Jump to content

Temperatura apei nu se ridica ( Passat 2.0 )


Iurox
 Share

Postare recomandată

Salut, am o problema de cateva zile. Am observat ca acul de la temperatura lichidului de racire nu se mai ridica. Sau se ridica putin cateodata si dupa aia revine la 50 de grade. Banuiala mea este ca ar fi termostatul, insa un coleg pe forum mi-a spus ca ar fi senzorul de temperatura. Intrebarea mea este, daca stie cineva unde sunt situate aceste 2 piese la motorul meu. Termostatul si senzorul de temperatura. Sau unlink cu ceva poze daca stiti. Multumesc frumos de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Ca sa iti dai seama daca intradevar apa are 90 de grade sau doar 50, cat iti arata pe bord, incalzeste si tu motorul bine si pune mana pe furtune. Eu cred ca e sesizabila diferenta intre 50 si 90. Daca e caldut inseamna ca ti-a ramas termostatul blocat pe pozitia deschis(eu asa am patit), iar daca frige inseamna ca nu iti indica bine senzorul de temperatura. Si daca ai climatronic se poate citi si pe display-ul acestuia temperatura apei(gasesti pe aici pe forum cum), asta ca sa vezi daca nu cumva e ceva in neregula cu indicatorul din bord. Nu stiu la motorul tau, dar la cel de 1,6 e destul de pitit termostatul, a trebuit sa dau si alternatorul jos cand l-am schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Ai aici pozitionarea termostatului la modelul AZM si senzorii de temperatura.Dar scanarea cu vag-com iti va spune imediat unde este problema.Bafta.

post-70511-1276160849_thumb.jpg

post-70511-1276161222_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nici mie nu mi se ridica temperatura la apa. Am schimbat senzorul G62, tot la fel. De aici reiese ca cel vechi era bun si l-am scimbat degeaba. Cand am schimbat termostatul s-a rezolvat problema. Cand e cald (ca acuma) si mergi prin trafic apa se urca pe 90 (la motor pe beznina) in maxim 5 km. Cateodata, cand e liber/liniste, de exemplu Duminica, stau la stop dupa cei 5 km si aud cum deschide termostatul. Schimba-le pe ambele si ai pace. Nu se ridica toata afacerea la mai mult de 150 de lei. In cazul meu am dat 30 pe T + 55 G62 + 40 manopera. Bineinteles nu la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Desi raspund cu intarziere, am rezolvat problema. Era senzorul G62. Prima data am schimbat termostat si degeaba. Ulterior am schimbat si senzorul g62 si problema s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am facut si eu si acuma le am ambele noi. La mine ordinea a fost invers. Prima data G62 si nu s-a intamplat nimic, iar apoi termostat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...
Madaras Csaba
On 18/10/2010 at 12:32, Iurox a scris:

Desi raspund cu intarziere, am rezolvat problema. Era senzorul G62. Prima data am schimbat termostat si degeaba. Ulterior am schimbat si senzorul g62 si problema s-a rezolvat.

am schimbat si eu un termostat ,dupa cateva  zile  arevenit  problema  nu ,mi se ridica temperatura apei  in bord , doar ca caldura  am in masina  perfect , ma gandesc sa  fie  de  vina senzorul de temperatura . imi poate  da  cineva  o idee ? va  multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil - verifica cu VCDS-ul, diferentele de temperatura de pe 17-Instrumente si 01- Engine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!