Jump to content

Suspensii (Telescoape si arcuri)


mihai_urotiorc
 Share

Postare recomandată

mihai_urotiorc

Azi am schimbat protectiile de praf a telescoapelor si va spun cum ar trebui sa procedati in cazul in care o sa vreti sa vi le inlocuiti si voi si nu numai,puteti sa va schimbati si telescoapele sau arcuriile in cazul in care e nevoie.

1.Rabatati bancheta,scoateti lateralele banchetei

2.Dupa,aveti un plastic negru oval care trebuie sa il scoateti,dupa care trageti de mocheta,da-ti centuriile intr-o parte(reglati-le mai spre centru)...scoateti buretii din stalpi

3.Ridicati masina si asigurati-o cu trepiede...desfaceti suruburile cele 2 de sus(cu cheie de 13mm) si cel ce e jos care prinde telescopul de puntea spate(cu cheie de 16mm)

4.Telescopul e prins de caroserie cu o clema de plastic care e in capul telescopului si ca sa-l eliberati trebuie rotit de telescop sa cada.

5.Odata dat jos prindeti arcul cu doua prese si il comprimati pana se misca liber pe telescop(sa se poata roti)

6.Desfaceti piulita tijei telescopului(cu cheie de 16mm) ...''cel mai bine e cu pistol cu aer comprimat''

7.Fiti atent cum demontati de pe telescop fiecare piulita,distantier,sa le puneti inapoi exact la fel

8.Scoateti protectiile de praf uzate si inlocuitiile cu cele noi...ca si in poze

Eu inainte de a le monta la loc daca tot am dat jos tot am mai dat jos si protectiile de plastic ale caroseriei si am curatat bine peste tot acolo caroseria dupa care am izotat-o cu spray cu bitumen.Pt a monta la loc efectuati operatiunea invers.

Pt. orice alt fel de probleme care tine de operatiunea efectuata mai sus intrebati-ma prin PM (Private Mesage)

Bafta!

post-30336-1275078041_thumb.jpg

post-30336-1275078059_thumb.jpg

post-30336-1275078077_thumb.jpg

post-30336-1275078098_thumb.jpg

post-30336-1275078115_thumb.jpg

post-30336-1275078134_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cat a costat kitul de protectii pentru toate 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Cat a costat kitul de protectii pentru toate 4?

28 de euro pt. cele din spate(doar acelea le-am schimbat),iar spray-ul pt. protejarea caroseriei(UNTENBODEN SCHUTZSPRAY BITUMEN) costa 5.40 euro

Iti spun preturi in euro pt. ca stau in Austria si le-am cumparat de aici!

Modificat de mihai_urotiorc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!