Jump to content

aer conditionat miros urat


passat19tdi
 Share

Postare recomandată

passat19tdi

Am incercat sa curat vaporizatorul.Am dat cu solutie de WC diluata +un spray cu spuma special pt AC...total cam 2L care a curs sub masina ....rezultatul , parca tot mai miroase putin.Ma gandeam sa fac o scula ca cea desenata si sa dau cu apa cu presiune .

http://img535.imageshack.us/img535/7171/picture009hl.jpg

http://img203.imageshack.us/img203/5033/picture008wn.jpg

http://img143.imageshack.us/img143/5223/picture006m.jpg

Cred ca spray-urile astea sun frectie la picior de lemn...pai ca sa cureti ce e acolo iti trebuie mai mult decat niste spuma frumos mirositoare .

post-25908-1273948187_thumb.jpg

post-25908-1273948197_thumb.jpg

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu clima,de fapt cu recircularea aerului.Daca apas butonul de recirculare,se actioneaza clapeta care inchide aerul de afara,dar dupa eliberarea butonului clapeta nu se elibereaza.Daca opresc motorul,dupa un timp se elibereaza si clapeta.Am verificat furtunele,supapa unisens,supapa electromagnetica,rezervorul de vacum,dar n-am gasit nimic defect.Defapt nu stiu exact,daca furtunele sint puse cum trebuie.Daca are cineva diagrama de vacum de la clima manuala,sau vreo poza cu instalatia de vacum,rog sa ma ajute.Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am incercat toate spray-urile insa aproape nici un rezultat ... poate or fi bune daca se curata regulat .. dar daca sistemul nu a mai fost curatat de 5 ani apoi acolo zic eu iti trebuie mai mult decat un spray care il dai in masina si dai clima la maxim pe recirculare ..

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat19tdi

Dupa cum se vede in prima poza, la mine este depusa mizerie pe vaporizator si cred ca si la voi e la fel.Mizeria aia trebuie curatata,spray-urile nu cred ca pot face asta.

Ma gandeam sa dau cu spuma activa, sa las sa se moaie si apoi limpezit ,iar la urma un tratament cu spray pt omorarea microbilor.O sa fac asta cat de curand .

post-25908-1273994869_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alinelu2006

eu zic ca decat sa te chinui atata cu spuma si dinastea si spary-uri si toate chestiile...mai bine banii aia ii dadeai la un service care se ocupa cu curatarea instalatiei de clima si nu te mai chinuiai tu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum se vede in prima poza, la mine este depusa mizerie pe vaporizator si cred ca si la voi e la fel.Mizeria aia trebuie curatata,spray-urile nu cred ca pot face asta.

Ma gandeam sa dau cu spuma activa, sa las sa se moaie si apoi limpezit ,iar la urma un tratament cu spray pt omorarea microbilor.O sa fac asta cat de curand .

Spuma activa ataca aluminiul si se poate gauri radiatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat19tdi
Publicat (modificat)

Am mai citit pe aici despre problema asta si nu mie foarte clar ce fac cei de la service.Ultrasunete , solutii etc ..pana nu dai cu jet de apa si o solutie competenta nu se duce mizeria aia de acolo.Munca nu e prea multa,in 15 min demontez aeroterma si airbagul, ca sa am acces.

Daca chiar ataca asa tare incat sa-l gaureasca ,ala din fata ar fi gaurit demult .Ataca dar nu face gauri .

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

si la mine mirosea foarte urat mai ales dupa ce opream AC-ul.


am incercat si cu spuma ,si cu spray ,dar dupa o perioada reaparea mirosul.


am facut operatiunea cu aparatul de aburi si domestos diluat cu apa, :icon_bounce: ,mult mai bine decat cu spuma.dar persista mirosul de domestos.


am incercat alt artificiu :tuktuk:
,am lasat vreo ora sa bage aburi cu domestos,dupa care am folosit in
loc de domestos .....solutie spalat parbriz+odorizant lichid(stlicute
care se prind la oglinda),


nu am demontat ventilatorul,din cand in cand dadeam drumul pe
treapta1 cateva secunde sa bage aburi si prin toata tubulatura,foarte
important sa comutati din cand in cand de pe rece pe cald,pt.ca se aduna
bacteri si inradiatorul de caldura


si...........primavara :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!