Jump to content

Gata cu service-ul autorizat


mirciulik
 Share

Postare recomandată

Cred ca incepeti sa ma plictisiti.Cred ca am o varsta si cred ca am o pregatire sa cunosc si eu cate ceva pe lumea asta.Mergi la mecanicul meu care cu siguranta strange cu cheia dinamometrica rotile cu toate ca serviceul este alcatuit din 2 oameni.Seful de service este inginer.Am calatorit prin toata lumea asta si concluzia e una singura:oamenii conteaza si nu firmele.Daca o reprezentanta are oameni minunati si sefi pe masura sunt de acord ca este ok sa mergi acolo daca iti permiti.

Forumul asta exista pentru ca sunt oameni pasionati dar is o multime de oameni cu probleme care nu au fost rezolvate de reprezentante sau de orice service.

Iar cursurile astea sunt supraevaluate.Niciodata teoria predata de nu conteaza ce geniu nu o sa inlocuiasca calitatea omului care asculta si nici anii petrecuti in diverse reparatii.

Cursurile de pregatire ajuta dar la fel calitatea lor este data de oamenii care pun pasiune in ce fac.Pentru motivele astea sustin o totala libertate de alegere pentru mecanici si service-uri atata timp cat sunt recunoascute de RAR.

In Romania se vorbeste mult si se face putin dupa ideea ca cine are ultimul cuvant sau e mai galagios are si dreptate.Neamtul nu se agita prea tare insa face treaba ca si japonezul de altfel.Alegeam masini japoneze daca aveam piese ieftine aici insa preturile sunt fantastice si de proasta calitate asa ca am ales.Nu vreau sa cumpar masini japoneze dar de fapt unguresti asa ca am ales Germania ca provenineta a masinilor mele.Si prefer sa le iau de acolo daca am timp pentru ca fabricile si reprezentantele nationale au alte politici care se pliaza pe modul de gandire al tarilor unde isi au sediul.

O masina produsa pentru Germania o sa fie mereu la alte standarde.Aveti impresia ca VW Romania e acelasi lucru cu VW Germania?Inseamna ca ignorati politicile de vanzare.Totul este competitie si bani si un produs valoreaza 1/3 din pretul cu care se vinde 2/3 revenind vanzatorilor.Independent de inginerii de la VW exista vanzatorii de la VW care nu spun ca o masnia i\si face banii din reparatii.

Dar marketingul isneamna manipulare si asa afli ca o masina facuta din piese noi este de 3 ori mai scumpa decat una vanduta de fabrica.Pentru bani toti vor face compromisuri daca vor sa poate concura cu piarta asiatica care in curand o sa dea o lovitura mortala intregii piete auto.1/3 inseamna tehnoilogie si 2/3 inseamna tehnici de vanzare marketing etc.Sa nu le amestecam iar daca am respect pentru muncitorul German pentru vanzatori in general nu am pentru ca din cauza lor se fac compromisuri extraordinare si tot ei decid daca o masina se vinde la un pret sau la altul.

In alta ordine de idei ultimul VW pe care il respect tehnologic este golful 3.ceea ce se face acum sunt incredibil de proaste si nu cred ca mai difera mult de renault.Este inadmisibil sa dau 730 de lei pe o sonda lambda.am comparat iontr-o zi preturile de la VW cu cele de la BMW si pentru piese de schimb la masina mea BMW-ul este mai ieftin.Totusi VW nu este BMW.E vorba aici de confort pentru ca motoarele odata cu introducerea calculatoarelor a devenit extrem de costisitoare.Am trait din asta si inca traisc si dupa mine electornica este o trehnologie imatura atata timp cat temperaturile mari distrug tranzitoarele si incep sa cada dupa anumiti ani senzorii pe capete.

Daca mai accept o parere opusa trebuie sa vina de la un inginer electrician si sa-l vad eu cu ce ma combate.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sergiu calin

    13

  • SOLAR

    11

  • Cristian

    9

  • overseas

    9

O intrebare: pana la ce suma va permiteti sa-mi asigurati garantia pentru o lucrare sensibila facuta prost de voi ? Si puteti sa va jurati pe rosu ca dati factura, garantie si bon de casa pentru toate lucrarile executate, fara sa va solicite clientul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Overseas cu cine vorbesti?Este bine sa fii mai direct ca sa intelegem si noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident cu tine, pentru ca te-ai situat pe pozitia de patron de service independent.

