Jump to content

Montare difuzoare OEM sau aftermarket


Alinushu2007
 Share

Postare recomandată

Salut am si eu o problema, la twetterul fata stanga si dreapra la un passat b6 . Nu se mai aude nimic in schimb boxele mari , merg. Ma poate ajuta cineva cu o parere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica daca pleaca semnal de la boxa de bass, la cele de inalte - posibil sa fie busiti condensatorii de filtrare

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, am si eu o nelămurire cu boxele passat b6.

As vrea sa le schimb cu unele cu membrane de cauciuc, iar navigatia este o chinezarie care deja mi- a bubuit deja doua difuzoare.

Navigatia din fabrica cică era 4×50 watt  I-am schimbat finalul de putere cu un TDA 7850 plus condesatorul de putere.

Intreb daca schimb boxele cu unele mai mari de putere ar avea ceva si daca este indicat sa montez si filtre de sunet.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut am comandat inelele dătătoare pentru boxele passat b6 , știe cineva dimensiunea exactă pentru difuzoare pentru ca am probat un difuzor de 165 pe fața si intra cu totul în carcasa unei boxe schimbate anterior.

Am întrebat pentru a nu mai astepta sa-mi vina distantoarele. 

165.3 aau 17?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vorbesti de difuzoare fata exista adaptoare specifice B6 fata ( cele cu capac blank unde ar fi middle de la dynaudio, au o forma de corp de " vioara") atat de 165 mm cat si de 200 mm. Pentru spate sunt adaptoarele clasice 165mm de la generatia Golf 4, Passat B5.5, dar si pentru difuzoare de 200 mm.

Standard e 165 mm fata/ spate.

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru răspuns.

Am intrebat pentru a mă edifica cu privire la dimensiunea difuzoarelor, deci 165 se potrivesc atât față cât și spate.

O zi bună.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare.
Pentru un Passat B6 ce kit de difuzoare imi recomandati?
Au murit cele din fabrica de pe fata si pe site-urile de anunturi online se vand mai repede decat casele in 2008; cred ca sunt vandute deja inainte sa apara anunturile, cele de fata.

Am un RCD330plus pe masina si nu vreau amplificare pe ele; am fost cat de cat multumit de cele stock, pentru hi-fi am acasa ce imi trebuie.
Pareri sunt multe pe net, Focal, Hertz, etc, dar n-am o concluzie clara asa ca ma inchin in fata celor experimentati de pe aici si va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste recomandari.

Buget, max 1000 - 1200 lei difuzoarele.
Un service dedicat pentru instalare, un cost aproximativ?

Cert este ca trebuie sa-mi schimb difuzoarele si as fi recunoscator pentru niste recomandari.
Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara amplificare nu vei obtine un sunet mai bun ca cel stoc , din contra ...ca sa alegi...marcile puse de tine sunt ok , alege insa setul cu cea mai ridicata sensibilitate (astfel mai diminuezi din necesitatea unui amp ) ...dar in bugetul ala te incadrezi cu un set de difuzoare decente si cu un amp plug and play (ceva in genul celui de la vibe powerbox 65.4  ) , unde nu ai nevoie de cabluri taiate sau alte nebunii.... amp e pe la 600 ron , mai dai inca pe atat pe difuri si inele adaptoare... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut ,am un timp de boxa pe masina care e pe duca nu se mai aude bine si tot asa .. Am luat de la dezmembrari o boxa de pe un passat b6 doar ceea ce am eu ( cea din poza cu albastru ) e putin diferita de ce are din fabrica ,conectez boxa si nu merge absolut de loc nici înaltele..  ,e a doua boxa care am luat-o prima am crezut ca nu e buna .. 

20190803_080423.jpg

Asta este boxa luata din dezmembrari.. avetii ideii ce anume are .. 

20190803_080431.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai tu pe masina nu este cea originala a masinii, a fost schimbata si posibil sa se fi umblat si la conectica. ce ai luat acum este originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conexiunile din spatele navigației bănuiesc.. deci trebuie la un electrician auto ..   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, conexiunile din mufa de la boxa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna dimineata. La un volum ridicat, boxa de jos de pe stanga spate, imi cârâie asa, cel mai probabil este dusa ? 

