Jump to content

Amortizoare passat B4


passat19tdi
 Share

Postare recomandată

passat19tdi

Am schimbat amortizoarele pe spate acum 2 ani, avand un buget redus am optat pt cele mai ieftine, adica LIP pe ulei ,95 ron bucata,am facut greseala se le montez acasa, le-am dat jos pe cele vechi si le-am pus pe cele noi,dar nu mi-am dat seama ca mai era nevoie si de protectia aia de cauciuc ca un acordeon ( cele vechi nu mai aveau, probabil se rupsese si cazuse), asa ca dupa 1 an si 15k km unul a murit si celalalt plangea de mama focului, dupa un timp l-am schimbat pe cel mort cu unul la mana 2-a (gratis de la un coleg ) si asa am trecut iarna (erau inca in garantie dar nu aveam viza service sa le pot schimba )

Acum a venit vremea sa le schimb ( si cat mai repede ca peste o luna i-mi ia boc 25% ) si ma bate gandul sa repet experienta,deci tot LIP (acum s-au scumpit ...100 ron ), dar sa le pun protectii si sa le montez in service pt garantie ( 2 ani)

: Voi ce amortizoare aveti si cat v-au tinut ?

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut originalele (cred) pana acum 2 saptamani. Masina imi trancanea la toate denivelarile, in curbe nu puteam merge cu mai mult de 60 iar la peste 90 km/h simteam cum sar rotile de pe asfalt. Amortizoarele mele au iesit intre 0 si 10%. Acum am:

Fata: Kayaba (KYB), ulei

Spate: Sachs, ulei

Excelent se comporta masina si am auzit doar cuvinte de lauda despre ambele. La primul semn de amortizor uzat, le voi schimba pe ambele (spate sau fata, depinde unde e problema) fiindca sunt un element de siguranta de mare importanta.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand cu placere Sachs, isi fac datoria pana la ultimul leu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat19tdi

Amortizoare Bilstein produse la Sibiu le-a verificat cineva ?

Eu am avut pe dacie (1300) si m-au tinut aproape 100k , le-am cumparat in 2000,dar nu stiu cat de relevant e exemplul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cumparat masina cu amortizoare sport,reglabile,bune....dar prea dure pt ,,Autostrazile" noastre :cool: ! Erau mult prea dure si chiar daca aveam o stabilitate super cu ele,a trebuit sa le schimb pt ca luam prea multe denivelari inainte si simteam ca se rupe masina.le-am schimbat in toamna cu 4 monroe....scumpe...vreo 2000 lei cu tot cu protectii si arcuri.A mers super,nu trancanea nimic,dar azi daca iau o groapa o simt!nu stiu ce sa zic,daca merita sau nu dar ideea este ca pe mine m-au cam lasat balta dupa vreo 40k si nu cred ca am sa mai fac investitii prea devreme in amortizoare,decat daca sunt cu adevarat bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat set suspensie Sport Weitec -40mm cu arcuri si amortizoare dure. Nu regret nici acum, dupa 3 ani juma. Da, pe denivelari i se cam lasa sanii prietenei dar macar sta bine pe viraje. Masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut.azi am schimbat un telescop spate,dar am facut gresala sa nu urmaresc si ultima saiba de unde il scot de pe tija,si am pus tampoanele inapoi dar am pus si singura saiba unde am crezut eu ca ar veni pe acel telescop si acuma bate de parca n-as fi pus ceva la locul potrivit.rugamintea mea este, sa imi scrie cineva ordinea exacta a tampoanelor de cauciuc si locul potrivit al saibei( o poza mar ajuta foarte mult special pt. passat b4).pe vineri as termina cu remedierea greseli ca pe simbata sa pot folosi masina . mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

telescopul spate vine montat cum ii in poza atasata

post-62254-0-59365100-1314826837_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

merg arcurile de pe passat b4 pe golf 4 variant(pe passat le-a avut) in anunt asa zici, doar ce le-am luat si mica sa nu fii luat o teapa ca nu vreau sa le pun acum ca vine iarna dar sa scap de o grija macar.

post-37256-0-29366300-1323456373_thumb.j

Modificat de bigstar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu stie nimeni daca merg sau pentru ce masina sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine are etka instalat poate sa iti spuna daca codurile coincid sau daca coincid dimensiunile arcului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pacat ca un topic atat de interesant atat pentru problema sigurantei rutiere cat si a confortului in masina, contine atat de putine informatii.

Momentan sunt in cautare de amortizoare noi (eventual si arcuri) pentru masina mea care sa intruneasca urmatoarele cerinte:

a) sa confere stabilitate foarte mare pe carosabil;

b) sa confere confort interior sporit la trecerea peste denivelari si sa nu produca galagie in habitaclu.

Nu stiu spre ce sa ma orientez si din ce directie sa plec, dar sunt convins ca nu ma mai intorc la amortizoare care costa 150 RON / bucata la mana a 1-a. Ceva imi spune ca sunt (foarte) proaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe masina Sachs SuperTouring pe gaz si se comporta foarte bine. Le-am pus in toamna lui 2010 si nu am observat nici o problema pana acum chiar daca au prins si -25°C.

Ce mai poti sa iei sunt Sachs Advantage care sunt excelente pentru stabilitate si confort. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

pentru un passat intermediar 94 1.8 benzinar ,ce amortizoare i-mi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Ajutati-ma,va rog, cu o dimensiune la saiba de sub rulmentul de presiune de la telescoapele fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!