Jump to content

Portbagaj acoperis - da sau nu


MihaiMihai
 Share

Postare recomandată

Salut, as vrea sa-mi iau un portbagaj care se monteaza pe acoperis dar am auzit niste horror stories apropo de urmele pe care le lasa pe caroserie (masina mea e sedan) ca si de situatia nefericita cind se desface in mers asa ca va rog sa ma sfatuiti (ii prefer pe cei care chiar folosesc asa ceva :) !) daca e cazul sa ma abtin sau nu. De la cei care folosesc asa ceva astept si niste recomandari de modele/magazine care vind asa ceva eventual pe PM ca sa nu ii suparam pe admini cu "reclamele" respective desi daca vine de la un posesor nu cred ca se poate incadra la aceasta categorie. Ca scop principal acest portbagaj va duce niste biciclete, pentru bagaje ma descurc cu cel built-in :D.

Multam,

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut 3 ani sicriul pe masina. Am schimbat masina :))

1. De preferat sa iei bare transversale dedicate pe masina, asta daca ai loc de prindere sau bare longitudinale.

Daca nu sint bune si universale dar nu orice ieftineala.

2. E de preferat sanu mergi cu viteza f mare. Pina la 130-140 am testat si merge fara probleme. Creste putin si consumul, iar la motorul tau nu se cunoaste la putere. Eu aveam o "pitica" de 75CP :)

3. Apropo de urme pe capota e din cauza supraincarcarii. Multi nu respecta max de 50kg sau 75kg la unele. Pun ca spartii sacii cu cartofi si porcul de craciun...

3. Oferta e diversa, depinde de citi bani ai. Eu gasisem la Carefour oferta la 350 una de 350-400l vb de cutie ca exemplu. Bare Hakr la 320RON special pe masina, comandate pe net.

Vezi pe aici:

http://www.portbagaje.net/portbagaje.php?scat=23

Sper ca nu se considera reclama.

Daca pui biciclete trebuie sa mergi ceva mai linistit sa nu-ti zboare :))

Bafta !

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu pe passat. caram 2 biciclete pe el. echipamentul, barele transversale si suportii de bicicleta erau de la thule. nici un fel de urme pe vopsea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat variant, am cel mai mare model de thule 650 litri. NU o am mereu pe masina dar cam 3 luni din an da o am. O am de 4 ani.

legat de consum se simte cam 1 litru in plus la suta. legat de viteza cei de la thule recomanada pana in 130 km am mers cu 185 si nici o problema.

pregateste-ti urechile de zgomot care este destul de mare.

cand e vant din lateral sau rafale de vant care se schimba ca si directie e destul de greu condusul. trebuie sa ti destul de bine de volan ca sa nu iesi de pe sosea.

ca si greutate nu stiu cat am pus cel mai mult, dar de multe ori a fost plina de bagaje etc.

in rest totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alege thule sunt cei mai buni. Sa te astepti la un 1 l peste la comsun si la vajait puternic la viteze cu 3 cifre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit Atera si caram 2 bicicleta, Vit max cu care am mers, 160km/h. Nu am avut nicio problema, niciodata!

Modificat de g.adamov
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de un an de la Thule nici o problema, nu te-as sfatui sa le lasi montate pe masina in cazul in care nu le mai folosesti!Viteza 130-140 maxim!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Thule Atlantic de 650 litri de 3 ani.

Daca iti iei accesorii originale nu lasa urme pe vopsea. Cu obligatoria conditie ca la montajul pe masina aceasta sa fie spalata proaspat (fara praf, noroi...) In caz contar mizeria dintre suport si tabla face ceva ravagii pe acolo.

Singurul dezavantaj al cutiei este restrictia la viteza de max 130-140km/h. Eu am mers (in Germania unde nu avem restrictie de viteza) pe distante scurte cu viteze mult mai mari (cca 180-200km/h). La viteze mari zgomotul curentului de aer este mai mare si se simte ceva in volan la rafalele laterale. Nu deranjant insa.

Per ansamblu recomad...este utila si incapatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

conduc masina din semnatura (b6 variant) si am barile longitudinale originale pe masina, dar am nevoie de cele transversale pentru a putea prinde un suport de snowboard. stie cineva unde asi putea gasi in cluj de cumparat la preturi acceptabile sau de inchiriat? imi trebuie cam urgent a vineri plec in franta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Stie cineva cum se demonteaza barele longitudinale la un b6 variant??? Ms

Modificat de alexsanducu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Stie cineva cum pot demonta barile transversale de la passat b6 break?Am introdus cheie se invarte dar nu stiu cum sa le dau jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!