Jump to content

Ulei Polo 6R - motoare pe benzina


ECL
 Share

Postare recomandată

pai si de ce mi a spus ca pot doar 504 , avand in vedere ca eu servisez la 15000 km masina ?

Daca eu vin cu bidon 0w40 esp formula sigilat, ma refuza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, bine v-am gasit.

Sunt nou pe forum si am o intrebare la voi

Detin un polo 1.2 benzina model 2009-2010 , am facut revizia la 30 mii km la vw in bacau.

Azi s-a aprins martorul de la ulei (are 35 mii km). Se verifica loja ulei - nimic ulei.. ciudat nu? Am pus 2 l ulei castrol 5w40 . Am procedat bine?

Cineva imi spune "

Daca ai pus 2 litrii posibil sa faca presiune prea mare si sa dea afara uleiul pe la semeringuri. Sa vezi atunci distractie"

Modificat de b.razvancs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi cat mai repede la service. Poate ai baia de ulei fisurata, sau pierzi pe altundeva ulei..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine la prima ora sun la ei sa vad ce spun!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vb la wv azi dimineata. Mi-au spus ca am facut bine ca am pus castrol . Am verificat joja si nivelul e aproape de maxim. Nu am trecut de el. Mi-au spus ca masina a consumat mai mult, deoarece am trecut si prin iarna, si e normal sa nu-mi fac griji. Sub masina nici e pata de ulei. Am dus-o la un service repede, s-a uitat sub ea si mi-au spus ca e ca noua si sa nu-mi fac probleme, uleiul a scazut asa au spus si ei din cauza iernii si nah..ca a consumat mai mult putin..in final toate bune

Modificat de b.razvancs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda..tipic reprezentanta. Mie nu mi se pare deloc normal sa-ti consume 2 litri de ulei in 5000 km, fie iarna fie vara fie orice..

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îmi cer scuze că mă bag deși nu dețin un Polo, însă aș dori să te întreb dacă ai ”călcat-o” mai tare dimineața cu motorul rece. Din câte știu, în acest caz cam papă ulei și e posibil și asta să fie o posibilă cauză, pe lângă altele. Dacă ai mers normal, în 5000km este imposibil să fi păpat 2l de ulei.. decât pierdere, care poate să fie prin mai multe locuri, nu doar dedesubtul mașinii (simeringuri de exemplu).

Baftă cu problema ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai demult aveam strat sanatos de funingine neagra

La Polo am teava usor afumata, foarte putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fumul e ok, dimineata mai mereu a stat 10 min pe relanti pe liber sa se incalzeasca motorul, apoi am plecat

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci dupa parerea mea concluzia este clara: pierzi pe undeva ulei. Aia de la reprezentanta sunt niste oameni fara bun simt (ca sa nu zic nesimtiti) daca ti-au spus ca este normal sa pape 2l de ulei in 5000km. Adica in 10.000km iti caleai motorul? Mergi cu masina si roaga-i sa o verifice in amanunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna,cred ca ai procedat gresit de la inceput,inseamna ca nu stii ce ulei aveai in masina,si cand complectezi ai joja care te ajuta sa vezi cat trebuie sa bagi.Daca ai amestecat cumva uleiul cu un altul ai face bine sa il golesti cat mai repede.Uleiul 5w40 este ok pt.masina ta,dar pe viitor verifica din cand in cand nivelul la ulei,mai ales cand pleci la drum lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!