Multumesc. Nu ma intereseaza o controversa, ci un dialog care sa indentifice realitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU?service independent?E clar cu cine vorbesc cu oameni care isi imagineaza si vad vrajitoare pe bat.Nu m-am situat decat pe pozitia unui om furat de serviceurile mari si de reprezentante si chiar de catre firmele producatoare de masini.

Pentru informatia ta sunt inginer electrician naval si nicidecum auto.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca incepeti sa ma plictisiti.Cred ca am o varsta si cred ca am o pregatire sa cunosc si eu cate ceva pe lumea asta.Mergi la mecanicul meu care cu siguranta strange cu cheia dinamometrica rotile cu toate ca serviceul este alcatuit din 2 oameni.Seful de service este inginer.Am calatorit prin toata lumea asta si concluzia e una singura:oamenii conteaza si nu firmele.Daca o reprezentanta are oameni minunati si sefi pe masura sunt de acord ca este ok sa mergi acolo daca iti permiti.

Prietene, modul de exprimare m-a indus in eroare. Mecanicul 'meu' si descrierea familiara a service-ului respectiv mi-au sugerat ca ai un service (te vedeam patron).

Diferenta mare este ca tu ai formatie de inginer si stii o gramada despre masini, pe cand eu nu. Si atunci am de ales intre reprezentanta (unde ma astept ca lumea sa cunoasca meserie, chiar daca unii sunt dezinteresati) si independenti (adica o fauna multicolora). Si inca ceva, pt mine ca bucurestean, tarifele de la repr. din provincie sunt ok fata de cei din Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresesti complet.Am ales cand aveam o masina noua sa vin in Bucuresti sa fac aceasta revizie cum fac multi constanteni.Si sa-ti mai spun ceva:in Bucuresti este o competitie sanatoasa si ai unde sa mergi cu o masina noua(competitie sanatoasa fata de provincie pentru ca in Romania nu exista inca competitie) dar in Constanta sunt de o nesimtire fara margini.In ultima vreme au mai aparut competitori pentru anumite firme la care sa poti sa-ti faci reviziile in garantie.

Dupa ce ani de zile am cautat service-uri si am asteptat sa fie onesti si cinstiti pana la urma am gasit spre fericirea mea niste oameni cu care am o relatie ca si cu un dentist.De asta spun mecanicul meu.Nu e nici o problema dar crede-ma ca nu am nici o treaba cu serviceul(ii fac reclama pentru ca mie mi-au explicat foarte multe omuletii aia).Momentan sunt chiar in vacanta.

Sa va mai spun ceva:am cumparat o masina sec hand acum 3 luni care este maisna din semnaura.M-am dus in autovit desi stiam de pe net ca sunt hotomani si am ales o masina ieftina pe care vreu sa o desfac complet.Ani de zile am avut senzatia ca masina mera apartine firmei de leasing sau reprezentantei care face reparatia.Am avut ocazia sa vad masina desfacuta in o multime de bucati si reparata.Pot spune ca am avut noroc sa invat atatea despre mecanica in 3 luni.Pentru mine masina este un morman de fiare aspectuos si as ao sa ramana dar nu cred ca sunt in pozitia sa fiu furat de piata auto si diverse service-uri sa-mi faca niste reparatii de toata jena c preturi enorme.O sa ma apuc eu sa repar masinile mele si poate peste ani o sa-mi fac si reclama si vom vedea daca sunt bun de ceva.

Dumnezeule mare cati mecanici dusi cu pluta sunt.Mai alesi din cei batrani dar fac si ei ce pot.Eu masura asta europeana o vad ca o micsorare de preturi si nu ca o micsorare a calaitatii.

