Jump to content

Golf IV Variant TDI


Muale

Postare recomandată

Crezi ca nu s-au gandit ca va sta pe sosele 10+ani? Cand primele generatii de golf la vremea lansarii (1997) erau inca pe sosele?

Au fost nevoiti sa faca o struto-camila: mai ieftin pt ca nu e gama lux si mai placuta, rafinata pt ca odata cu B5 VW a ridicat mult stacheta ca si lux comparativ cu ce fusese pana atunci. Acum de ce sa nu recunoastem, impactul fata de concurenta a fost mare. La vremea aceea nimeni nu se putea ridica ( exceptie brandurile premium tot nemtesti) la finisarea VW.

 

Dar sa fim seriosi, un inel cu muchiile mai ascutuie facea praf manerele instantaneu. Si ma refer strict la zgarierea si chiar jupuirea stratului de cauciuc.

Asa am patit-o eu, masina adusa de dincolo cu manerele impecabile si manerul pasagerului facut praf in 5 minute de un amarat de inel de-al sotiei.

 

Asta e, daca nu puneau amaratul asta de cauciuc nu mai avea aer de masina premium, cum s-a dorit atunci.

 

Sunt curios si daca Audi are aceeasi pbma. Mai ales cu a doua gen de A4, A6.

 

Si pe mine ma bate gandul sa ma apuc de astfel de reconditionari, desi inca stau biine vizual, avand doar f putine zgarieturi.

 

Mai greu cu timpul.

 

Plasticele mari se curata usor? Gen torpedo si consola.

Santeleg ca arma letala ar fi apa calda.

 

Oicum din poze rezultatul la tine arata f bine.

Bravo.

Link către comentariu

Pai inele se pun pe femeile din toata lumea, nu doar pe romance. Cred ca si vechimea conteaza, cand se jupoaie usor, altfel erau jupuite si in Germania.

Ai audi are problema asta la unele modele.

 

Torpedoul si capacele de plastic de sub volan nu le-am curatat...sunt putin diferite. Au textura si nu stiu sigur daca este aceeasi vopsea / daca s-ar vedea ok vopsite (desi la mine torpedoul cam cere vopsea).

 

Manerul de la sofer s-a curatat greu (din cauza formelor), un maner de la pasager s-a curatat mai greu (cred ca era schimbat, mai nou). In rest treaba a mers usor cu apa fierbinte, cartela de plastic si pe alocuri Cif si burete.

 

Apuca-te, le faci usor-usor. Eu faceam cateva seara cand ajungeam acasa, de aia a durat atat. Altfel daca ai vopseaua cumparata si te apuci de ele , intr-o zi sunt gata (demontat, curatat, vopsit, uscat, montat).

Link către comentariu

Daca te hotarasti sa faci ceva cu torpedoul, scrie-ne si noua aici, pentru ca si al meu cere vopsea. Cu altceva nu am probleme ca plastice, doar cu el.

Link către comentariu

Am inteles, doar plasticaraia fina merge jupuita.

 

La mine, culmea cand am cumparat masina doar la sofer aveam putine urme de uzura in rest nimic.

Cert e ca dupa ce am facut ca trenul cand mi-a zgariat sotioara manerul, de atunci nu s-a mai intamplat nimic rau, desi inelele nu au disparut :)

Asa a fost sa fie.

Oricum, ca-mi statea pe creier zgarietura aceea am schimbat manerul de pe fata pasager cu cel din spate.

 

La mine cel mai rau e cu scrumiera spate, cand am transportat odata 5 pasageri de la incaltaminte, s-au zgariat muchiile.

De atunci am grija sa pun o carpa dar na, o clipa de neatentie si m-a costat.

 

De asta zic, nu au testat ei cum ar fi trebuit solutia asta cauciucata, cateodata sincer stau si ma uit la un var de-al meu ce are un Opel Vectra din 2002 si ma uit cum nare grija de interiorul ala deloc, catelul sare si zburda fara nici o grija prin masina, iar plasticele nau nici o treaba.

Adevarat ca feelingul nu se compara, insa uite, ca te cam oftici.

 

Pt ca, in vremurile lui, golful 4 era considerabil mai scump decat concurenta tocmai pe motivul ca are aer premium, insa doar vizual, pt ca la rezistenta in timp....

 

De asta am intreba de Audi, presupun ca pe prima generatie A4 care seamana f mult cu B5-ul, care a fost inspiratia si pt Golf4, se intalnesc aceleasi pbme cu plasticele.

Link către comentariu

am ce face, normal ca am ce face :)) doar ca ma refeream strict la cele cu textura mai ciudata..care nu merge vopsite oricum. stai linistit ca si la mine urmeaza plasticele de la volan, manerele, plasticul de la schimbator si scrumiera din spate :D

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Am vazut efectul sealant-ului live si e wow. Foarte buna alegere :icon_thumleft:

Nu uita de paint-cleaner inainte de Hard Body pentru o durabilitate mai mare.

Link către comentariu

Popica, recomanzi unul anume? Ceva usor de procurat/aplicat.

Bogdan, cu placere!

Link către comentariu

Pai indicat ar fi sa folosesti unul de la acelasi producator. Ideea e ca paint-cleaner'ele (am omorat limba romana cu asta) au aceleasi compusi chimici ca si ceara sau sealant'ul, iar acestia din urma adera mult mai bine.

Produsul se numeste  Wolf's Chemicals The Jeweler si e o pasta de polish ultra fina. Deci iti trebuie masina de polish.

Dar sunt si produse care se pot aplica manual. Collinite PreWax Cleaner #840  cica se poate aplica manual.

Ai aici un link: http://www.autogeek.net/prewaxpolishes.html

 

Spor! :icon_thumleft:

 

Modificat de P o p i c a
Link către comentariu

Ceva usor de procurat / aplicat adica sa gasesc pe plaiurile mioritice si sa pot face "manual" treaba, neavand masina de polish.

Am citit despre IPA (30-50%), voi incerca.

Link către comentariu

IPA e bun la inlaturat uleiurile lasate de pastele de polish. Nu stiu daca si deschide porii lacului.

Poti incerca Menzerna Top Inspection.

Link către comentariu

neah, e doar un curatator slab de dupa polish (inlatura uleiurile,pudra  ramase in urma polish-ului), similat cu un QD.

ideal ar fi degresant, argila, IPA

Modificat de Muale
Link către comentariu

Iese din partea de sus, jos are niste gheare la fel cu cele vechi.

Cele vechi se prind in 2 suruburi sus, astea se vor prinde in grila.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu

vin la fix grilele?..din poza par mai lungi in lateral si nu mai e conturul de la bord cum se vede deasupra(zic si eu ,nu ma prea pricep)..mie personal nu imi prea plac grilele de bora

Modificat de lucyyy
Link către comentariu

O sa vina bine, nu sunt fixate de tot in poza.

Am raspuns in locul lui Muale...sper ca nu ma bate!

(Nu mi le dai mie :)) ? )

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

Link către comentariu

Uite asa vine, in prima poza nu era impinsa de tot.

Florine, tu ai avut set complet. Acum vrei una centrala?

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

post-66542-13836782581946_thumb.jpg

Link către comentariu

Ce bine arata. ..

Da vreau, mai bine una centrala decat nici una!

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

Nu pui si tu ceva 2din in bord ?

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

Link către comentariu
  • Marian changed the title to Golf IV Variant Thttp://vwforum.ro/topic/68676-golf-iv-variant-tdi/DI
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!