Jump to content

Cum se face curatarea PLAFONULUI?


LuCy_Medias
 Share

Postare recomandată

Colin, domnul este si inscris si pe forum.Poate o sa raspunda acolo:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Foarte frumos curata. :) Va rog sa lasati cearta, pentru ca nu este frumos.

@colin: am vazut ca detii aceasta bijuterie. Intrebarea mea este: in Romania se gaseste de cumparat Tornador I ? Si daca da, cam cat costa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tornador I din cate stiu este distribuit tot de acelasi furnizor ca si Tornador II, deci teoretic nu.

Pe langa asta de ce as vrea un aparat care necesita un compresor urias si nu curata la fel de bine?

Eu practic de asta le vand, si de asta le folosesc, Tornador II este cu ani lumina in fata lui Tornador I. Iar faptul ca vuvuzela nu se mai strica, este un mare pas inainte.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu practic de asta le vand

Sa inteleg ca merita sa cumpar Tornador II. Vinzi aceste bijuterii ? Cam cat ajunge II-ul ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca sunt cateva neclaritati legate de Tornador. Eu am versiunea I si sunt foarte multumit de el. Eu l-am luat pt curatarea plafoanelor, dar l-am folosit si la tapiteriile textile si mochete. O sa revin maine cu poze cu un interior destul de patat care a fost curatat cu Tornador I. Si Tornador I & II merg pe acelasi principiu. Au un robinet. Cand robinetul este indreptat in sus, imprastie solutie de curatat pe suprafata dorita si in acelasi timp atrage murdaria in acea trompeta, cand robinetul este pe orizontala, pistolul scoate doar aer pt uscarea materialului. Este foarte util pentru ca nu mai consumi asa multa solutie, iar curatarea plafoanelor se face foarte eficient si repede.

Legat de specificatiile tehnice, pentru Tornador I ai nevoie de un compresor ce poate da o presiune intre 6 - 8 bari si 100 - 120 litri aer / minut. Eu il folosesc la 7 bari constant. Despre Tornador II, din ce am vazut pe eBay, se recomanda intre 4.5 - 6.3 bari, dar nu stiu cati litri / min are nevoie. Pentru cei care vor sa isi cumpere sau care detin deja acest pistol, inainte de curatare mocheta sau scaune cu aceasta ustensila, este recomandat sa aspirati bine pentru a prelungi viata acelei "vuvuzele" ce se afla in capul pistolului.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am lasat masina la o spalatorie si au spalat tot interiorul / tapiserie si plafon

a durat vreo zi pina s-a uscat de tot dar dupa nu mai recunosteam interiorul :Driver: parca era mai noua cu 5 ani masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au folosit tornadorul cumva?

Daca nu ai grija pentru ca este posibil sa ai probleme cu cartonul din plafon peste putin timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Chiar si Tornador II e mai ieftin la nemti decat la noi, oricum in perioada urmatoare vreau sa imi iau si eu unul insa astept ca sa ma mut la casa ca sa pot cumpara si un compresor

Trebuie oarece atentie la ce presiune lucreaza compresorul, unul prea mic la Tornadorul fara suflu asa cum am vazut la o demonstratie. Dar acela era modelul 1, n-am vazut inca black-ul. Personal, primul model nu m-a impresionat foarte tare; ramane la latitudinea cumparatorului mai mult sau mai putin permeabil la strategiile de marketing. Cu mare tam tam s-au lansat si acele mici cazanele de abur, H2O, vaporetto, etc; uitandu-te la demonstratiile in care copii de 5 ani curatau cu ele fericiti si zambind in soare jante de offroad , mai bine decat cu Adam`s, te bufnea rasul.

Revenind la subiect, curatarea plafonului nu are o rutina fixa, ca-n Windows. Se tine cont de tipul si starea tapiteriei. Prefer de o mie de ori o SPUMA dedicata, mai ales in cazul masinilor mai vechi unde un material subtire, low cost, e lipit cu un strat si mai subtire de silicon, prin presare. Asa cum multi ati observat in astfel de cazuri, dupa un timp in care plafonul a fost curatat cu detergenti lichizi, se formau mici guse care se tot mareau ulterior pana iti cadea tot plafonul in cap si trebuia retapitat sau schimbat. Acele "guse" incep de la parasolare, locul unde s-a insistat mai mult cu detergentul lichid. Nu mai vorbesc de utilizarea aburului ce distruge imediat stratul 2, de silicon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!