Jump to content

Lumini de bord - partea de ventilatie


chief
 Share

Postare recomandată

Stie cineva cum se demonteaza bricheta pentru a-i schimba becul? Am mai intrebat pe alt topic fara a primi un raspuns exact de la cineva care a facut asta. Asa ca mai incerc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    9

  • clpos

    5

  • maniac18

    5

  • andrei_221

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cam de o saptamana am observat ca nu imi face contact tot timpul becu de la ventilatie(am citit posturile anterioare si se 'rezolva') problema e ca azi am patit o chestie si mai nasoala mi se aude un barait puternic la casetofon , as dori sa stiu daca pot rezolva problema asta printr-o singura miscare adica sa dau jos toata ventilatia si sa verific mufele de la casetofon , banuiesc ca nici mufele de la casetofon nu fac contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate rotitele mele sunt diferite. Eu vroiam sa pun leduri cum sunt cele din poza. Dar pictogramele alea la mine sunt turnate, nu sunt transparente ca cele din poza de mai jos :)

Salutare baieti. Aveti idee cum pot schimba ledurile/becurile de la aceste guri de aerisire? Cum se scot din bord ... trag de ele .... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce leduri e nevoie pentru a inlocui ledurile de la grila de aerisire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare!!!!

am si eu o problema .Cum se schimba becurile de la gurile de ventilatie la Passat B5.Sunt arse si toto ma chinuii si nu reusesc

MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

am si eu o problema cu becul din portbagaj , golf 4 ,2001, becul este in regula , cateodata merge , cateodata nu , in ultimul an nu a mai mers . Cineva mi-a spus ca sunt oxidate contactele de la manerul de deschidere portbagaj , am incercat sa dau jos scutul acela de plastic de pe usa ,este prins cu 2 surubele in locatiiile de unde se pune mana pentru a inchide usa portbagaj , dar nu am putut sa il dau jos , am tras de el ,dar imi este frica sa nu rup ceva ,ceva mai este ce il tine si chisr foarte bine . Daca cineva a mai patit va rog sa imi dati o idee cum sa il dau jos .Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragi cu incredere ca e prins in cleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,Am si eu o rugaminte, poate cineva sa-mi spuna ce leduri sant folosite la iluminatul climatronicului,sau ceva poze daca sepoate.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La butoanele de la AC si recirculare de la Polo 9n e acelasi bec care lumineaza comutatorul de ventilatie si temperatura? Ca abia se vede cand e cuplat AC-ul, mai ales daca e soare afara. As pune un led/bec mai puternic si de alta culoare pt. AC si recirculare.

Multumiri anticipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am schimbat becul de la ventilatie, insa cand sa bag butonul inapoi, acesta a intrat intr-o pozitie sub zero, iar cand il imping la maxim ramane blocat, nu mai merge sa dau drumul la ventilatie. Cand l-am scos butonul era pe zero, iar cand sa il bag nu pot sa il bag tot pe zero, pentru ca nu intra decat intr-o singura pozitie care acum e sub zero, respectiv blocat.

A mai patit cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am si eu problema la climatronic. nu mi se ilmumina si mi s-a zis sa verifc firul care duce curent la iluminare. azi am verificat si imi lipsete firul cu totul. compresoru nu imi merge si eroarea pe vag era ceva in legatura cu comunicarea cu nu stiu ce. ma poate ajuta cineva cu o schema cu firele sa le verific pe toate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
choppermaster

Eu nu am nici un bec! am 4 leduri rosii in colturi.La mine erau corodate niste contacte.

Modificat de choppermaster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

aceeasi problema o am si eu.Problema ca a mers un timp, apoi nu a mai mers, iar a mers o zi sau doua si dupa aceea nu a mai mers deloc.....se poate schimba la fel si la un golf 3 cu aer conditionat(golfu 3 e a lui tata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

In postul 89 este o poza gurilor de ventilatie de la bora, acestea fiind luminate, ei bine la mine nu sunt.

