Jump to content

Cardan (Touareg 7L)


Aron
 Share

Postare recomandată

Nu stiu daca merge, dar in cazul meu daca scot siguranta aferenta sistemului 4x4 merge doar fata...Practic decuplez comanda electronica pentru sistemul 4x4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Da, dar tu ai Haldex, electrohidraulic.

Modificat de Aron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi firma Rune din Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulţam pt idee, au reprezentenţă ţi in Bv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa caute in DE la SH....iese mult mai ieftin. Se gasesc cardane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cum ai rezolvat problema?

Se pare ca la Touareg e o problema specifica aceasta cu rulmentul de la cardan.

Am un prieten cu un R5, care la fel are probleme cu cardanul care ii bate in podea de la rulment, la fel si la mine se pare ca trebuie schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu tot cu cardan, nu exista nici o sansa sa se schimbe doar rulmentul?

Pretul e pt. piesa noua si cu manopera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulmentul vine calibrat pe cardan din fabrică, motiv pentru care nu se poate schimba doar rulmentul. A fost piesă nouă, TESS a făcut "cinste" cu manopera.

Se spune, că fix deasupra rulmentului este o pompă de motorină, care se

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o problema cu flansa de la cardan :D S-a rupt.. Cum pot sa o schimb sau sa o repar ? Idei ? Nu vreau sa schimb tot cardanul pentru flansa :(((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pe un Touareg R5 apare un zgomot urat pe spate ca si cum ar agata ceva cand se ia curba la viteza mica cu rotile virate la maxim. Zgomotul e ca si cu ar agat ceva. In mers normal nu se aude nimic, dar in momentul in care se ia curba incepe sa trosnesca, cu cat e curba mai mare cu atat zgomotul e mai tare. Se aude in special la viteze mici.. Si parca se aude mai mult pe dreapta spate.

nu e capul de bara.. se pare e cardanul... ramane blocat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu nu se poate...se echilibreaza tot cardanul dintr-o bucata (flansa -lagar intermediar - flansa) dar daca cauti in DE gasesti in jur de 200 eur tot cardanul.

Flanse separat se gasesc doar pt. BMW si Mercedes. Ele sunt toate din start cu cardan (tractiune spate) si merita ca piesa de schimb la numarul de masini.

Modificat de PCR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dus cardanul la reparat si si-a revenit masina in proportie de 90%. mai faca zgomotul asta f rar si mult mai incet

am inteles ca e o problema mare cu cardanul la Touareg.. cam la 90-100k de km incepe sa se duca..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu reconditionez cardane de touareg ,daca va pot ajuta...cu placere :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parea ca masina sia revenit, dar la viteza peste 60-65km/h se aude un zgomot ciudat si incepe sa tremure. peste 90 nu se mai simte tremuratul si nici zgomotul.

masina a fost dusa inapoi in servis si cica sa echilibrat ceva la ea(nu stiu sigur ce - nu e masina mea, e a lu tata) si dupa trosneste la fel ca la inceput + zgomotul si trmuratul de la 60km/h.

nu e bine deloc.. mecanici zic ca cica aia nu miau reparat bine cardanu.

o fi vreo alta problema?

Modificat de d_ovidiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am un Service Auto in Sibiu si colaborez de foart mult timp cu bobu_bb. Serviciile sunt de calitate si are chiar cardane de Porsche, Audi si VW pe stoc. Pretul e foarte avantajos si ofera garantie pe reparatie pe 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am avut aceeasi problema cu cardanul.

L-au schimbat cu totul. M-a costat 1000 de euro :lol:(

Am facut niste poze cu cardanul in service.

Vreo idee? Mai poate fi reconditionat?

post-78849-1287950863_thumb.jpg

post-78849-1287950867_thumb.jpg

post-78849-1287950873_thumb.jpg

post-78849-1287950876_thumb.jpg

post-78849-1287950880_thumb.jpg

post-78849-1287950883_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti cumva idee care a fost cauza stricaciunilor la cardane? Ati folosit cumva, des, diferentialul, sau ati virat rotile cand era cuplat...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti cumva idee care a fost cauza stricaciunilor la cardane? Ati folosit cumva, des, diferentialul, sau ati virat rotile cand era cuplat...?

Salut,

se poate reconditiona , la Timisoara, la o firma. PM me pentru informatii.

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

As vrea sa iti pot raspunde, dar nu ma pricep. Masina are cutie automata. Nu stiu cand se cupleaza sau ce trebuie sa fac sa folosesc diferentialul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Cardan nou GKN pentru v6 TDI +manopera inlocuire 3100 ron!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am si yo un touareg 2,5 D,2007, si banuesc ca am probleme cu cardanul ,nush sigur ce anume flansha,rulment,pt ca nu am fost nicaieri cu ea sa vad ,vro sugestie ceva unde as putea merge pt diagnoza si reparatie cat mai ieftina ,daca merge rectificat ,precizez ca locuesc in Bucuresti ,multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!