si portiunea B si de aici rezulta cei 100 litri

Apropo am citit undeva ca se potriveste cu unele mici modificari rezervor de T4 de 150 L....acolo autonomie...Timisoara --Monte-Carlo si retur

post-25908-1277749375_thumb.jpg

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa se potriveasca rezervorul de T4 dar nu bag mana in foc pentru asa ceva .... pt ca nu am auzit pe nimeni sa faca lucru asta

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am bagat in a mea(e variant) 88de litii(plin pana-n buza cu clapeta tinuta) si pe bord inainte sa alimentez era ceva peste linia rosie deci mai aveam cam 10 litii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantat intra 100 L , am verificat de cateva ori ,inclusiv azi ,aveam pe bord 55 L si au intrat 45 L , bineinteles la ultimi litri am inceput sa misc de masina de se uitau aia de la benzinarie cam ciudat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bani de plin nu am, dar bag maine apa, sa vad cat intra! :blink: stai linistit, sa vezi cand raman eu fara benzina, cum o scutur ca sa isi mai traga 1 km, pana ajung acasa! :offtopic:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Acum ca suntem in criza hai sa dezbatem si problema celor 4 linii din josul scalei litrometrului .Care a avut experiente de genul asta ? Cati litri mai sunt cand acul ajunge acolo?

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine de la prima dunga rosie mai am 10 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa ii cand ii pe prima linie rosie de sus sum aprox 10 litri, iar la mine cand ajunge la a 3-a linie raman fara motorina ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am putea pune un led de rezerva critica .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer o singura data am facut plinul pana la refuz si atunci am tot tinut apasat pe clapeta aia mica de aerisire si daca bine tin minte aveam mult peste 80 litri de benzina care ii indica pompa plus ca mai aveam si eu ceva inainte sa ajung la pompa..

iar timp de o saptamana am crezut ca mi sa stricat indicatorul de pe bord sau plutitorul din rezervor pt ca nu a mai coborat acul si m-am speriat pe moment :D

la mine cand ajunge la dunga rosie mai pot sa fac aprox 70 km asta in cazul in care merg la drum intins....ca in oras obligatoriu trebuie alimentat ;)

post-46846-0-98198800-1289336295_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la B3-ul meu am reusit sa ii pun maxim 56,99 litri. Din 4, o alimentare e pana la refuz. Iar rezervorul ar fi de 70 L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la berline capacitatea rezervorului este mai mica fata de Variant.. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu neaparat :)...eu am berlina si cu cat am avut + cat am bagat am ajuns aproape de 100...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine stie...poate difera de la B3 la B4...

o sa ma interesez sa vad ce zice gasca de pe forumul nemtesc...poate ca ei stiu mai multe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!