Jump to content

VW MKV - reflex silver


davides

Postare recomandată

Operatiunea este foarte simpla baieti, pur si simplu se inlocuieste un plastic ( o rama ) care in prima vaza este " interna si cheala " iar in ce`a de`a 2`a este " externa " si cu acel ornament care atrage privirile.

Mansonul vine la fel ca pe cealalta, deci nu exista semne de intrebare. Inlocuirea ramei consta in tragerea masonului in plan vertical pana cand acesta v`a scoate rama cea " cheala " din clipsuri, dupa care se desfac camsele cu care este prins mansonul de pe lateralul ramei si se monteaza pe ce`a noua.

Totul tine de cat esti de istet :blah_:

Link către comentariu

Cristi (davides), iti pun pozele din anunt, le-am gasit. Ideea e asa: mansonul propriuzis este fixat, la baza conului (pe un suport de plastic care are exact forma gaurii pe care o are ornamentul ce ti l-am trimis. Ei, suportul ala intra in urnament si se fixeaza acolo cu niste cleme, vezi ca ti le-am inrosit. Iti dai seama din poza ca mansonul este tras pe dos, peste acel suport (un coleg vroia sa vada cum arata mansonul pe dos si asa am facut poza aia).

Bun, ce-i de facut. Banuiesc ca si la tine mansonul are la baza tot un suport cu cleme (ar trebui sa fie acelasi daca voi ziceti ca se potriveste). Trebuie scos afara. Apuci de la baza mansonului de pe o latura mare a dreptunghiului si tragi de manson spre interior (adica spre centru) dar NU in sus, doar in lateral. Ar trebui sa se declipseze macar una dintre clemele alea. Restul e mai usor.

post-2063-0-75849900-1296920609_thumb.jp

post-2063-0-85798700-1296920691_thumb.jp

Link către comentariu

well ... un mic tweak si rasfat pt. mine cand ies la plimbare cu golfie ... asa ca : Primavara incepe cu mine ... ta-ram, ta-ram, ta-ram .... ^_^

post-48653-0-24944400-1297279114_thumb.j

post-48653-0-97232300-1297279136_thumb.j

Link către comentariu

cip, ieri mi l-a facut un prieten, "mocca" ... eu am ales marimea,culoare si ce sa puna pe el :D ...

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

vrem poze cu noua rama cromata de la schimbator.ce-i mai nou cu egosimul asta? imbunatatesti masina si nu ne arati nimic sa ne bucuram si noi cu tine?

:)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

well ... cu venirea primaverii, saptamana aceasta am trecut si eu la adidasii sport pe care i`am incaltat cu niste Continentaluri PremiumContact 2 .. more pics !

post-48653-0-65125100-1300433086_thumb.j

post-48653-0-58617400-1300433101_thumb.j

post-48653-0-44594600-1300433117_thumb.j

post-48653-0-73126000-1300433131_thumb.j

post-48653-0-24626700-1300433149_thumb.j

post-48653-0-72130300-1300433164_thumb.j

post-48653-0-28363600-1300433181_thumb.j

Modificat de davides
Link către comentariu

la cererea lui ondin ... foto cu rama cromata ... nu a iesit chiar ce ma asteptam dar arata mai ok decat inainte ! :D

post-48653-0-94265300-1300465473_thumb.j

post-48653-0-53902300-1300465479_thumb.j

Link către comentariu

O sa te critic putin acum !

Nu a iesit, pentru ca nu i`ai acordat mai multa atentie si ai " mototolit " mansonul ala acolo, inloc sa`l prinzi uniform pe rama :slap:

Link către comentariu

noah apoi eu l`am prins cu mai multe capse dar se pare ca nu a fost o idee prea stralucita :( ... il voi desface cand am timp sa`l prind cum trebuie !

Link către comentariu

o sa`ti spun la telefon cum ar fi recomandat sa faci :icon_thumright:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

frumoasa si masina ta.sa te bucuri cat mai mult de ea,si sa ai grija de ea.e o masina foarte buna.

Link către comentariu

Multumesc bily77, nu este prea dotata in optiuni dar le are pe cele care primeaza in alegerea lor ;) ... si o foto de ora 03:00 am ... acum 5 min am facut`o :) ...

post-48653-0-68857300-1301270841_thumb.j

Modificat de davides
Link către comentariu

MrTeiu multumesc ... tu ai vazut-o si live ;) ... referitor la cauciucuri ti-am scris pe mess ...

Link către comentariu

:offtopic:

Iti spun eu bily in locu` lu` Cristi :)

Cu volanu in 3 spite pe care`l am de vanzare i`ar sta tare bine !

Link către comentariu

haha Ionut ... facem si vanzare dar nu la volan ... mi se pare mare investitia (ma refer cu tot cu airbag) acolo poate doar o imbracare in piele perforata dar asta mai incolo ;) ...

@bily77 ganduri de upgrade ar fi dar nu e buget ! ma bate gandul la o fusta young dar cand am vazut scorul de 2.000 ron noua ... mi`am luat gandul de la ea :) ...

as vrea sa`i fac un schimb de lichid de frana dar in zona cu greu gasesc un service care sa faca operatiunea asta ... asa ca cel mai apropiat este in Alba !

Link către comentariu

Nu ii chiar asa mare investitia pentru un volan! Iti cauti air-bag pentru volan in trei spite, volanul sport care vine imbracat in piele (sau unul de GTI) si cand le ai astea iti scoti la vanzare airbagul tau! In final ca investitie va ramane doar pretul noului volan! Pe mine si acuma ma suna pentru airbagul de la volanul in patru spite! (ca am fost neinspirat sa dau anuntul pe ceva site de dezmembrari)!

Link către comentariu

O varianta mai usoara ar fi sa faca schimb de volane intre golf si polo, sa iei airbag`ul de pe polo unde are in 3 spite si il pune pe golf :)))

Link către comentariu

Muhaha ... Daca vrei sa ma vezi la rubrica WANTED :) ... asta am sa fac :) ...

@sebip cand am sa ma plictisesc de cel in 4 spite am sa`l schimb ;) ... apropo` tanjesc dupa farurile tale :wub: ... m-au lasat speechless :) ....

Link către comentariu

eu am avut la un focus volan cu 4 spite cu airbag,dar vroiam in trei spite,si mi-am pus,dar fara airbag,si nu am regretat,

piele,sport, marca ''momo'',la 250euro acum 5 ani,si am fost f.multumit.

deci daca vrei sa-ti pui ceva,pune-ti,chiar daca nu are airbag.parerea mea..!

Link către comentariu

@billy: Fii serios :angry: . Cum sa puna fara airbag :| . Nu e masina e curse, e masina cu care circula pe drumurile publice.

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
  • taz21 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!