Jump to content

New Leon


maftei_c
 Share

Postare recomandată

buna ziua.am un seat leon 1.6 benzina 2007.as vrea sa reduc timpul de beep la centurile necuplate.as vrea 2..3 sec.poate ma ajuta cineva..am vag com 704.1 multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu este sa iti pui centura de fiecare data cand te urci la volan si sa lasi prostiile ... :offtopic:

Nu iti mai pierzi nici timp cautand solutii la probleme inutile si cine stie ... poate iti salvezi si viata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc ptr. sfat,dar eu circul foarte mult loco.in acest caz nu i-mi pun centura.dca vreti sa i-mi spuneti procedura bine,daca nu ,,nu

va multumesc.

Modificat de CristiN
renunta la quote la mesajul anterior, te rog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice modificare adusa softului masinii trebuie sa fie facuta in service autorizat altfel te poti trezi ca ai ramas fara garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice modificare adusa softului masinii trebuie sa fie facuta in service autorizat altfel te poti trezi ca ai ramas fara garantie.

cu respect. de la 2min la 5sec.nu este suficient? asta se cheama a modifica softul?atunci cind se face chiptuning cum se cheama? in mare stiu cum se face ,dar am vrut un sfat ca sa fiu sigur.

cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu. Ceea ce vreau sa iti spun este faptul ca probabil poti face chestia asta in service-ul unde iti faci revizia astfel incat totul sa fie legal din pct de vedere al garantiei.

Nu uita ca traim in Romania unde de abia asteapta un motiv ca sa iti spuna ca nu iti mai ofera garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua.am un seat leon 1.6 benzina 2007.as vrea sa reduc timpul de beep la centurile necuplate.as vrea 2..3 sec.poate ma ajuta cineva..am vag com 704.1 multumesc

Iti recomand sa pui in locasul unde intra centura o piesa similara de la o centura stricata.Si nu o sa mai auzi nici un bip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua.am un seat leon 1.6 benzina 2007.as vrea sa reduc timpul de beep la centurile necuplate.as vrea 2..3 sec.poate ma ajuta cineva..am vag com 704.1 multumesc

scoate mufele de la senzorii de centura de sub scaun.nu o sa ai nici o problema.la mine mufa de la scaunul soferului iesise si hop la service sa vad ce s-a intamplat.s-a uitat mecanicul si a zis ca mufa e scoasa.l-am pus sa o scoata si pe dreapta.nu iti da eroare pe tester, airbag-urile funcioneaza normal si nu mai auzi beepul ala enervant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc la binevitori ptr sfaturi.sunt electrician autmatist de 30 ani.practic mecanica auto ca hoby si ptr prieteni,stiu smecheriile astea,am vrut daoar pasii exacti ptr.modificare parametrii beep centura.sigur sa rezlv cumva prblema.

cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut

eu am alta problema si as vrea sa o rezolv dar nu stiu unde.

problema mea este ca din cand in cand, desi imi pun centura de fiecare daca cand merg cu masina indif de distanta, in bord mi se aprinde senzorul cum ca nu am centura pusa. daca o "pleznesc" un pic in locasul ei, se potoleste dar nu intotdeauna. este clar ca senzorul/contactul din centura nu mai functioneaza corect.

unde sa merg sa-mi rezolv o asa problema marunta pentru ca sigur nu vreau sa merg la porsche romania unde trebuie sa ma programez si sa dau o caruta de bani pt un contact de 3 lei.

si o intrebare conexa: masina este adusa din germania pe la 40.000 km si niciodata nu mi-a "tipat" atunci cand cel din dreapta fata nu avea pusa centura. este normal asa sau a fost "manarita"?

thx

PS: nu vreau DELOC sfaturi de genul "dezactiveaza-ti beep-ul" sau "scoateti mufa de sub scaun"

Modificat de gsmatei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unui prieten tocmai i-a venit un seat leon 1.4 tsi 125cp.

