Jump to content

Kit macara geam fata


SSorin
 Share

Postare recomandată

ok,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am atasat poze cu piesa sparta (unde am insemnat este rupta),poate are cineva de la o macara defecta? Multumesc

post-23478-0-09186600-1336496463_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad in foto asta e melc de geam manual, nu electric. Gresesc? Mai greu sa gasesti la cineva asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad in foto asta e melc de geam manual, nu electric. Gresesc? Mai greu sa gasesti la cineva asa ceva

da ,este de geam manual dar nu cred sa fie diferente pt ca cele pe care stau cablurile prinse(piesa mama) sunt identice la electric si manual

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sunt de acord cu tine ca melcul este identic, insa piesa din fotografia ta nu se regaseste la geamul electric, asta vroiam sa subliniez. Uite cum arata la geamul electric piesa corespondenta a ce ai tu(rotita alba incercuita cu galben).

post-11532-0-26536000-1336512162_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sunt de acord cu tine ca melcul este identic, insa piesa din fotografia ta nu se regaseste la geamul electric, asta vroiam sa subliniez. Uite cum arata la geamul electric piesa corespondenta a ce ai tu(rotita alba incercuita cu galben).

Imi poti spune si mie cum se numeste piesa care e corespondenta cu motorasul de la tine ca se pare ca , kitul macara nu contine piesa care imi trebuie mie (are doar melcul cu cablul in el).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iau macara noua pt golf coupe, trebuie sa inlocuiesc neaparat sinele? Sau pot folosi din ea doar cablurile cu clemele si melcul.

Are cineva idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Poti cumpara numai kit de reparatie - fara sine - cabluri, melc, cleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iulius ce ai tu nevoie e piesa tata care intra in melcul mama

iar kit-urile de reparatie vin cu acel melc tip mama, pentru ca rotita (adica tata) de care ai tu nevoie e in corpul motorasului in cazul geamurilor electrice

nu stiu daca gasesti acea piesa in comert.. numai pe la dezmembrari ai sanse.. si tot pe la cele cu geamuri manuale

uite cum arata piesa ta inclusa in motorasul geamului.. nu o poti folosi la geamurile tale manuale

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar cand am cautat cu ceva timp in urma nu am gasit kir reparatie pt coupe.

Pe autokarma e toata macaraua la 160 lei.

Stie cineva vreun coleg ce comercializeaza kit reparatie pt coupe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

La reprezentanta, kit de reparatie original e 43 de euro - suna si vezi, ca la Romania tot timpul e mai scump ca in Etka

kit usa stanga - 1JE 898 099 D

kit usa dreapta - 1JE 898 100 D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Mihai Robert

Salutari!

Am probleme cu geamu fata stanga(cel de pe partea soferului), atunci cand il deschid/inchid se aud niste trosnituri(zici ca se rupe ceva pe acolo si ca ar fi nisip)

daca il ridic acesta se inchide 3/4, apoi se lasa imediat ca si cum simte un obstacol in calea lui( sa nu prinda mana)

precizez ca cateodata merge inchis mai mult dar nu total!

ce pot sa ii fac, s-a stricat macaraua?

daca dau fata de usa jos, am acces la geam/macara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, da jos fata de usa, plus fata de usa de metal - pe interiorul careia e fixata macaraua. Ori vreo clema sta sa se rupa, ori sufa ... mai ales daca face cum zici tu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur este shufa rupta/incalcita pe melc. La passat mai rar cleme rupte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oho... rupe si el... dar la zgomotul asta - e sufa prinsa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai Robert

am dat fata de usa jos...dar m-am impiedicat la acea tabla in spatele careia este geamul, am desfacut-o din suruburi , i-am dezlipit banda cu care este prinsa..dar atat..nu stiu care este urmatorul pas in a da-o jos

vorbiti de acele cleme de metal care sustin geamul?

le-am vazut prin acele gauri( cele cu dop de cauciuc, in partea superioara) in tabla si par a fi intacte

post-50649-0-21012700-1339072746_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum trebuie sa desfaci tot si sa ajungi pe spate la sufe..

prin acele gauri de cauciuc desfaci geamul, apoi ridici geamul manual in sus si il prinzi cu niste banda

desfaci fiecare surubel de pe tabla, fiecare mufa, si scoti frumos tabla afara, pe spate se afla sistemul de culisare a geamului.. si acolo ai sa vezi ce si cum e uzat, rupt sau stricat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai Robert

Multumesc, acum ma duc sa o demontez :)

Sper sa nu fie ceva grav:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai aceleasi simptome care le am si eu la usa de la sofer... adica se aud zgomote de sufa si merge greu geamul

dar la mine e altceva.. am schimbat anul trecut ca s-au rupt clemele.. si nu am folosit mai deloc geamul de la sofer.. le folosesc pe cele de pe dreapta

iar saptamana trecuta m-a mancat (nu zic unde) sa dau geamul pana jos de tot.. la urcare s-a oprit la jumatate cu zgomot de sufa incalcita :D

dupa ce am desfacut am observat ca sufa a calcat rau pe melc si s-a infasurat prost, astfel ca s-a stricat (sufa)

am folosit vechea sufa originala ca sa repar problema in sensul sa am geamul ridicat si sa nu cada

si cand mai dispun de fonduri voi comanda un kit nou cu melc si cu sufe noi.. ca sa am geam functional corect :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai Robert

awww...nasol cu macaraua asta...

tot nu pot sa dau tabla aia jos..se blocheaza si jos si in stanga pe la incuietoare

deci...problema asta persista chiar daca o "remediezi" intr-un fel sau altul

din toate 4 numa asta de la sofer s-a gasit sa faca probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dat jos butucul si ai scos suruburile broastei? Desfa-le si trage usor de tabla apoi spre tine si in sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai Robert

Da...ce pot sa spun..am cablul rupt la macara:|

cand troncanea ca toate alea era de vina cablul deoarece jumatate din el era facut zdrente, acum:)) e facut praf:))

ce mai pot sa-i fac..acum merg cu scotch pe geam ca sa mi-l tina:|

traiasca colegii pentru raspunsurile de pana acum :D

am gasit aici:http://forums.vwvortex.com/showthread.php?1015107 cap-coada :D

oare merge sa pot schimba acel cablu?

trebuie neaparat alt cablu cu tot cu camasa sau..se poate schimba si cablul..cred ca poate fi folosit si unul de frana de bicicleta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De mers merge dar nu tine prea mult. Asta pentru ca acel cablu daca ai observat are fixate pe el niste "alice" de metal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai Robert

da, asa este :D o sa incerc totusi cu un cablu normal, mai de calitate si nu o sa mai frec geamul in sus/jos, sper sa ma tina cat de cat

ramane pe maine sa finalizez(incerc din rasputeri) mica mare problema :D

Multumesc !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine iti cumperi un kit de reparatie pentru macara. Faci diverse improvizatii si te trezesti ca iti cade geamul, cand esti prin concediu sau cine stie pe ce vreme.... pentru 150 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!