Jump to content

Discutii despre motoarele 1.8i


mihai_urotiorc
 Share

Postare recomandată

mihai_urotiorc

Salutari... Azi am schimbat bujiile si vreau sa va spun pasii pt. efectuarea operatiunii (motor 1.8i ADR)

1.Motorul sa fie cald si borna plus de la baterie deconectata(atentie se deregleaza km de croaziera,ceasul si setariile casetofonului)

2.Pe capacul de pe motor in partea stanga se afla doua lamele de prindere pe care trebuie sa le desfaceti,dupa care scoateti capacul.

3.Incepeti cu cele doua fise pt. inlaturare...prindeti de capul fisei si trageti cu putere

4.Luati un inbus de 5 si desfaceti cele 4 suruburi de la senzorul care acopera celelalte doua bujii (cele de pe margine sunt suruburi scurte iar cel din partea de sus a senzorului e mai lung)

5.Dupa ce ati desfacut toate suruburiile trageti usor in sus de senzor (aveti grija sa nu trageti prea sus ca sa nu se rupa firele care vin la el:un fir de masa maro si o mufa)

6.Luati o cheie de bujii de 16mm si incepeti de la cilindrul nr. 1,desfaceti o bujie pe care o inlocuiti si tot asa la nr 2-3-4,daca aveti o cheie dinamometrica strangeti bujiile cu 28 Nm,daca nu!...strangeti cu ''simt''

7.Pentru remontarea fiselor intai montati la loc senzorul il strangeti dupa care puneti fisele pe cele 2 bujii(aveti grija cum le puneti fisele!!!sa fie fisa 1 la cilindrul 1 si fisa 2 la cilindrul 2 asta daca sunt numerotate )

8.Capacul e mai usor de montat,doar il asezati pe motor si il prindeti cu cele 2 lamele.

Eu am folosit dupa cum vedeti bujiile Bosch Super 4 care au costat 24 euro si de care sunt foarte multumit.

PS:Nu-mi mai scoate fum alb:D

Sper ca v-am fost de ajutor si va urez...Bafta tuturor care o sa-si schimbe BUJIILE!

post-30336-1274986178_thumb.jpg

post-30336-1274986299_thumb.jpg

post-30336-1274986331_thumb.jpg

post-30336-1274986360_thumb.jpg

post-30336-1274986394_thumb.jpg

post-30336-1274986417_thumb.jpg

post-30336-1274986434_thumb.jpg

post-30336-1274986451_thumb.jpg

post-30336-1274986470_thumb.jpg

post-30336-1274986484_thumb.jpg

post-30336-1274986504_thumb.jpg

post-30336-1274986529_thumb.jpg

post-30336-1274986545_thumb.jpg

post-30336-1274986565_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Buna ziua. La aceasta motorizare (1.8 i) la masina mea, Audi A4 B5 1.8 95 am o problema foarte ciudata: cu masina scoasa din viteza, la relanti, cand apas pedala de acceleratie motorul este lenes... adica nu se tureaza instantaneu... are un fel de lag (undeva pana intr-o jumatate de secunda), si pe langa lag parca se tureaza incet (nu suna prea bine, dar nu stiu cum sa descriu mai bine ce face)--se comporta de parca ar fi diesel--acelasi lucru intamplandu-se si daca ajung la turatii mai mari(2000-3000 de ture) si apas din nou pedala, iar sta si se gandeste inainte sa se tureze. Acelasi lucru se intampla si in mers, cand apas acceleratia nu se tureaza imediat, dar dupa aceea trage foarte bine, cand e turata. Am mai condus doua A4 unul ca al meu si unul cu motor de 1.6 (ambele B5) si la ambele am observat ca se tureaza instantaneu. Mentionez ca are reviziile la zi, filtre, bujii schimbate, clapeta de acceleratie curatata(am incercat si cu alta care merge bine pe alta masina si la mine tot asa..), body throttle adjustment facut cu VAG... De asemenea, nu am nici un fel de erori cand scanez cu VAG! Consumul e si el in limitele normale pentru acest motor. Relantiul e normal-sta in jur de 800 RPM cu motorul cald. De doi ani de cand am masina am problema aceasta, nu s-a schimbat nimic in timp, nu s-a inrautatit, nu s-a imbunatatit. Pana nu am condus alt A4 nici nu am stiut ca e o problema. Cat de cat ma pricep la mecanica, dar nu imi pot da seama care ar fi problema (adica... mai pe romaneste.. cam tot ar putea fi problema).

Are cineva vreo idee care ar putea fi problema?

Modificat de cris_rover
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu i-am dat de capat la problema mea cu acceleratia, si... inca nici un mecanic pe care l-am intrebat nu are habar ce ar putea avea masina. Mai incerc eu unele chestii, si printre altele as vrea sa verific starea MAF/Oxigen sensor... Stie cineva care este procedura corecta de verificare cu VAG-COM 805 pentru acest motor (1.8i)?

Am fost mai atent la simptome si am observat urmatorul lucru: cand sunt la relanti (sta acul frumos la 800 RPM) si dau sa accelerez, prima data cade putin acul (ajunge undeva in jur la 750 RPM) si dupa aceea se tureaza, dar se tureaza "incet". Cand e turata trage foarte bine.

Modificat de cris_rover
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

verfica sonda lambda.ea e posibil sa fie de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut. Am un audi a4 1.8 ADR din 98 si am o problema cu turometrul. Dupa ce se incalzeste motorul, turometrul incepe sa oscileze la relanti....dar numai cand este cald motorul. Daca stie cineva care ar fi problema si m-ar putea ajuta...multumesc mult si o zi faina in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Daca oscileaza turatia motorului la ralanti fapt evidentiat si de oscilatiile turometrului, de regula este clapeta de acceleratie murdara. Dar la tine nu stiu ce este, de vreme ce zici ca numai turometrul oscileaza, nu si turatia motorului de care nu ai amintit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clapeta acceleratie murdara, curatal foarte bine si o sa dispara problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. O sa incerc si revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!