Sa ma iertati daca mesajul meu este transmis gresit.Pentru dastia de iti strica masina si sunt independenti sau angajati de reprezentanta nu am nici un respect.Problema mea este ca trebuia sa dau bani unor oameni mai putin calificati pentru ca nu aveam timp sa ma ocup de piese de carti tehnice sau software.Am spus gata si sper sa opresc robinetul asta de bani care se duc la altii care nu toti se ridica la inaltimea diplomelor.De la romanul care ia o masina si merge ca nesimtitu si baga benzina contrafacuta si imi vinde mie maisina distrusa pana la serviceuri mari care imi spun ca masina a fost stricata dinainte desi nu era avem probleme mari de tot nu doar in domeniul auto.Masina este utila si ar trebui sa mearga unsa reparatia la service-uri la care culmea mai dai si bani.Cand colo fiecare cu parerea lui si mai si strica.Eu am decis sa nu mai respect reclamele si numele de firme si sa merg la oamenii care inca mai sunt aomeni si nu iau de pe tine si pielea pentru nimic.

Si mai am un avantaj enorm care este acest forum de pe care am aflat atatea.Internetul este fanastic.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu pledez pt. efecturea reviziilor la reprezentanta. Tarifele sunt foarte mari iar serviciile de proasta calitate. Te trateza superficial ca si client... Si asta se intampla deoarece nici angajatii la randul lor nu sunt multumiti de salarii si modul in care sunt remunerati. Drept urmare putini buni profesionisti raman mult timp intr-o astfel de firma. Majoritatea fura miciile secrete si ulterior isi deschid proria afacere. Din prorprie experienta pot sa spun ca doar 10% din angajatiii unei reprezentante sunt buni meseriasi, restul... cam lasa de dorit.

In concluzie, deoarece masina va iesi curand din garantie, reviziile le voi face de unul singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi mecanici sunt si la reprez. si la serviceurile de cartier....nu stiu daca cineva isi poate da seama strict dupa modul de lucru,sa poti spune "uite ala ce ordonat si atent lucreaza,e de la reprez,si asta stinge tigara in cutia cu vaselina,deci e vai mama lui",asta dc i-am pune sa lucreze la masini intr-un spatiu neutru sub observatie...TOTI SUNT LA FEL....cu nu stiu acte exceptii care incap pe degetele de la o mana....diferenta o face interesul,implicarea,simtul raspunderii,vointa"

reprezentantele in general angajeaza oameni slabi pregatiti,ii plateste prost in ideea ca prind experienta pe langa aia mai vechi ,nu conteaza masini sa repare,bani sa iasa....ca de aspect, de cladirea de sticla frumos decorata cu gagici adanc decoltate ne ocupam noi,baietii destepti la costum.

Am fost si la toyota in service(de pe splai in apropiere de autovit) ,in spate unde nu ai acces in zona de service...aceeasi mizerie,schimba radiatorul,antigelul il varsa intr-o copaie din Obor plina de mizerie si praf,si apoi inapoi in motor.

eu am ales serviceul de cartier ,oameni cinstiti,foarte priceputi si atenti...ultima data imi lipsea un tampon de cauciuc de la capota...mecanicul care detine serviceul a vazut,s-a dus in spate,mi-a adus unul l-a pus de unde lipsea si gata....fara nici macar sa imi zica,m-a incantat foarte tare asta,sa nu mai zic ca nu mi-a cerut bani pe el,dar nici macr nu a pomenit de el

problema la mine e ca folosesc masina pers in interes de serviciu,si imi trebuie factura pt tot,serviceul nu da factura si inteleg perfect,si accept....i-am convins pe cei de la firma sa imi dea bani "negrii" pt a plati reviziile/eventualele reparatii....au ramas socati ca le cer mult mai putini bani decat se asteptau

pot oricand sa fac revizii/reparatii la reprez....ca doar plateste firma...dar numai cand le vad mutrele acre si imputite,si aroganta imi vine sa vomit

pe cand la service-u "de cartier" sunt intampinat mereu cu " Salut! ce faci Nicule?ce ai patit?cu ce te servesc,iti aduc o cafea pana imi zici"

Modificat de iorgunicolae
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut placuta surpriza sa constat ca uneori la reprezentanta preturile sunt mai bune decat la diversi alti vanzatori de piese. Desigur asta nu e o regula universal valabila, dar merita incercata aceasta alternativa.

La service-urile mai mici(dar cu "renume") platesti aproape acelasi pret la manopera ca la o reprezentanta.

Un atu al service-ului de cartier este faptul ca poti solicita asistenta(telefonic se pot, daca nu rezolva, cel putin lamuri unele aspecte) in afara orelor de program.

