Jump to content

Montare difuzoare OEM sau aftermarket


Alinushu2007
 Share

Postare recomandată

Eu v-as sugera sa aruncati boxele oem daca vreti sa ascultati muzica nu zgomot :D 

Daca vreti fidelitate, claritate si putere cumparati cu incredere Hertz sau Audison ( numai ca unele modele de difuzoare nu au acelasi bass ca boxele din fabrica )

Pe usa fata pe 3 cai ( dif de medii, de voce si tweeter ) si pe spate medii si tweeter . 

Cele pe 3 cai vor fi mai dificil de amplificat, in sensul in care majoritatea amplificatoarelor sunt 4x X Watti ... un canal va ramane liber ... Pe 2 cai ( medii si tweeter ) nu ve-ti avea problema asta. Sunt amplificatoare de clasa D pentru putere care se conecteaza intre iesirea din player si intrarea mufelor oem, astfel incat totul va fi plug&play, cele din clasa AB se incalzesc daca ascultati muzica la volum mai mare si nu au aceeasi fiabilitate in timp, dar nu e nici o problema daca montati unul. 

Inainte sa cumparati boxe, ascultati-le in magazin sa va faceti o parere, nu vor suna ca in masina, pe stand-uri in general suna mai prost dar daca pe stand suna bine ... 

Daca vreti sa aveti si ceva bass fara a monta subwoofer, alegeti Focal, Bass Face ... Dar vor necesita amplificare sa va bucurati de ele !!! 

Si ca sa fie completa auditia, insorizati usile !!! 

Ca si pret in total un sistem mediu de sunet cu antifonare, difuzoare, amplificare si inele adaptoare ar ajunge undeva pe la 2000 de lei ... Dar va fi o placere dupa sa ascultati muzica in masina !!! 

Asta pentru cine doreste si ii place muzica. Fiecare dupa necesitati ... 

Si la final daca se doreste mai mult, se poate schimba RNS-ul acela cu o navigatie Android si montat si un procesor de sunet ... dar se mai adauga inca vreo 4000 de lei, pentru ceva calitativ .... :D:D:D 

Numai bine !!! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu multa lume baga in b6 aprox 50% din valoarea masinii, in muzica, avand in vedere ca se gaseste b6 si la 3000euro.

Cu un buget ok, poti face multe...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este ... Am scris ca sa stie lumea la ce sa se astepte in cazul in care vor sa isi schimbe difuzoarele, nu e musai sa fie urmati toti pasii si nici musai daca ii urmezi sa cumperi totul de o data ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Am si eu o intrebare legate de difuzorele din portierele fata la B6.

Am schimbat pe fata difuzoarele din usa care erau modelul simplu cu cele duble cu 2 incinte

Problema e ca se aude mult mai slab fata de ce am avut avut inainte, se aude mai tare din difuzoarele din spate.

Daca reglez la FADDER si dau spre fata am impresia ca difuzoarele fata is lesinate.

Oare trebuie facute ceva setari sau ceva activari in VCDS ? sau trebuie intervenit hardware pentru aceste difuzoare (amplificator)

Atasat sunt 2 poze de exemplificare.

DIF1 - difuzoarele vechi

DIF2- difuzoarele noi

 

L.E. ceea ce nu stiu e daca difuzoarele sunt cele de 2 ohm sau 4 ohm, oare ar merge un vibe powerbox 65.4M + cablaj ? 

 

Daca aveti idei sau pareri/indrumari as fi recunoscator.

Multumesc.

DIF1.png

DIF2.png

Modificat de sinn3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de Dynaudio, nu? Daca da, de aceea se aud mai slab, aceste lucreaza cu amplificatorul dedicat, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt de dynaudio, nu au acea eticheta, sunt de vw sound system.

Difuzoarele fata sunt de 165 mm, nu ?

Daca as schimba difuzoarele cu altele dedicate tot asa trebuie sa respect impedanta de 4 ohm ?

Am gasit ceva de la focal ISVW 165 si ceva de la Focal doar ca sunt de 200 mm si la astea am vazut ca au impedanta de 2 ohm.

As merge pe varianta sa le iau pe toate 4 + tweter-ele aferente lor.

Oare e ok ceea ce zic eu ?

Multumesc.

Modificat de sinn3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu si sistemul VW Sound are amplificator dedicat sub scaunul soferului, doar ca e unul mai slab decat cel de la Dynaudio. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus pe fata Hertz Dieci 165.3,cu inele adaptoare dedicate Passatului B6.Se aud super bine in comparatie cu cele originale.De fapt,nici nu suporta comparatie!Au filtre si tweetere incluse.Si pretul e destul de bun,zic eu..

Modificat de Dan Cristi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

58 minutes ago, sinn3r said:

Nu sunt de dynaudio, nu au acea eticheta, sunt de vw sound system.

Difuzoarele fata sunt de 165 mm, nu ?

Daca as schimba difuzoarele cu altele dedicate tot asa trebuie sa respect impedanta de 4 ohm ?

Am gasit ceva de la focal ISVW 165 si ceva de la Focal doar ca sunt de 200 mm si la astea am vazut ca au impedanta de 2 ohm.

As merge pe varianta sa le iau pe toate 4 + tweter-ele aferente lor.

Oare e ok ceea ce zic eu ?

Multumesc.

Ori aftermarket,  ori originale...ce ai avut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare dintre cele 3 variante care ar fi recomandarea voastra:

1. FOCAL ISVW 165

2. AUDISON PRIMA APK 165

3. DIFUZOARE OE VW (cele de fabrica, dar noi)

Ma gândesc sa achiziționez un pachet de câte 2 sisteme componente sa schimb toate dif-urile, inafara de varianta 3 unde as lua doar cele de pe fata.

Ulterior m-as întinde și la un vibe powerbox.

Ce ziceți, ar avea vreo finalitate sau sa ii dau pace ?

Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Pana la urma am optat pentru difuzoare noi OE + aplificator cu montaj plug&play.

Sper sa fie bine, oricum mai rau decat acuma nu are ce sa fie :)).

Multumesc tututor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu va recomand cu toata increderea MAC mobil street,varianta cu 38hz si veti fi surprinsi de calitatea sunetului! Sunetul este puternic,fara distorsiuni si basul este plin. Cu 4 difuzoare din astea,nu va mai trebuie altceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am schimbat boxa dreapta față, care bârâia, cu una de b7. În prima fază am fost foarte mulțumit, se aude super ok pentru urechile mele... Până am remarcat că difuzorul de înalte e cam leșinat. Abia se aude. Probabil e ceva cu filtrul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!