Jump to content

Golf IV Variant TDI


Muale

Postare recomandată

eu cred ca la volanul cu 4 spite poate e mai mult loc sa desfaci suruburile, dar acele tije nu vad cum sa le scoti.

daca si trec prin spira, e clar ca nu ai cum.

 

in concluzie, HELP!  caut un imbus M12 sa desfac surubul ala :D

capacul ala de sub volan a ramas singurul plastic din masina zgariat, acoperit cu vopseaua cauciucata.

Modificat de Muale
Link către comentariu

Cred ca am eu in trusa "imbus" (sau cum naiba de numeste ala cu multi dinti) pentru volan - dar abia luni o sa am cat de cat vreme. Daca poti astepta pana atunci, vorbim

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

cam asa arata. daca ai putea sa mi-l imprumuti ar fi perfect, ramad dator ;)

in ce zona stai, nu ai avea nici cateva minute sa trec sa il iau azi sau maine? as vrea sa rezolv in weekend ca am timp si lumina, in rest sunt la munca pana la 18.00

Link către comentariu

Parca triplesquare se chema dracia?

 

Pe la muncii stau - sper la un 7 sa fiu acasa - si pe la 8 sa ies din Buc.

Daca ai vreme te astept - ne uitam in trusa si iti alegi "obiectul" :)

Nr meu parca ti-l lasasem pe privat?

 

btw - daca ajungi, fie-ti mila si vino si cu interfata :D

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

stiam de "spline", posibil sa fie si "triplesquare".

in PM ai tu nr meu, eu nu il am pe al tau. lasa-mi-l acolo si un punct de reper si la 7 sunt la tine.

Link către comentariu

Nu ma injura..cumva pentru asa ceva ai fost tu la Florin?

post-14266-13833342678951_thumb.jpg

Aveam si eu dar abia acum am citit si am procesat ce cauti tu :-))

Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

Link către comentariu

Cred ca e la fel. Dar nu merge cu al tau, trebuie sa pun pe clichet la strangere.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu

E na..si daca nu aveam dinamometrica pe ce puneai?:P mai tii minte ca ziceai ca nu are rost sa iau?ca e de fitza?:P

Sent from Lwr-itza using Tapatalk

Link către comentariu

Triplesquare se numeste sau popular, M-uri :)

 

Eu am luat un set din Vitan cu adaptor, Yato, cu vreo 25 lei.

Link către comentariu

Transmisiune live de la fata locului, se pare ca interiorul Golfului prinde forma...

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

post-66542-13834016390523_thumb.jpg

Link către comentariu

Continuam:

Curatat ventilatorul panoului de clima

post-66542-13834735969744_thumb.jpg

Ultimul panou ramas, cel de sub volan, a fost vopsit si montat

post-66542-13834736396469_thumb.jpgpost-66542-13834736485701_thumb.jpg

Se pare ca vechiul proprietar avea probleme grave cu nimeritul gaurii ;)

Daca tot am scos volanul, l-am vopsit

post-66542-13834737402579_thumb.jpg

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu

colegule, esti amabil sa imi spui si mie (asa in mare) procedeul vopsirii ? Am cumparat aceeasi vopsea VOPEL + intaritor + curatator pe baza de acetona de la ei, dar nu sunt 100% sigur de etapele care trebuie urmate.. Multumesc fain 

Link către comentariu

Am folosit conform instructiunilor de pe eticheta.

Am ster cu spirt si acetona prietenei. Am ajutat uscarea cu feonul.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu

am inteles. multumesc!

ps: a iesit super al tau, sper sa si tina... dar, in orice caz, as fi dispus sa fac "operatia" la un interval de minim 1 an.... (la mine volanul e gri)

Link către comentariu

Si eu sper sa tina. Daca nu tine exista varianta sa inlocuiesc pielea roasa cu una noua si scap de problema ani buni.

Mai sunt si alte solutii de reconditionat, mai bune si mai scumpe dar nu foarte accesibile la noi. In cazul meu nu renteaza...

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu

Am vopsit la inceputul verii volanul cu Vopel. Nu mi-am dat atat de tare silinta - adica am curatat doar cu spirt, nu si cu acetona. Si totusi au trecut mii bune de km de atunci, vara, caldura, maini transpirate, si volanul arata la fel de bine ca in ziua vopsirii.

 

Aceeasi chestie am facut-o si la Alfa acum un an - si la fel, nu s-a "dus" vopseaua.

 

Pare a fi o solutie ok.

Link către comentariu

Arata foarte bine.

Ai putea sa adaugi la Servicii - vopsire elemente din plastic :D

Eu cel putin as plati ca sa-mi faca cineva toate manerele, capacul de la diagnoza si ce mai este sarit caucicul ala sa arate ca noi.

 

Felicitari!

Link către comentariu

Nu e mare inginerie, oricine le poate face daca isi da putin silinta.

Ca la orice vopsite, mare parte din timp este pregatirea suprafetei (eu am dat chix la manerul soferului).

 

Daca vrei sa te apuci si nu te descurci, intrebi...

Link către comentariu

Bravo, au iesit super plasticele.

 

Oricum fie vba intre noi nu stiu ce naiba au fost in capul inginerilor ce s-au ocupat in stadiul de proiectare al interiorului pt golful4.

Dobitoci pt solutia aleasa, dar na, dadea bine vizual fata de concurenta la acea vreme.

Link către comentariu

Mersi, Dan. Era loc si de mai bine dar fiind la prima incercare, am facut ce-am putut.

 

Finisajul original este misto (vizual cat si tactil); probabil nu s-au gandit ca masina va fi pe sosele dupa 10+ ani sau vopseaua nu a fost testata cum se va mentine dupa atata timp.

Oricum, Golf 4 nu este singura masina cu vopseaua asta la interior...

Link către comentariu

Eu cred ca e mai mult un strat de protectie pentru plasticul de sub el decat strat de finisare, dar cine stie la ce s-au gandit nemtii cand l-au pus.

Ti-au iesit foarte bine plasticele.  :icon_thumleft: Cand pui poze cu ele puse in masina?  :winter:

Link către comentariu

A fost o "moda" cu plasticele cauciucate. Au pus si francezii si tot la fel de urat se cojesc. Si, la fel ca nemtii, s-au prins ca nu tin, si la generatiile urmatoare a disparut acest tip de finisaj.

Link către comentariu

Golf 5 parca are la fel.

 

Cand te gasesc acasa diseara?

Modificat de Muale
Link către comentariu

Am rezolvat si cu eroarea de airbag de cand am demontat volanul; claxonul tot greu mi se pare ca se apasa...

O sa fac si poze cand ajung la masina.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

post-66542-13835728869405_thumb.jpg

Link către comentariu
  • Marian changed the title to Golf IV Variant Thttp://vwforum.ro/topic/68676-golf-iv-variant-tdi/DI
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!