Jump to content

Pompa ABS


alex102
 Share

Postare recomandată

ce e cu sarma aia acolo ?

alea 2 verzi sunt de ABS, alea mai inchise la culoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    9

  • Bruscky

    6

  • alex102

    5

  • F l o r i n

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu e sarma,e un gunoi,deci cele 2 sigurante  sunt de la abs,cele din plastic nu,adica 2 din cele 3 nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Ajutor

 

Am cumparat masina si martorul din bord pentru frana de mana nu se aprinde deloc. Am scanat cu VAG-COM ul si am gasit eroarea:

 

Control Module Part Number: 4B0 614 517 G
  Component and/or Version: ABS/ESP front       3428
           Software Coding: 04255
            Work Shop Code: WSC 05311
1 Fault Found:
00301 - ABS Return Flow Pump (V39)
        35-00 - -

 

Exista ceva rezolvare ieftina sau trebuie inlocuit ABS Hydraulic Unit (Pump)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sigurantele si conectorul de la pompa de ABS catre motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigurantele sunt ok. Nu am verificat conectorul inca. Ceasul din bord e schimbat pentru ca nu are bec pentru ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat sigurantele din compartimentul motor(de pe baterie)??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Nu stiam ca este tablou de sigurante acolo. Ma duc sa ma uit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba cred ca are bec pentru ABS dar e acoperit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic.

Are cu siguranta si bec Andrei dar...o bucatica de banda izolatoare...face 200 € in plus la piata.

@Brusky cauta ca o sa gasesti cu siguranta una arsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde sa caute la motor sigurante ca el are passat, nu G4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit nici un tablou de sigurante sub capota.

Siguranta de ABS este pe tabloul cu relee si este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe skoda octavia 1 pe baterie ai o cutiuta din care iese niste fire, cutiuta are capac/deschizi capacul si inauntru ai niste sigurante de tabla mai late. Una dintre ele este pt.ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am passat 19 tdi 2003 si nu am nici un tablou de sigurante sub capota sau cel putin nu l-am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vad ca aici se discuta de octavia 1/golf 4(topicul e..pompa abs skoda octavia), nu a spus ca e passat si nici nu i pot vedea profilul.

Cu asta"eu am passat"trebuia sa incepi.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare la tota lumea , am o nelamurire : 1 , am fost la ce i care monteaza dvd pe masini si am montat si eu un dvd dedicat pentru octavia 1 an 2004 dar nu functioneaza comenzile pe volan .Am comenzile montate din fabrica (asa am cumparat masina la 167000km si are destul de multe ca,si optiuni. Sa inteleg ca nu o sa functioneze4 niciodata comenzile pe volan sau merge facut o modificare ?? As prefera o modificare cit se poate de originala (fabrica ) ! daca este posibil .in speranta ca,voi avea un raspuns de la cce i avizati multumesc anticipat .


Daca nu am stiut sa postez unde trebuie rog un moderator sa mute postul unde crede de cuviinta ,multumiri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate suntem off topic aici - posteaza in aria/topicul dedicat.... nu are nicio legatura postul tau cu pompa ABS.

 

legat de problema ta, daca dedicata nu stie de comenzi, nu prea ai ce sa-i faci.

 

la unitatile after-market produse de firme consacrate, exista interfete dedicate, cu ajutorul carora devin functionale comenzile pe volan. O astfel de interftata costa in jurul la 300 lei.

 

cei de la care ai cumparat unitatea, trebuie sa iti zica daca exista asa ceva pentru modelul tau sau nu.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns si sper pe viitor sa postez unde trebuie ,ozi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut prieteni. Am si eu o problema la un golf 4 4motion. Se aprinde martorul abs in bord cand este cald afara. Dimineata daca merg cu ea, când este mai racoare nu am nicio problema, însă pe la prânz când da puternic caldura, se aprinde in maxim 500m de la plecare. Daca se poate sa mă ajutati. Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA o diagnoza si posteaza rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Al Bundy. Am facut diagnoza, dar nu mi-a arătat doar un senzor pe care l-am schimbat. Senzor de abs mai exact, dreapta fata. Însă pe abs nu apare nimic, pe modul. Am mers de dimineata cu ea, toate bune si frumoase. Daca la prânz se incalzeste, poc se aprinde si martorul abs. Am inteles ca ar fi defect modulul de abs, dar de ce când e răcoare merge, iar cand temperatura sare de 30 grade afara, se aprinde????

Salut Al Bundy. Am facut diagnoza, dar nu mi-a arătat doar un senzor pe care l-am schimbat. Senzor de abs mai exact, dreapta fata. Însă pe abs nu apare nimic, pe modul. Am mers de dimineata cu ea, toate bune si frumoase. Daca la prânz se incalzeste, poc se aprinde si martorul abs. Am inteles ca ar fi defect modulul de abs, dar de ce când e răcoare merge, iar cand temperatura sare de 30 grade afara, se aprinde????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai erori pe alte module, legate de comunicatia cu modulul ABS ? daca da, de la pompa este.

 

totusi, recomand o verificare temeinica inainte, sigur se descopera - mai ales cand ai martorul aprins

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista posibilitatea defectarii modulului haldex, comportamentul ciudat al pompei dr abs? O sa mai fac un test, mai "autorizat" si o sa revin cu lista de erori. Multumesc pentru promptitudine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se aprinde martorul de ABS, sigur vei gasi o eroare pe acest modul. Daca era problema pe Haldex, apareau erori pe modulul 22 - AWD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!