Jump to content

Inlocuire Parbriz


Cristi_fx
 Share

Postare recomandată

Salut

Trebuie sa inlocuiesc parbrizul care mi-a crapat dupa ce am "primit" o pietricica in geam....(cam multe ghinioane in ultimul timp)

Parbrizul este cu incalzire si cu sezor de ploaie/lumina.

Va rog sa imi spuneti unde as putea face acest lucru si cat ar trebui sa stea masina nemiscata.

Cei de la Alto spun 48 ore iar cei de la Metrotehnica 6-8 ore.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la Alto spun 48 ore iar cei de la Metrotehnica 6-8 ore.

Depinde de solutia de lipit parbrizul. Timpul de asteptare poate fi si de 3-4 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi multi o sa-ti recomande sa mergi la Ager sau alta firma care vinde si monteaza asa ceva, eu ti-as recomanda sa mergi la un service autorizat Seat pentru operatiunea asta. Diferenta de la 6-8 ore la 48 e din cauza adezivului folosit, in primul caz fiind unul cu uscare rapida, in al doilea caz fiind unul cu uscare mai indelungata. E ok si cel de la Metrotehnica, mai ales ca acum e cald si se usuca mai repede adezivul.

Ca informare poti citi si topicul dedicat acestei operatiuni din aria Dealeri si Serviceuri: http://vwforum.ro/index.php?showto...&hl=parbriz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri

oricum vroiam sa ma duc la un dealer Seat.

Mi s-a parut foarte mare diferenta intre 48h si 6-8 ore...

De ce nu ar folosi si cei de la Alto acelasi tip de adeziv.

Cei de la Alto mi-au zis ca tine de tinichiderie....sa inteleg ca de fapt lucrarea se face la Avia? Cei de la Alto nu au tinichigerie din ce stiu eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, cei de la Alto nu au tinichigerie, au doar mecanica si electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si....sa ma duc la Alto?

din cauza ca nu au tinichigerie nu prea ma incanta...

daca totusi nu mi-ar fi zis 2 zile sa stea masina cred ca m-as fi dus la ei.

Sa sun si la PBA?

sau mai bine vorbesc cu nea Marin ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu mergi la Metrotehnica? Ei lucreaza destul de ok pe partea de tinichigerie, plus ca poti lasa masina dimineata si o iei seara cu parbrizul nou montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumec...o sa vad saptamana viitoare ce fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

rezolvata problema la Allto

a trebuit sa astept mai mult deoarece primele 2 bucati au venit ciobite

Pt doritori parbrizul costa in jur de 1400 Ron (cf optiunilor de pe masina) si montaj cca 200 Ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,

M-ai linistit de tot cu pretul pentru parbriz, eu am altea tot cu senzori si cu banda aceeea in tenta verde in partea superioara. Presupun ca pretul va fii mai mare decat la tine.

Si eu m-am ales cu crapatura tot din cauza unei pietre sarite de la cel din fata mea. M-au adus la disperare astia de fac dezapezirea pe la noi, au ajuns sa dea ce balastru in loc de nisip :( . NU mi se pare normal ce se intampla noi sa platim din cauza lor.

Saptamana trecuta am avut de facut un drum spre Odorhei si am plecat la 6 dimineata era o ceata de nu se vedea la 10 metrii si din cand in cand pe mijocul drumului mai rasarea cate un bolovan de nisip inghetat aruncat de cei din masina pentru dezapezire.

Una peste alta parbrizul probabil ca va mai sta asa pana prin vara. Am auzit ca merge schimbat si pe RCA daca gasesti pe cineva sa faci o intelegere amiabila, dar... va platii mai mult polita la reinoire.

A facut cineva asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate face si pe RCA-ul altcuiva. Trebuie sa completati formularul de constatare amibiala si sa mergeti cu el la asigurari. Acum si ei o sa faca niste verificari si tot posibilul sa nu te dezpagubeasca :) Dar de putut se poate. Si pentru un pret mai mic, poti merge la orice service specializat in parbrize si pretul e mult sub reprezentanta. Singura diferenta e ca parbrizul ce nu se monteaza la reprezentanta nu mai a e stanta cu SEAT ci doar cu numele producatorului.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!