Jump to content

Reparare maf


buyuc1
 Share

Postare recomandată

Deoarece acest topic se pierduse,incerc sa scriu din nou.Deci:

Am desfacut maf-ul cu intentia sa vad ce e pe acolo si sa incerc sa_l repar.Ce am gasit inauntru am incercat sa desenez,asa cum m-am priceput,sper sa intelegeti.

In principiu,are o limba de metal ( c ) cu trei puncte de contact (a ),care se plimba pe o banda neagra ( d ) de la stanga la dreapta si invers.

Din cauza uzurii,punctele de contact au sapat pe banda neagra trei santuri ( b )care nu mi se par atat de pronuntate incat sa fi ajuns la placuta(circuitul electronic)pe care este lipita acea banda,dar asta zic eu,poate sa nu fie asa.

Totusi,am vrut sa desfac placuta cu totul si sa largesc putin gaurile din colturi in care este prinsa,pentru a o prinde cu doi-trei mm mai sus sau mai jos,in scopul ca punctele de contact sa se plimbe pe un traseu nou (intre santurile deja facute).

Nu am reusit,asa ca m-am multumit sa sterg traseele cu niste spirt deoarece era putina mizerie rezultata din frecare.

Intrebare : ce material or fi folosit pentru acea banda ? si unde se gaseste firul metalic care se incinde,ca nu am dat de el !

Modificat de buyuc1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...pare a fi un MAF de tip potentiometru, benzile negre ar fi grafit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar,este un maf de tip potentiometru,daca banda neagra este grafit,se pot astupa cu ceva santurile facute pe ea,sau ce solutii ar mai fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

warranty_4_cars

Daca s-a creat un sant nu prea mai ai ce face decat sa-l inlocuiesti !

Incearca SH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum dau de firul care incalzeste aerul ? Vreau sa-l curat si pe acela si apoi vad ce mai e de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum dau de firul care incalzeste aerul ? Vreau sa-l curat si pe acela si apoi vad ce mai e de facut.

<{POST_SNAPBACK}>

Din ce spui tu , modelul pe care il ai tu nu masoara cantitatea de aer folosind un fir incalzit . Dupa cum ai descris tu modelul tau are o clapeta care functie de cantitatea de aer se deschide mai mult sau mai putin si misca acel cursor pe potentiometru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,asa este,are o clapeta.Nu am stiut ca nu are fir,dar e mai bine asa,se mai ardea si ala...

Clapeta se misca in functie de cursa potentiometrului ?

Cursorul face clapeta sa se miste,sau clapeta cursorul ?

Modificat de buyuc1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

warranty_4_cars
Da,asa este,are o clapeta.Nu am stiut ca nu are fir,dar e mai bine asa,se mai ardea si ala...

  Clapeta se misca in functie de cursa potentiometrului ?

    Cursorul face clapeta sa se miste,sau clapeta cursorul ?

<{POST_SNAPBACK}>

Clapeta misca potentiometrul care masoara cantitatea de aer admis !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si clapeta pe ce baza se deschide ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-a scris si alinica.... in functie de cantitatea de aer.. o misca aerul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar,este un maf de tip potentiometru,daca banda neagra este grafit,se pot astupa cu ceva santurile facute pe ea,sau ce solutii ar mai fi ?

<{POST_SNAPBACK}>

in romania sunt multi 'nevoiasi' si musai sa se inventeze ceva de exemplu eu la mai multe persoane le-am zis sa-si ia un creion de grafit(pt tamplarie sunt in comert ) si sa urmeze acel contur mai apasat ca sa se fixeze ceva acolo :) pana in prezent da roade ,cam la 1 luna doua mai desenam' putin si iar merge :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu ajungem sa vulcanizam prezervative sparte. Traseul acela de grafit este pus fie prin tehnica straturilor subtire fie prin presare calda. Nu va iesi ceva care sa tina cu creioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa incerc sau nu ? Inca ceva,daca reusesc sa-i dau alte trasee noi credeti ca l-am facut ca si nou ?

Totusi,de ce nu mai citeste bine,santurile nu-s chiar atat de adinci,adica nu au ajuns la placa,se vede urma tot de grafit in acele santuri .

Modificat de buyuc1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Cred ca aici scrie cum se repara,dar nu stau prea bine cu engleza,poate ma ajuta cineva :

http://frwilk.com/944dme/afm.htm

<{POST_SNAPBACK}>

Eu nu inteleg de ce nu-l cumperi si vrei sa-l repari.De ce atata chin cand tot ti se va strica rapid..... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-as fi cumparat eu,dar e vreo 460 euro in germania,la noi cam 700,asa ca....

L-am mai desfacut o data,i-am largit gaurile tablitei si i-am dat trasee noi,dar din pacate intai am desfacut limba cu cele trei puncte de contact si se pare ca l-am dereglat putin,mai mult de 150 km/h nu mai vrea si in plus tot am tremuratul la relanti,am s-o las asa,nu mai am idei si vad ca nici voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar la modelul asta fara maf conectat baga niste valori implicite? poate sunt mai bune alea decat ce scoate debitmetru tau.. ai mers fara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,nici o diferenta,si tot am tremurul acela accentuat la relanti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,nici o diferenta,si tot am tremurul acela accentuat la relanti.

<{POST_SNAPBACK}>

cauta si tu unu la dezmembrari ceva. Poate e mai bun decat cel "reparat" de tine... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!