Jump to content

Inlocuire Instrument Cluster Octavia 1


daniel80
 Share

Postare recomandată

Nu sunt ceasuri de rs 2 alea niciodata, sunt de superb1 cum zice si colegul de mai sus, aveti numai idei ciudate.

Cautati bord de rs1 benzina sau diesel cu maxidot si o sa aveti exact ca in poza, eu cred ca merg in aceste carcase puse si de g4 perfect ca acolo gasiti mult mai repede maxidot .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    25

  • Al Bundy

    13

  • moxucristian

    13

  • bn64and

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ciudate, neciudate... e vorba de gusturi pana la urma si nu numai.

Vreau ceasuri skoda si nu de golf si pentru a nu mai fi nevoit sa schimb iluminarea lor din rosu/albastru in verde.

Multumesc pentru informatia legata de provenieta ceasurilor puse mai sus de mine.

Din punct de vedere electric/mufe/software as putea intampina probleme?

Multumesc anticipat.

An nou fericit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din puct de vedere electric si software ar putea sa existe ceva neconcordante, dar la mufe cred ca merg sigur

Dc ai citit la mine mai sus am scris ce ramane aprins pe bord si cand bag marsarier da sa se aprinda indicatorul de ceata din bord pentru o fractiune de secunda

Inca nu am avut ocazia sa le montez cum ar trebui cu imperechere cu ECU, imobilizator si cre ca trebuie facuta legatura si cu calculatorul de confort

Deci pentru a monta un alt bord e putin mai dificil si nu neaprata plug&play si gata merge sau scoti imo si iarasi e super

Trebuie ceva adaptari de soft ca sa functioneze corect pe masina ta

Cand reusesc sa le montez postez rezultatul

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai zis ca nu vrei sa schimbi culoarea la bord dar superbu nu are culoarea bordului ca la octavia 1 sau are dar nu la toate, pt ca modelul mai nou dar nu ultimul avea ceasuri cu fundal alb iar cel mai vechi era verde, afisajul pe maxidot era cu portocaliu...deci cred ca si acolo o sa ai de schimbat ceva.

Trebuie sa cauti sa iei neaparat un immo 3 nu mai vechi pt ca immo 3 esti mult mai sigur ca merge .

Eu ma gandeam ca iei un bord de g4 immo 3 cu maxidot si pui fetele de la octavia 1 plus leduri schimbate si iesea ceva frumos.

E foarte rara octavia 1 cu maxidot!

Bafta si la multi ani!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai tu dreptate... si ceasurile de golf/bora sportline arata foarte bine.

In momentul asta caut sa ma documentez de cat de usoara e adaptarea ceasurilor de Superb. Ca alternativa raman ceasurile de golf/bora care sunt destul de usor de montat din cate am mai citit.

Culoarea ceasurilor mi-o doresc alb/verde si display-ul alb... aici iar cred ca e un pic de lucru.

Pana una alta, un 2011 fericit la toata lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori ca sunt de bora de passat de golf 4 de superb sau de o1 se face adaptarea la fel , ca si mufe sunt la fel numai ca ai nevoie de niste adaptari cu vag com daca ai pin-urile de la ele si daca nu le ai ai nevoie de o interfata vag k can sau dash sau comander ceva ca sa citeasca pin-urile de la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact - sau seriala.

Dupa aia se face adaptarea (cu VAgCom-ul) la cluster se scriu cheile (chip-ul lor) si gata treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cine imi spune si mie cum se da jos IC-ul la O1? Am incercat sa-l dau jos, am scos cele 2 capacele mascatoare si suruburile aferente, insa nu am reusit sa scot rama din jurul tabloului. Am tras de ea insa mai tinea ceva si nu am vrut sa fortez sa nu rup ceva. Trebuie demontata cumva si cochilia de la volan sau capacul inferior din stg. bordului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt niste cleme in partea de jos, lasa volanul jos si desprinde plusul ce acopera intre volan si IC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In concluzie sa inteleg ca nu mai trebuie demontat altceva, doar trebuie sa trag mai tare de rama de plastic in partea inferioara ca sa iasa din clemele respective?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o poza cu ce model de bord ai - ce an e masina ?

Daca ai primul model de bird, scoti ornamentul cu OCTAVIA scoti si surbul de acolo, si extragi toata plansa aia. Abia dupa asta scoti torx-urile de la cluster si il demontezi. Asta la Octavia 1.

Daca e Tour, e asa cum au zis colegii. Da, tragi de rama aia, spre tine. Dupa aia, desfaci torx-urile, scoti cele doua mufe din cluster si gata treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Florin pt. raspuns! Masina este Octavia Tour, deci are bord tip nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 10 months later...

Vreau sa schimb instrument clusterul cu altul...

Cum scriu pin-ul cipului in bordul nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de ce immo are masina ta - cred ca e immo2, aplici procedura dedicata. Daca masina e immo2, o sa iti trebuiasca doar pin-ul clusterului nou. Il citesti cu ce il citesti (e posibil si cu unele VCDS si cu vageep 1.18), iar adaptarea o faci cu VCDS-ul. Dupa ce il adaptezi, trebuie sa scrii cipurile cheilor.

Daca ai o scanare mai veche, posteaza codul clusterului care il ai acum pe masina. Daca masinuta cu cheie - martorul imobilizatorului, e in turometru, atunci masina e immo2, daca il ai in vitezometru, e immo3.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok si eu tot asa zic. O sa ii trebuiasca doar PIN ul ceasurilor noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce ma rog trebuie pin-ul ceasurilor noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa faci adaptarea lui, pe masina...sa-l recunoasca ECU. La immo2, masina - ECU, inavata pin-ul ceasurilor noi.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa faci adaptarea lui, pe masina...sa-l recunoasca ECU. La immo2, masina - ECU, inavata pin-ul ceasurilor noi.....

Poate ai nevoie de PIN ca sa inveti cheile in cluster, nu sa-l adaptezi cu ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...mi-a mai spus cineva ca e nevoie de pin...care fie se genereaza printrun program dupa serie de sasiu, fie la reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa faci adaptarea lui, pe masina...sa-l recunoasca ECU. La immo2, masina - ECU, inavata pin-ul ceasurilor noi.....

Poate ai nevoie de PIN ca sa inveti cheile in cluster, nu sa-l adaptezi cu ECU.

Vorbim despre inlocuirea clusterului, cu altul.....

Ca sa ii faci adaptarea - in 10-Adaptation, chanel 00 - masina o sa ia PIN-ul clusterului NOU (nou pus pe masina,.....SH....nu nou nout). Abia dupa aia o sa faca cheile............................

Daca era vb doar de chei, le facea direct in chanel 21.....dar nu merge direct.

P.S. - SKC - codul de securitate - la ala are acces doar reprezentanta....dar nu ai nevoie de el.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ai nevoie de PIN ca sa inveti cheile in cluster, nu sa-l adaptezi cu ECU.

Si eu ce am zis ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce faci Login cu PIN-ul clusterului nou,

In canalul 00 nu inveti cheile....... ci adaptezi clusterul pe masina - asta presupune comuncare intre ECU si cluster, ca sa se "invete" intre ele.....

In canalul 21, dupa ce ai adaptat clusterul, scrii cheile.

Tu ai zis ca ai nevoie de PIN doar sa scrii cheile..... ceea ce e fals. Intai adaptezi, dupa care scrii cheile - poate nu se adapteaza.....si atunci ce chei sa scrii ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!