Pe de alta parte proprietarul unui service mic caruia ii merge bine, tinde sa-si schimbe comportamentul initial vis-a-vis de client. Chiar daca patronul(care de fapt e un mecanic priceput) are intentii bune, pana la urma va fi coplesit de volumul de lucrari si va angaja doi ucenici cu un comportament similar celor din reprezentante.

Pana la urma atitudinea aceasta fata de munca a angajatului este o boala a societatii romanesti care nu face decat sa se acutizeze pe zi ce trece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu ocazia sa vad ca la o dezmembrare imi cerea un pret mai mare pe o oglinda exterioara decat pretul ei de la reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi vindeau cu pret mare ce nu aveam pe masina.Daca am o problema cu serviceurile mari si cu reprezentantele sa vezi ce greu gasesti un service mic bun.Dezmembrari?Au facut baietii cateva drumuri in germania si acuma vor mercedes la scara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema la mine e ca folosesc masina pers in interes de serviciu,si imi trebuie factura pt tot,serviceul nu da factura si inteleg perfect,si accept....i-am convins pe cei de la firma sa imi dea bani "negrii" pt a plati reviziile/eventualele reparatii....au ramas socati ca le cer mult mai putini bani decat se asteptau

Faci exact ce vrei cu masina ta si cu banii tai.

Eu sunt socat ca voi comparati mere cu pere. Va ganditi cumva ca reprezentantele alea mult hulite platesc TVA, impozit pe profit, salarii pe cartea de munca + pensii + somaj + sanatate + impozit pe salarii ? Si Doamne fereste daca te lasa frana odata, ce-o sa faca baietii care nu-ti dau factura si garantie oficiala pe lucrare ? Probabil ar varsa o lacrima de simpatie si cam atata. Ca sa nu mai vorbesc de multe aspecte tehnice.

Inchei si nu ma mai bag pt ca nu vreau flame: mi-e foarte clar de ce e tara asta in halul in care este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma intereseaza ce platesc.Profesionalismul si cum trateaza clientul e la pamant.Si chiar exista serviceuri mici unde dau factura fara sa ceri.Iar daca nu rezista pe piata sa se apuce de altceva,de agricultura.Iar tara asta e asa pentru ca nimeni cu mici exceptii nu munceste si numa fura.In privinta garantiei esti extrem de deplasat:orice profesionist poate sa minta sa rupa in privinta la orice expertiza.Nu traim in Romania?De obicei mortul e vinovat.Tu ai dat pe cineva in judecata in Romania overseas?Ca sa vezi ce simplu au dreptate cei ce trebuie sa aiba dreptate?Tu cred ca amesteci reprezentanta cu oamenii care sunt de alta nationalitate.Am o veste proasta si anume ca romanii nu sunt nemti si nu vor sa fie nemti ei sunt mult mai destepti.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

overseas...masina mea si banii firmei la care lucrez...nu cred ca ai inteles

reprez alea mult hulite crede-ma ca fac eforturi considerabile sa sunteze statul....salarii minime pe cartea de munca...etc

si d'asta e tara in halul in care este?ca nu ne reparam masinile la reprezentanta? :D

Modificat de iorgunicolae
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai frate e clar:unii vor sa dea bani pentru ca au si se hipnotizeaza ca au ceva mai mult daca au dat bani.Acest lucru e valabil la toti baietii de pe dorobanti:daca ei au masina de firma inseamna ca si ei sunt de calitate.Daca vecinu are o casa mai mare inseamna ca el este un om mai meserias.Deci ambalajul e mai important ca un produs asta e mesajul.Am senzatia ca va depasiti statutul de romani si voi vreti sa va simtiti nemti prin banu care il dati.Hmmm...cred ca ati gresit tara!

E ca si povestea aia ca daca vine un strain ii punem pe masa tot ce avem dar daca vine un roman ii inchidem usa in nas.Avem o doza imensa de snobism si un sentiment fals de superioriate care acopera multa mizerie si neputinta.

Cred ca mi-am spus parerea si o sa ma opresc, ca mancam resurse inutil pe acest server, care are si el niste costuri si mie imi pasa de bani pentru ca nu se castiga asa usor.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ca si povestea aia ca daca vine un strain ii punem pe masa tot ce avem dar daca vine un roman ii inchidem usa in nas.Avem o doza imensa de snobism si un sentiment fals de superioriate care acopera multa mizerie si neputinta.

