Jump to content

Kit macara geam fata


SSorin
 Share

Postare recomandată

am reusit si eu sambata sa schimb pentru a 2-a oara macaraua la sofer..

asta pentru ca prima oara am luat un kit de reparatie meyle care a fost de toata jena... ba s-a incolacit sufa pe melc, ba s-a rupt o rotita de pe sina...

panarama curata, sa nu luati niciodata astfel de kit-uri de reparatie.. a mai costat si 180 lei anul trecut..

asa ca am pus vechile sine oem.. le-am prins cu suruburi bine dimensionate, si am schimbat iar kitul de reparatie, sufele, clemele etc.. cost 120 lei de la VAICO

si iar am revenit la concluzia mea ca, ce este OEM este sfant, si bine construit... pai ma uitam la rotiele de pe sine.. sunt perfecte.. alea de la meyle aveau joc pe ax, de sarea sufa de pe ele...

pacat ca a trebuit sa desfac de 3 ori usa.. si sa tot frec mufele, si firele, si tabla de pe usa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e - ce e OEM.... e cel mai bun. Din pacate, produsele OEM au un singur dezavantaj - pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar in cazul de fata stresul ca geamul iti poate cadea oricand in usa, sau atunci cand deschizi geamul si observi ca nu mai urca inapoi... si tu esti la naiba in praznic :))

ala cred ca valoreaza banii de oem

nu mai zic ca daca te duci la un service, operatiunea asta te costa 2-3 ore de manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folositi cu incredere si macarale Topran. Sunt foarte bune si se apropie de OEM ca si calitate, iar pretul...pana in 210 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Kitul de reparatie de golf 4 se potriveste si la un seat toledo din '99? Le-am demontat si arata ca cele de golf 4 dar imi trebuie o confirmare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se potrivesc clemele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spui te rog unde gasesc kitul de reparatie pentru seat toledo din '99. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in aria vanzari topicul colegului ing07 sau ing007 si vezi ca el se ocupa cu comercializarea kiturilor de reparatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am apucat sa le fac si poze.Cea galbena este de golf 4 iar cea alba este cea scoasa din usa toledo-ului. Par identice dar oricum o sa vorbesc cu colegii de care mi-ai zis. Mersi mult :)

http://imageshack.us...ture002vrt.jpg/

http://imageshack.us...cture001zi.jpg/

Modificat de Andrei18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cea de-a doua fotografie se vede ca nu sunt identice. de semanat seamana, dar nu rasare :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tii donez eu daca am timp saptamana asta sa ajung pe la posta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult. Daca te rog le poti trimite prin curier luni ? Platesc eu curierul:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu plec la 7 de acasa si ajung la 6 seara :) numai la posta mai gasesc deschis din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveam nevoie de ele pana marti cel tarziu. O sa mai intreb alti colegi poate gasesc chiar colegi din Brasov. Mersi oricum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la atelierul de schimbat geamuri de pe str. Scolii. Spuii că vii din partea lui Vio de la Poliţie şi vezi dacă pot să te ajute cu piesa respectivă. Mai poţi încerca la tel.0757107630 SORIN, care distribuie suporţi de geam pe la magazine. Este distribuitor la o firmă care produce acele piese care se rup la macaraua de la geamuri.Mai fac şi multe alte piese din plastic, e bine de reţinut numărul de telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu un coleg care mi-a promis ca mi le trimite prin curier.Daca nu rezolv o sa vorbesc cu cine mi-ai zis.Multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut ! am si eu o problema cu geamul de la sofer, in timp ce il ridicam din buton, mai avea 10 cm sa se inchida complet si sa auzit o pocnitura si a inceput sa cada in jos, dupa care l-am blocat cu o bucata de cauciuc sus. Sa se fi rupt macaraua sau ce o fi? Este cineva priceput din bacau sa ma ajute si pe mine? Multumesc.

Modificat de lucian 1m
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-au rupt clemele...

comanda de la orice magazin de piese kitul de reparatie

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce marca sa fie?Cam cat costa? Poate este cineva pe forum din bacau sa ma ajute .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAICO sau TOPRAN face kituri de calitate

http://www.vest-auto.ro/versiune/15640/tree/10851/articol/46534052/piesa/piese-auto-1.6-16-V_Geamuri-actionate-electric.html

V10-6325 e codul pentru vaico pentru leon 1m

ar trebui sa coste maxim 150 lei... eu am dat 120 lei pentru golf pe stanga fata, si avea clemele de fier, si melcul cu sufele

cu siguranta daca ai mai actionat geamul s-au facut terci sufele.. asa ca trebuie schimbat tot in afara de sine si de sufa cea lunga care leaga clemele

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cumpara sub nicio forma si sinele (alea negre) ca ai sa regreti.. asa am cumparat eu, si sunt inferioare ca si calitate celor OEM prezente deja..

s-a rupt o rotita de pe sine.. si a trebuit sa dau bani sa schimb iar kitul.. noroc ca am pastrat vechile sine.. si le-am pus inapoi

plus ca mai costa si mult.. asa un kit cu, cleme si melc ti-am zis mai sus cat costa

cumpara numai kitul simplu... asa arata:

822975.jpg

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfaturi colegu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua , am si eu o problema cu geamurile fata, geamul de la pasager de vreo 2 ani aveam probleme cu el, adica urca greu de la jumate incolo,iar acum a inceput si cel de la sofer sa urce greu de la jumate, stiam ca e problema cu clemele alea nesuferite la g4. am desfacut fetele de usi si am deschis capacele alea de cauciuc din usa unde poti vedea geamul si o parte din cleme. la mine la amandoua usi am vazut ca sunt rupte clemele din partea spate adica dinspre clanta. si geamurile au un mic joc daca trag de ele sus/jos. am lipit cu poxipol clema rupta de geam, si au mers geamurile perfect sus/jos. dar cel din dreapta s-a rupt poxipolul si iar merge greu.

acum intrebarea mea este:

- trebuie sa iau kit de reparatie ? sau merge sa iau doar clemele metalice ? geamul nu a cazut jos si functioneaza normal.

- aceste cleme metalice se pot pune usor? ca nu am vazut cum sunt prinse , am avut acces doar prin gaurile de vizitare din usa nu am idee

- unde pot gasi doar cleme metalice si care sunt de incredere?

multumesc anticipat

Modificat de JustinTm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!