Jump to content

Credit prin PorscheBank


grig
 Share

Postare recomandată

salut

a facut cineva recent un credit auto in EUR prin porsche bank?

ma intereseaza la ce curs banca a cumparat EUR (din creditul acordat) si i-a dat RON (pt achitare masina) si la ce curs i-a facturat dealerul masina

(vreau sa calculez cam cit se pierde la schimbul valutar).

Aceste cifre se regasesc in anexa la contractul de credit.

Stiu ca pe site-ul porschebank se posteaza zilnic cursul, dar acesta e doar cursul de facturare / calcul pt rate.

multumesc

grig

Modificat de grig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianharlea

cursul de vanzare/ cumparere se calculeaza zolnic. mi-e greu sa iti dau niste amanunte. eu am credit auto in eur de la ei si stiu ca varia aceasta conversie, in functie de cursul valutar. cel mai bine intrebi direct la agentul de vanzari sau direct la banca, in ziua achitarii avansului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am incheiat zilele trecute un contract de credit cu ei, insa abia vineri am sa iau hartia si am sa iti spun sigur. Oricum banuiesc ca ei calculeaza dupa cursul afisat in ziua cand ai platit avansul, sau dupa ziua in care se varsa banii in contul dealer-ului. Rentabil pentru noi nu are cum sa fie, oricum o dai, de asta poti sa fi sigur, ei trebuie sa castige pe orice plan. Am sa te tin la curent dupa ce iau hartia. Multa bafta

Modificat de Lotta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am avut noroc. Cand am dat avansul pentru masina era un curs si la acel curs am dat 5000 RON. Cand a venit masina cursul scazuse serios si am dat restul de bani la cursul din ziua respectiva. Factura era valabila doar 24 h. Practic eu am impreumutat o suma in EUR care a fost virata catre dealer in lei si cum cursul se modificase s-a mai redus putin suma care trebuia imprumutata.

Este foarte greu. Cert e ca transferul dintre delaerul Porsche si banca a fost realizat imediat, iar transferul din EUR in lei catre delaer nu m-a afectat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

merci pentru precizari.

am semnat si eu ieri contractul de credit si am platit si restul de bani pina la pretul final al masinii.

Sper ca miine sa ridic masina.

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate achita masina cumva si in euro?Aveti idee cum isi stabileste cursul Porsche Bank (ca vad ca in timp ce cursul BNR a scazut cel PB a crescut..)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, firmele de leasing isi iau o marja peste cursul BNR din ziua respectiva, astfel poate fi BNR+1% bnr+1.5%; asta se poate afla direct de la ei, sunt obligati sa spuna/afiseze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca apare pe site, exista 2 cursuri, unul valabil pentru leasing, unul pentru credit.

http://www.porschebank.ro/noutati/curs_val..._Curs%20Valutar

de exemplu, astazi :

Joi 10.06.2010

* Cursul de facturare pentru ratele / avansul de Leasing:

4,2730 RON/EUR

3,0950 RON/CHF

* Cursul de schimb pentru ratele de Credit:

4,2686 RON/EUR

3,1109 RON/CHF

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate achita masina in euro.

daca ai euro ii pui intr-un cont la o banca si apoi in schimbi pe piata valutara.

sau la casa de schimb, unde crezi ca obtii curs mai bun. Pretul final al masinii este in lei, factura se emite in lei asa ca dealerul tb sa incaseze lei de la tine (cash + credit/leasing + remat nu conteaza sursa banilor).

acum, in cazul meu: pe 10iun cind am luat masina, cursul la care a calculat dealerul restul de euro pe care ii mai aveam de dat pt masina, era de 4.2730 lei/euro(este si pe site dar la sectiunea leasing), iar cursul cu care porschebank mi-a vindut euroii luati din credit pe piata valutara a fost de 4.1674 lei/eur.

diferenta de curs rezultata de aici 10700*(4.2730-4.1674) = 1130 lei am suportat-o eu.

grig

Modificat de grig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare,cei care au credit la porsche bank ma indruma si pe mine ?este obligatoriu sa le dai cartea in original?stiu ca este trecut in contract dar am inteles ca ar mai fi care nu au dat cartea,ma ajutati cu sfaturi.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are cum sa fie altfel. cartea de identitate a masinii reprezinta garantia creditului si sta la banca, pe durata desfasurarii creditului, tocmai sa nu iti dea prin cap sa vinzi masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar am vb cu cineva care lucra la o reprezentanta si a zis ca nu se intampla nimic daca nu o trimit,de aia ceream pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce reprezentanta? astia de la porsche te suna dupa o luna sa te intrebe de sanatate. eu am credit la porsche si stiu din experienta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat acum 3 luni si abia acum mi-a venit o instintare sa-o trimit tot la porsche bank

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!