Am zis ca nu ma mai bag, dar nu tolerez anumite chestii.

Eu nu sunt patriot pentru ca nu accept sa platesc o lucrare la frane fara factura si fara garantie legala ?

M-ai vazut pe mine sa inchid usa in nas vreunui roman competent care-si deschide service in reteaua VW, respecta standardele nemtilor, are obraz fata de client si aplica preturi corecte ? Eventual un roman care da factura si garantie.

Hai ca ma abtin ca-mi stric concediul pentru cine nu merita. Mergeti frate la colt in cartier si cand o sa vindeti masina sa cautati tot pe unul care gandeste cat voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sergiu calin

Ar trebui sa te intreb din ce traiesti tu de esti asa generos cu banii mei.Dar are vreun rost?Uite daca n-am bani recunosc ca sunt mai prostut asa.Sa ma iertati ca n-am bani de reprezentante unde sunt niste oameni speciali iar in rest numai hoti.Dar nu stiu sa discern si o sa merg in parcare si o sa-mi fac revizia ca eu si asa nu am masina noua si frumoasa ca a voastra.Daca o sa-mi permiteti sa mai postez o sa mai postez.Va multumesc pentru generozitatea voastra iubitorilor de reprezentante.A spus cineva mai sus ca cei cu bani sunt mai inteligenti este atat de adevarat.

Daca faptul ca sunt roman si din cauza mea merge prost in tara este vina mea o sa ma consolez cu faptul ca masinile care le-am condus sunt si inventia lui Hitler pe undeva si el a fost un om genial chiar daca si un mare criminal.Mereu laudam doar ce ne place insa ce nu ne place ascundem sub pres.

Roamania este saraca si asta sunt si eu.Am masina sec hand pentru ca nu mi-am permis sa merg la reprezentante si cu siguranta nu voi mai avea masina noua pana preturile nu vor cobora.Si daca o sa merg pe strada si pe drumurile astewa cu gropi batranul meu vw o sa fie ieftin de reparat chiar si in spatele blocului.Si este atat d ebine si de relaxant pe criza asta cu batranul meu vw.

Dar nimeni nu se gandeste de ce comunitatea europeana vine cu asemenea reguli?Este firesc ca doar oamenii mai prostuti sa-si puna problema asa.V-ati gandit ca poate asa sunt ajutati si producatorii sa-si mentina forta de munca si gfabricile chiar si printr-o scadere temporara a preturilor si marirea concurentei intre ofertatorii de servicii auto?Peste 1-2 ani 5 cand criza o sa dispara o sa aveti la loc legea primului venit si a celui mai puternic.

Dar cum spuneam nimeni nu se gandeste de ce se pun niste reguli de genul asta pe timpurile astea.

Numa ca nu sunt ideile mele sunt copiate de la oamenii adevarati ce cunosc sefii reprezentantelor pentru ca au mici afaceri cu acestia.Si cine este sef de repreznetanta in Romania?Un om muncitor care a plecat de la saiba imediat dupa 89.

Modificat de sergiu calin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ales sa renunt la 2 ani de garantie extinsa din cauza service-urilor "reprezentante" insa ma bucur pentru altii de increderea acordata acestora.

Si pana la urma nu prea e interesant cum se va aplica ci daca se va aplica.Faza cu 3 stagii de pregatire cam lipseste la sefii de service pe care ii cunosc(reporezentanta vw Valcea si peugeot).Asa ca e cam poveste.

Poate la voi in Bucuresti e alta lume dar pe cei din "provincie" ii inteleg.

Ce sef de service cunosti la reprezentanta vw Valcea ?

Parerea mea e urmatoarea:

Garantia inseamna ca fabrica plateste indepartarea unui defect de fabricatie.

Acest defect de fabricatie trebuie clar dovedit si argumentat.Fabrica e cel mai pretentios "client".

Cred ca directiva europeana care a declansat atatea supozitii va avea ceva "norme de aplicare" in care se va spune de ceva de genul "pentru a mentine garantia unei masini trebuie ca service-ul independent sa faca dovada unei minime dotari specifice marcii si tipului pentru care se asigura intretinerea".