Pe capac scrie ca merge si cu CO95 dar se recomanda asa ceva? Nu o sa aibe probleme? Eu i-am recomandat carrera 100 de la omv si petrom v.Voi ce folositi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Cupra pe capac scrie minim 95.Poate pune si respectiva,dar sa nu faca un obicei din asta :)

Eu ii recomand petrom 99 (minim :icon_cool: )

Modificat de Ciosmi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

an314159265

Mi-a intrat apa de ploaie multa in stopul stanga spate la Leon.

Nu e doar aburit, e apa in toata regula, de la ploile din weekend. Stopul nu are nici o crapatura vizibila in exterior.

Masina e sh din 2007, cumparata recent; nu pare sa fi suferit in trecut vreun accident in spate care sa fi fisurat carcasa stopului in interior, nu se vede nici o urma de reparatie si n-apare nimic legat de asta in service history.

Ma poate ajuta cineva cu o schita de montaj a stopurilor din elsawin sau din repair manual?

Multumiri anticipate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stopul la 1p e prins in cate 3suruburi

-cele de pe aripi au 2suruburi la vedere cum deschizi haionul si unul care se desface din interior(piulita e ca o floare)

-cele de pe haion se dau jos desfacand mai intai capacul din plastic.sunt 2 sau 3suruburi.

le scoti mufele prima data.

poti sa dai cu putin silicon de jur imprejur.

cu toate ca sunt stopuri hella sunt cam prost lipite,nu sunt lipite uniform

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
salut

eu am alta problema si as vrea sa o rezolv dar nu stiu unde.

problema mea este ca din cand in cand, desi imi pun centura de fiecare daca cand merg cu masina indif de distanta, in bord mi se aprinde senzorul cum ca nu am centura pusa. daca o "pleznesc" un pic in locasul ei, se potoleste dar nu intotdeauna. este clar ca senzorul/contactul din centura nu mai functioneaza corect.

unde sa merg sa-mi rezolv o asa problema marunta pentru ca sigur nu vreau sa merg la porsche romania unde trebuie sa ma programez si sa dau o caruta de bani pt un contact de 3 lei.

si o intrebare conexa: masina este adusa din germania pe la 40.000 km si niciodata nu mi-a "tipat" atunci cand cel din dreapta fata nu avea pusa centura. este normal asa sau a fost "manarita"?

thx

PS: nu vreau DELOC sfaturi de genul "dezactiveaza-ti beep-ul" sau "scoateti mufa de sub scaun"

din cate stiu eu si am vazut la mine e normal sa "tipe" de fiecare data cand cel din dreapta nu are centura pusa, poate e ceva in neregula. oricum e mai bine ca nu bipaie:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare!!Am si eu o problema in legatura cu masina...Masina mea este un leon cupra 2.0 TFSI 2007 cod motor BWJ si cand a facut 4 ani s-au aprins 2 martori la bord(martorul de la motor EPC si cel de la arderea gazelor) dupa care am mers la reprezentanta si mi-au facut update la soft si masina nu mai trage la fel...e mai lenta,pedala este mai moale si nush ce sa cred,daca puteti sa ma ajutati...Update-ul nu a fost facut in tara..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De faza cu update-ul ,am mai auzit cazuri cand dupa ''reinoirea'' softului au existat nemultumiri.

Ma tot roade o intrebare;de ce va faceti?Intreb asta pt ca eu sunt dezamagit de dealeri,mai ales de mecanicii lor.

Lapte si miere sunt doar pana le cumperi masina,dupa le cresc coarne parca..vorba aia ''dupa noi,potopul''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand mergi la service, mai ales ca a zis ca nu a fost in tara si atunci cand ei iti propun un update de soft pt rezolvarea problemelor accepti fara sa te gandesti ca masina va merge mai prost..

Eu iti recomand un soft stage1 :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!Masina si-a revenit dar nu stiu de la ce,acum merge la fel ca inainte,cred ca si de la benzina...Multumesc oricum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!