Jump to content

Ulei Polo 6R - motoare pe benzina


ECL
 Share

Postare recomandată

Ce ulei este in Polo 6R 1.2 TSI, cumva Castrol SLX 5W-40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Inseamna ca merge si SLX. Stie cineva cat ulei intra la motorul 1.2 TSI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe busonul de ulei de pe motoru meu scrie ca se recomanda Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3,6 litri intra in motorul 1.2 TSI, 3 bidoane si jumate.. eu am simtit motorul mai elastic dupa schimbul de ulei, urca mai bine in ture, mai desfundat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

va salut

Aveti idee de ce in 8000 km.. la noul polo Motor 1.2L 3 pistoane.. de ala cu putini CP , am completat nivelul uleiului cu cca 1 L ??

Mentionez ca nu sunt pierderi de ulei.. vizibile[ca m-am uitat pe dedesubt] si aca nu am mers cu motorul turat mai mult de 4000Rpm.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la reprezentanta si iti vor explica cel mai bine, nu pare a fi normal sa consume ulei, asta poate conduce la defectarea DPF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut,sunt total dezoalat de reprezentantele din tara,la sugestia dilarului local am fost trimis la prima revizie,in Arad ,unde am ramas consternat de pretul manoperei la un schimb de ulei,respectiv 117 ron,ulei mobil 5w40 ,50 ron litru,desi la noi este 32 ron,pe factura apare cica mi-au schimbat si busonul la ulei,cred ca era de ajuns doar garnitura,si uleiul doar dupa insistentele mele mi-au adus un bidon asa ca sa am si eu recipientul,motivandule ca s-ar putea sa scada nivelul si sa stiu cu ce pot complecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat a costat revizia si ce ti-au mai schimbat in afara de ulei, buson baie de ulei si filtru ulei?

Cand am ridicat masina am cerut si eu la reprezentanta un bidon de ulei, sa am acolo de rezerva; mi-au dat Castrol 5W-30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ulei,filtru,verificari vizuale,tester,etc,380 ron,desi cand am ajuns la ei mi-au cerut 560.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Fac o rectificare legat de ce-am scris cu un post mai sus.

Cand am ridicat masina am cerut si eu la reprezentanta un bidon de 1 litru de ulei, sa am de rezerva in caz c-o fi nevoie vreodata sa completez; mi-au dat Mobil Super 3000 X1 5W-40, norma VW 502.00/505.00. Tin minte ca am facut destula valva printre cei de la service, spunandu-le ca plec la un drum lung si am nevoie de un ulei compatibil cu uleiul cu care a venit masina din fabrica. Tipul cu care discutam nu parea prea sigur pe el, asa ca la insistentele mele a venit insusi seful de service, care mi-a recomandat acest ulei. Ca sa-mi dau seama acum de faptul ca uleiul original al masinii are de fapt norma VW 504.00/507.00, 5W-30, LongLife, adaptat pentru intervalul de revizie variabil QG1. Bine ca n-a fost nevoie sa completez.

Modificat de Stef13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt. Nick,nu inteleg pe ce te bazezi cand spui ca ai ulei 5w-30,dar daca consulti factura cred ca acolo ar trebui sa scrie ce ulei au folosit la schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze Stef13,dar nu am inteles ce ulei ai acum,5w-40 sau 5w30 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am in masina acelasi ulei cu care a venit din fabrica, nu i-am facut inca niciun schimb. Pe eticheta masinii scrie interval de service QG1 (primul service se face la 30.000 km sau la 2 ani), deci uleiul este LongLife, 5W-30, norma VW 504.00/507.00.

Cei de la service mi-au dat un bidon de ulei de rezerva ce are o alta vascozitate (5W-40) si o alta norma (VW 502.00/505.00).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant,la mine in carte scrie ca pot sa bag si 50200/50500,5w-40 dar si varianta 50400/50700 5w-30 long life,si pt.ro este indicata prima varianta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pt. cei care au 1,2 70Cp-la mine a intrat cam 2,7-2,8 litri,cel putin asa mi-au spus cei de la service. La voi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am in masina acelasi ulei cu care a venit din fabrica, nu i-am facut inca niciun schimb. Pe eticheta masinii scrie interval de service QG1 (primul service se face la 30.000 km sau la 2 ani), deci uleiul este LongLife, 5W-30, norma VW 504.00/507.00.

Nu stiu la care eticheta te referi tu, dar uita-te in cartea de service, unde a bifat dealerul planul de revizii- la mine e bifat 15 000. In Romania nu-i valabila politica Long-Life, ca de, nu suntem in Germania :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la eticheta cu datele masinii, cea din portbagaj si cea lipita pe planul de service. Masina n-o folosesc deloc in Romania. Voi face revizia tot in strainatate, la doi ani sau 30.000 km, asa cum a indicat producatorul. Certificatul de garantie ramane valabil doar in afara Romaniei, m-am interesat deja atat la dealerul din Romania cat si la cel din strainatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stef,la mine pe stalp stanga spre fata si in partea de jos este acea eticheta QG2,si scrie de asemenea ca se schimba la 15000 sau la 1 an ,asa ca cred ca la tine este ulei long-life.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.l-a primul schimb cei de la service mi-au bagat ulei 5W40 mobil sintetic,si as vrea sa bag la al doilea schimb,mobil 0W40,voi ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am fost la revizii si cu Passat-ul si cu Polo si mi-au bagat (desi inca nu baga pan se scapa si ei de stocurile de ulei vechi) nou ulei Castrol Edge Professional LonglifeIII, lansat abia in iunie. nu se va gasi in magazine, cel putin ptr o perioada lunga de timp, doar in service francizate VW.

nu e cu nimic mai scump, asa ca cereti sa va puna din asta. am stat langa masina si la culaore e verzui, care are ceva fluorescent in el, cica sa vada pe unde curge daca mergi vreo 10km si pentru a verifica ca e 100% original (sic!).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

pentru 1.2 TSI sau toate motoarele pe benzina polo 6R cartea spune 504 00 pt long life sau 502 00 fara long life ( limitat de nr Km adica 15.000 )

507 00 este pt diesel

Acum ca e 5W30 sau 5W40 tot pe acolo este reprezinta vascozitatea in functie de temperatura parca

la polo meu s-a bagat castrol edge professional 5W30 502 00 la 8000 Km 52 Ron bidonul 1 l si mai schimb odata la 15000 Km.

din cate vad nu sunt eu singurul maniac cu masina din tara.

Modificat de oarga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

504 sau 502 este norma pentru TSI ? este foarte important.

Mie imi baga 5w30 Esp Formula care vad ca e norma 504

Eu as vrea sa fie norma 502..fiindca as putea baga 0w40 esp formula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

504 sau 502 este norma pentru TSI ? este foarte important.

Asa cum a spus mai sus colegul "oarga", ambele norme sunt acceptate la 1.2 TSI.

502 00 este pentru interval service normal (15.000 km / 1 an), iar 504 00 este interval service lung (30.000 km / 2 ani).

Atata timp cat intervalul service impus pentru masinile din RO este 15.000 km / 1 an, nu prea are sens utilizarea unui ulei long-life.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!