Cui face aceasta dovada ?

E posibil chiar "clientului" = fabricii.

RAR-ul solicita la autorizare o dotare minimala pentru activitatile autorizate,dar nu cunoaste necesarul de scule si SDV-uri pe care le-a prevazut fabricantul (singurul care stie cum se repara o masina,pentru ca el a fabricat-o).

Una peste alta,cred ca e nevoie de mai mult echilibru si mai putina patima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Eu nu ma pot abtine :rolleyes:

delavalcea, hai sa nu vorbim despre ceva ce pica la masina. concentreza-te pe REVIZIE. esti deacord ca oricine poate desface 25-30 de suruburi ca sa faca schimbul de filtre? Cate sunt in total? Vreo 4 la filtrul de motorina, 2 la filtrul de polen, vreo 8 la filtrul de aer, unul la filtrul de ulei si mai este busonul de la baia de ulei. A, da, am uitat vreo 12 la scut. Cam asta ar fi tot. Sincer, crezi ca daca pui ce trebuie acolo respectiv uleiul indicat de fabrica, filtrele produse de companii gen Mann in conformitate cu normele producatorului, ar avea o reprezentata motive sa scoata masina din garantie? Sa nu incepem cu "dom'le, daca a pus ulei de camion si nu 505.01, daca a pus niste coli de carton in loc de filtre" etc etc.

Adica nu se aduce o modificare asupra masinii cum se intampla la Nurvil, aduci masina, punem kit ABT, facem soft, iti punem 2 aripi ca sa-ti iei zborul etc etc SI PRELUAM NOI GARANTIA motorului si cutiei. E o chestie simpla de intretinere.

Pana la urma totul se reduce la bani si la principiu. Daca m-ar costa la reprezentanta cat m-ar costa in alt service autorizat (sau chiar PUTIN mai mult) as alege reprezentanta. Atata timp cat sunt taxat dublu fara nicio justificare - I'm sorry - nu sunt de acord. Chiar nu ma intereseaza ca la reprezentanta sunt intampinat de 5 blonde cu voci de 89.89, ca oamenii stau in costum la birouri, ca au marmura de italia pe jos, chestii d-astea. Ma intereseaza IN PRIMUL RAND sa stau langa masina pentru a urmari ce se intampla. Ma intereseaza in al doilea rand sa platesc EXACT pt ce se lucreaza si mai ales pentru CAT TIMP se lucreaza. Daca o revizie dureaza undeva la 45-60 de minute DE CE trebuie sa fiu taxat cu 2.5-3 ore? DE CE trebuie sa vad in factura o rubrica intitulata accesorii mici sau alte accesorii sau cum mama naibi s-o numi? E ca si cum ti-as pune la nota de plata ca mi-am schimbat 3 perechi de manusi, am consumat 5 rulouri sterile, ai clatit cu 325 ml de apa si aerul conditionat a consumat 0.83kw cat ai stat in scaun. Iar in al treilea rand ma intereseaza foarte mult sa nu aud chestii de genul "asa face toate", "astea e bubele la toate", "lasa dom'le ca merge asa". Din pacate lucru destul de des intalnit in reprezentante, cu toate ciclurile lor de pregatire. Degeaba te duci la scoala si termini cu 5, prefer oricand o inteligenta nativa care stie ce face.

Off topic: il admir enorm pe Al Bundy (Cristi) chiar daca nu ne-am intersectat niciodata. Sunt fericit ca nu am avut nevoie de serviciile lui pana acum dar m-a ajutat cu niste sfaturi. Eu nu am vazut niciodata un reply de-al lui in care sa nu argumenteze sau sa nu aiba logica in ceea ce spune. Nu stiu decat ca l-as lasa pe omul ala sa-mi umble la masina in mijlocul strazii daca asa considera ca e bine. Daca domnul Al Bundy si-ar deschide un sevice la colt de strada nu ar trebui sa mergem la el doar pt ca nu suntem intampinati de craci de 120cm? Come on, get real, people!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sergiu calin

"Conform studiilor, reparaţiile reprezintă 40% din cheltuielile totale cu un vehicul. Noile reguli vor intra

Modificat de sergiu calin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi plac foarte mult aceste discutii argumentate "puternic" atata timp cat nu ne "apostrofam" intre noi.

