Jump to content

Golf IV Variant TDI


Muale

Postare recomandată

Chiar aseara am vazut reclama la Lidl.

Rotile mele stau drepte,nu una peste alta; citisem undeva ca asa ar fi recomandat sa le depozitez.

Link către comentariu

ar fi culmea sa fie 3 + 1 sprijinita :))

("Rotile mele stau drepte,nu una peste alta; citisem undeva ca asa ar fi recomandat sa le depozitez."

se pare ca citisem partial corect,vedeti poza)

post-66542-0-89990200-1351601152_thumb.j

Modificat de Muale
Link către comentariu

De acord cu imaginea de mai sus

Pe janta, se pot depozita una peste alta.

Eu de 5 an asa le depozitez si nu am avut nici o pbma

Legat de chederul pufos, eu am dat cu pudra de talc ( atentie cand dati ca dupa aceea aveti de curatat pe unde cade)

Anul trecut nu am mai avut pbme. Cred ca odata pe luna a trebuit sa reinoiesc stratul de talc.

Link către comentariu

Ma crezi ca nu am apucat sa le vad calumea pana acum?!

Decat cate una,cand ma urc in masina.

From HTC via Tapatalk.

post-66542-13516142374361_thumb.jpg

Link către comentariu

Vai vai ce parcare, ai blocat tot trotuarul. :P

De acord cu imaginea DAR, nu se recomanda depozitarea jantelor suprapuse deoarece daca este umezeala in spatiul de depozitare se poate forma mucegai intre anvelope. De aceea se recomanda sa fie agatate sa nu atinga anvelopele nimic. La acel suport de care ziceam, e distanta intre anvelope si nu se formeaza mucegai.

Link către comentariu

Rudi, zona e cu locuri platite,nu vreau sa imi gasesc masina blocata/zgariata.

Pietonii trec pe partea din stanga, este inca un trotuar dublu fata de fasia unde parchez eu. Nu sunt asa marlan incat sa pun dop unei cai pietonale :)

Da, suportul este ok cum este construit. Oare o fi si solid?

Link către comentariu

Am stat in Bucuresti, stiu cum se parcheaza. :) Privind din alt oras pare aiurea, dar cunoscand situatia stiu ca e normal. :)

Glumeam, nu am zis ca esti marlan. :P

Eu am un suport de genul si e foarte solid. Problema e ca am anvelopele de 225 si stau una peste alta, si nu pe suporti desi in manual spune ca se pot folosi pe anvelope pana la 225.

Link către comentariu

Nu m-am mutat,doar parchez langa stalpi peste tot :)

Am reusit aseara sa fac poze,jantele nu ies in evidenta,culoarea este ok. In soare se vede putin altfel.

From HTC via Tapatalk.

post-66542-13517568431734_thumb.jpg

post-66542-13517568592691_thumb.jpg

post-66542-13517568766406_thumb.jpg

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Arata super bine, anul asta cand imi pun tablele si anvelopele de iarna, renunt la capace. Abia astept, am vazut mai multi care au renuntat la ele.

Link către comentariu

Frumos dar parerea mea e ca mai bine ii statea cu capace pe jante. Acum tu sti mai bine daca iti plac e ok.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Capacele de plastic au rolul de a face jantele de tabla sa para jante de aliaj.

Nu vreau sa umblu cu cioara vopsita, nu cred ca trebuie sa maschez/sa pacalesc lumea pt a nu-si da seama ca nu am jante de aliaj.

Acum...parerile,gusturile pot sa varieze de la persoana la persoana...

Partea practica: iarna nu se mai strange zapada sub capace,nu mai favorizeaza ruginirea buzei.

In weekend am facut un drum la munte, consum mediu 6% pe distanta de 400km (4 persoane,bagaje).

Se poate observa janta in soare...este destul de prafuita, partea de jos am sters-o putin :icon_redface:

post-66542-0-08217300-1352661689_thumb.j

post-66542-0-54624700-1352661693_thumb.j

post-66542-0-19408800-1352661698_thumb.j

post-66542-0-34115300-1352661704_thumb.j

post-66542-0-11146400-1352661711_thumb.j

Modificat de Muale
Link către comentariu

Nu dai o vopsea la prezoane?

Parca si o folie, eventual cea mai deschisa sa inchida putin. Prea multe geamuri care dau aspect de "acvariu".

Singurul dezavantaj al vopsirii tablelor, este grija pe care o sa le-o porti. Cam la fel ca la jantele de aliaj :)

Link către comentariu

Pai as vrea sa vopsesc prezoanele dar nu stiu daca rezista vopseaua cand pun cheia pe ele...singura varianta ar fi sa le vopsesc de 2-3 ori pe an (sau mai des daca umblu la roti). Electrostatic,cum sunt jantele, nu le pot face, se incarca filetul.

Bine...merg facute,apoi rectificat filetul si pastrat doar capul hexagonal vopsit...ma complic inutil :)

Folia este in plan...nu si-a gasit locul in buget vara asta. Ieseam mai ieftin cu un sticker...

post-66542-0-31374900-1352722710_thumb.j

Grija pt jante...te referi la gropi sau la raschetat borduri? Vopseaua ar trebui sa reziste mult mai bine actiunilor mecanice...asta nu inseamna ca le folosesc pe post de nicovala.

Link către comentariu

Izolezi filetul. Lucrezi doar pe partea unde bagi cheia. Daca te vei plictisii vreodata si vrei sa iti ocupi timpul, ia-le pe rand cu peria de sarma si eventual un spray care curata rugina. Nu stiu cum sa le mentii dupa.

La jante ma refeream sa nu dai de vreun sleau mai adanc/bordura daca aluneci iarna.

Link către comentariu

Foarte frumos arata cu jantele vopsite , ii da un aer de curat :) .... a meritat investitia !!! Ce folosesti pt parbiz , arata destul de bine beadingul !?

Link către comentariu

Sper sa iasa victorioase in confruntarea cu zapada inghetata...sigur vor lua contact :)

Ma gandeam la vopsirea prezoanelor cand am montat jantele...se vad altfel la astea de tabla. La aliaj erau "ingropate".

Am 2 seturi de prezoane...am ce vopsi!

Pe parbriz,geamuri,luneta si oglinzi cu Turtle Wax. Probabil Aquapel ar rezista mai mult dar pt raport calitate/pret prefer asta.

Link către comentariu

Nu m-am luat dupa acel 4/5 speed..ca daca stai sa te iei dupa aia...stii vreo masina cu 4 trepte?

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu
  • Marian changed the title to Golf IV Variant Thttp://vwforum.ro/topic/68676-golf-iv-variant-tdi/DI
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!