O pot schimba doar pe ea ? Dezmembrari sau una noua ? Ce imi recomandati ?

 

Numai bine !

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, o poți schimba, ea este de vina. SH sau noua... Alegerea ta. Recomand noua, dacă nu este o problema. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 3/13/2014 at 10:30 AM, F l o r i n said:

ceva de genul asta. Daca iti cumperi set de difuzoare AM care au si dif separat de inalte, o sa vina cu tot ce ii trebuie, tu doar le conectezi.

 

nu te sfatuiesc sa le cumperi pe bucati, daca vrei sa se auda bine ... si nici sa le combini. Cumpara ce trebuie daca vrei calitate.

 

un exemplu cu ceva bunicel la pret ok - http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-auto/HERTZ/Dieci/Dieci-DSK-165.3/

Salutare, ai idee cum se montează crossoverele acelea, au cumva +și - ,și care  sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi sa vad exact despre ce model vb, etc...ca au trecut 6 ani de la acest post

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Unde se afla acei condensatori pentru filtrarea inaltelor,pe tweeter sau pe difuzorul de bass?Ma refer la boxele de pe fata.Nu-mi functioneaza tweeterele pe fata,difuzoarele de bass merg,am eroare pe vcds,circuit intrerupt dif inalte.Cum naiba apare eroare pe tweeter daca semnalul audio catre usa vine pe doua fire?Ideea e ca vreau sa iau de la dezmembrari 2 tweetere,acum daca condensatorii lor sunt busiti si se afla pe difuzoarele mari de bass,le cumpar degeaba ca tot n o sa mearga.O idee ar fi sa cumpar si acei condensatori,dar trebuie sa stiu capacitatea lor si daca sunt nepolarizati.Ma puteti ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza erorile si masina. Are sistem de sunet pe ea, amplificator sub scaun sofer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de un Passat B6 2009.Nu stiu daca are amplificator sub scaun,are sistem audio RCD 510 cu boxe fata si spate.

IMG-20201025-WA0005.jpg

IMG-20201025-WA0004.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie nu imi functionau tweeterele si le-am schimbat cu un set din dezmembrari si tot asa. La mine a fost problema din boxa mare de jos, nu ii mai trimitea semnal la tweeter. Am facut o punte din lite de la un fir si merg fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns!O sa verific si eu sa vad daca nu cumva am aceiasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boxele pe fata sunt compatibile intre Passat B6 (cod 3C0 035 454) si Passat CC (3C8 035454)?Care se aud mai bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspund tot eu,poate cineva mai are nevoie de informatia asta..Cele 2 coduri de boxe sunt diferite doar la pozitionarea condensatorului pt tweeter.La 3C0..condensatorul e lipit pe pinii 3-4 a boxei,la 3C8..e lipit pe pinii 2-3.Asta inseamna ca daca pui una in locul celeilalte,boxa va functiona,dar nu si tweeterul de pe usa.Ca sa funtioneze si acesta,trebuie modificata pozitia firelor in mufa.Pe ambele modele,semnalul de la HU vine pe pinii 1-4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mai mult studiu referitor la boxele montate pe Passat B6,am realizat ca am scris numai tampenii mai sus.Semnalul pe difuzor vine pe pinii 1 si 3 ai mufei.Semnalul pleaca spre tweeter pe pinii 2 si 4.Pozitia condensatorilor este,intr-adevar,diferita intre cele 3C0.. si 3C8..,dar asta nu va influenta functionarea tweeterului,deci el va functiona indiferent de modelul difuzorului.Cele 2 tipuri sunt compatibile intre ele fara probleme!Imi cer scuze pentru dezinformare!Schema postata mai jos.Condensatoarele de pe boxele originale au valoarea de 15 uF/50V,NP(nepolarizati).Acestia nu apar in schema de mai jos,dar se vad culorile,pozitiile si polaritatile pentru firele din mufa oem.

IMG-20201103-WA0006.jpg

Modificat de Dan Cristi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!