Nu e frumos si nu ne face cinste!

1. Orice idee care este argumentata civilizat oricat de fantastica pare ea trebuie respectata!!!

2. Incercati sa combateti ideea NU persoana.

3. Cuvintele jignitoare (eu le zic "grele") nu ajuta in nici un fel la asfel de discutii ... iti garanteaza doar "prieteni" noi :icon_thumright:

Scriem cu totii aici pentru ca impartasim aceiasi pasiune pentru masinile noastre.

Din experienta, genul acesta de discutie mergea mult mai bine la intalnirile noastre saptamanale. Cand iti exprimi ideile in scris exista pericolul imens ca un coleg sa interpreteze f gresit si asa se nasc animozitati care ne mananca ziua aiurea. Cand suntem fata in fata, tonul vocii si felul cum vorbesti poate sa insemne toata diferenta si colegu de langa sa inteleaga ce vrei sa spui de fapt.

Long story short: Clar ar trebuie sa ne intalnim :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sergiu calin

Nici eu nu am sa mai particip la discutiile pe acest subiect.Poate am sa mai postez ceva dar fara sa mai comentez la adresa nimanui nimic.

Nu sunt in pozitia sa traiesc din domeniul auto dar altii sunt si ii inteleg ca pe vremea asta de criza au de ce sa ma combata.Iar daca am probleme cu masina si pun pe undeva o intrebare ii rog sa-mi raspunda daca ma pot ajuta pentru ca am combatut un principiu si nu o persoana.

Pace!

X-Ecutor ma uitam sa vad ce ai postat si de fapt esti moderator.

Nota 10 de la mine.:icon_thumright: Daca e ceva de taiat din ce am spus nu numai ca ai dreptul prin Regulament dar ai toata libertatea de la mine.Multumesc.

Modificat de sergiu calin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Readuc in discutie acest subiect, desi a declansat discutii in contradictoriu si nu un duel de idei:

APIA recomandă şoferilor să apeleze la service-urile autorizate de producătorii auto

Asociaţia Importatorilor şi Producătorilor de Automobile recomandă proprietarilor de vehicule să apeleze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite iti dau aici un link:

http://ec.europa.eu/competition/sectors/mo...egislation.html

este vorba despre legea 1400 a Uniunii Europene care reglementeaza categoriile de acorduri pe verticala si a practicilor comune in domeniul vehiculelor cu motor .Practic aceasta lege ne spune noua ca garantia oferita pentru un vehicul cu motor nu mai poate fi conditionata de executarea unor servicii de mentenanta strict la reprezentantele producatorului, ci doar ca aceste servicii trebuie sa fie executate in conformitate cu cerintele acestuia.Teoretic,poti face revizia oriunde dar punctele de revizie a masinii trebuie atinse si mentionate ca atare.

Dar hai sa o zicem si pe aia dreapta: eu nu cred ca reprezentantele vor ramane fara clienti.De atatia ani de cand functioneaza in Romania,eu cred ca deja si-au facut o clientela bine "infipta".Dealtfel, nici la nivel european nu cred ca aceasta lege va afecta foarte mult reprezentantele marilor producatori.Si cred asta din mai multe motive:

- in primul rand tu ca si service independent ca sa concurezi cu ei trebuie sa umbli la pret per manopera si adaos la piese. Dar la fel de bine pot si ei sa o faca.

- accesul la documentatia tehnica de ultim moment este mai restrictiva la unele branduri auto.Reprezentantele au un plus la acest capitol

- masinile din clasa premium tot la reprezentanta se vor duce .Poate ca un schimb de ulei se poate face in orice garaj dar o revizie la o cutie automata sau un schimb de lichid de frana, sa zicem,la un Mercedes cu frane Sensotronic nu prea.

- in Romania sunt anumite categorii de clienti care solicita in mod exclusiv servicii de reprezentanta (vezi BMW, unde Bavaria o duce foarte bine chiar si pe criza asta)

Asa ca mai ramane de observat in continuare ce se va intampla. Probabil ca imediat ce aceasta lege intra in vigoare in toata forta ei va exista o scadere a clientilor la reprezentanta ,dar asta doar pe termen scurt.

Modificat de ARDEI_IUTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!