Totusi, astazi intr-un exces de zel am desfacut gura de ventilatie de pe partea dreapta si....surpriza...exista leduri, inclusiv cablajele, dar mufa nu este conectata nicaieri, am desfacut si partea centrala si acolo e la fel, mufa nu e conectata nicaieri.

M-am uitat de acolo pe unde ar putea fi cealalta parte de mufa dar nu prea am gasit nimic.

Rog pe cineva daca s-a batut de aceasta problema sa-mi spuna si mie de unde sa leg firele alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA butonul de reglaj intensitate lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are careva idee de ce nu-mi mai merg luminile la reglajele ventilatiei? Am A/c manual, deci am butoane de aragaz pentru reglat directia, temperatura si puterea aerului bagat in masina.

Butoanele de A/c si recirculare se aprind cand le apas, insa butoanele de aragaz nu se mai lumineaza. Inainte mergeau cand mai luam cate-o groapa, se mai stingeau la alta, se mai aprindeau daca le dadeam cate-o palma pe-o parte la consola centrala, dar de cateva luni sunt moarte de tot.

De la sofer catre pasager am buton mare pentru temperatura, pe mijloc am de reglat treptele aerotermei fiind un buton mai mic, iar in dreapta am de reglat pe unde sa bage aer.

Am scos butoanele si n-am gasit beculet decat in spatele butonului de pe mijloc. Dupa cum arata, e ars. In spatele celorlalte 2 butoane n-am gasit niciun beculet.

Intrebarea este: beculetul ala pe care l-am gasit lumineaza toate 3 butoanele? Sau au si celelalte 2 beculete dar trebuie sa desfac mai mult ca sa ajung la ele? Si era posibil sa se aprinda si sa se stinga cand vrea beculetul ala daca era pe cale sa se arda?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dl Bundy asa ma gandeam si eu, totusi am zis sa intreb poate exista o mufa pe undeva prin bord unde se pot conecta fara a mai trage un fir de la butonul mentionat de tine.

Ma mira faptul ca pentru motive de economie si diferentiere de dotari firele alea nu sunt conectate, dar montajul ledurilor este facut din fabrica.

Operatia este destul de simpla asa ca astazi voi trece la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SE leaga la acel buton pentru a beneficia de dimming.

Intrebarea este: beculetul ala pe care l-am gasit lumineaza toate 3 butoanele? Sau au si celelalte 2 beculete dar trebuie sa desfac mai mult ca sa ajung la ele? Si era posibil sa se aprinda si sa se stinga cand vrea beculetul ala daca era pe cale sa se arda?

Multumesc anticipat.

DA, e un singur bec pentru toate 3.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Operatie realizata cu succes :D totul a mers conform planului, am desfacut partea stanga a gurilor de ventilatie si de la acel buton de dimming am tras un fir care merge la partea din mijloc si in dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SE leaga la acel buton pentru a beneficia de dimming.

Intrebarea este: beculetul ala pe care l-am gasit lumineaza toate 3 butoanele? Sau au si celelalte 2 beculete dar trebuie sa desfac mai mult ca sa ajung la ele? Si era posibil sa se aprinda si sa se stinga cand vrea beculetul ala daca era pe cale sa se arda?

Multumesc anticipat.

DA, e un singur bec pentru toate 3.

Salut!

Am gasit beculet de-ala la magazin, e 1,5 lei bucata. Intr-adevar e doar un bec pentru toata partea aia dintre cd-player si scrumiera, mi se pare foarte tare!

Multumesc pentru raspuns, domnu' Cristi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut,

am si eu un golf IV si as vrea sa schimb becul de la reglajele ventilatiei,si nu stiu cum sa desfac panoul pt a ajunge la bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

dati-mi o idee cum sa schimb iluminatul in albastru la partea de ventilatie,as vrea sa schimb tot iluminatul in albastru.in rest nu ar fi o problema ca se schimba ledurile dar ce fac cu acel bec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il vopsesti albastru....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu iese frumos.... scoti becul, scoti plasticul translucid - cel rosu - dupa care confectionezi o placa pt spatele panoului, pe care vei monta leduri smd albastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!