Jump to content

Ceasuri/Codari computer bord Audi A4 B6/B7


octavp_2000
 Share

Postare recomandată

Buna ziua.

Am un Audi A4 B7 2005. Mi-am montat maneta cu butoanele pt computerul de bord, am chemat un prieten cu Vag-Com care l-a activat, am tras firul la masa si mi-a disparut eroarea de lichid de parbriz. Problema e ca butoanele nu functioneaza (nu se modifica nimic cand apas pe ele) si mi-a ramas o eroare de airbag, probabil cand am demontat volanul. Raman dator pt ceva solutii.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 203
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    24

  • ANdi B.

    11

  • Fritz

    11

  • Al Bundy

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai activat si pe steering wheel si pe engine ?

Maneta e cea care trebuie ?

Eroarea de airbag trebuie sa se stearga

Vezi sa nu fi pierdut steering wheel codding,pe care il afli in functie de PR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca sigur, ultima varianta (daca mufele sunt conectate)- codare gresita sau lipsa ei - scaneaza 16- Steering wheel, sa vedem ce codare ai si ce erori ai stocate.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu tin minte codarea , a facut-o un prieten care avea cablu de Vag-Com. Oricum trebuie sa il mai codez o data, ca sa sterg si airbag-ul. Maneta e buna; computerul de bord cred ca e activat, imi apare atentionarea de condus peste 2 ore (2:00h) care nu aparea pana acum, si mi-a aparut eroarea de lichid de parbriz. Va tin la curent dupa o noua codare. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau de cand e pus contactul ....

 

verifica codarea - si posteaza ce eroare ai acum pe 16- Steering wheel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai activat si pe steering wheel si pe engine ?

Maneta e cea care trebuie ?

Eroarea de airbag trebuie sa se stearga

Vezi sa nu fii pierdut steering wheel codding,pe care il afli in functie de PR

poate pe steering wheel si instruments.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut am aceasi problema ca și cologul Alex.Hajek nu îmi merg butoanele de la BC și nu mă avertizează când rămân fără lichid parbriz sau bec ars ce as putea sa fac dețin vag.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa verifici unde este problema si sa montezi senzor in vas, sa tragi fire in ceasuri si sa activezi senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar înainte îmi afișa toate astea..ar putea sa fie de la vreo sigurata...?mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pentru dublu post

Modificat de djsmiley007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de ce?

Ai facut ceva modificari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din câte îmi aduc aminte nu...doar ca am avut probleme cu AC si de atunci. ..ma gandesc ce ar putea fi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

A facut careva codarile pentru CB cu clona de vag-com ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie merge - doar ca depinde daca interfata e cat de cat ok sau nu.

 

atentie la discutiile despre clone - sunt interzise de regulamentul forumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut! Am si eu o problema cu un A4 B6 din 2003. Are Xenon Oem cu autoleveling,etc,chestia este ca am intrat cu vag-com prin cent.elect si cent.conv si poti sa faci cateva codari,dar foarte putin deoarece nu are un can si modul comfort mai complex ca un B7 sau Golf 5 de ex.Am gasit functia Coming Home care pot sa o setez activa sau inactiva si secundele.Activa fiind nu se intampla nimic,am incercat cu pozitii aprinse,faruri aprinse,etc...nu are functia auto la switch,dar atunci de ce sa aiba optiunea?

Si inca o intrebare,ce modul sau ce ar trebui facut sa se aprinda proiectoarele doar cand deschizi masina?? 

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie switch pentru aceasta functie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, azi ma trezi ca imi oscileaza vitezometrul. Am citit pe forum ca ar putea sa fie de la contacte imperfecte cutie, lipituri reci sau chiar fir mancat.

Aveti idee pe unde trece acest fir ca sa-l verific, ca nu vreau sa dau cluster-ul jos cu totul.

Mentionez ca celelalte intrumente merg, doar vitezometrul are probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu

aceeasi problema am avut-o si eu acum 2 luni,la octavia 1, si tot as am zis sa vad fire, cluster sau senzorul de viteza care este pe cutie, si senzorul se poate lua jos , are 3 fire, si se poate testa, daca este cu melc si nu magnetic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai omis sa scrii esentialul, adica daca ai rezolvat problema, si in cazul acesta, ce a avut masina pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu

am crezut ca s-a inteles din moment ce am zis de senzor, da s-a rezolvat, adica era din senzor cu melc, rezolvarea a fosr prin schimbare, atentie mare la cele NON OEM ca nu sunt exact la aceleasi dimensiuni, recomandare sa fie masuat cu sublerul si apoi bagat in cutie sa nu ai surprize cum am avut eu, ca unul OEM la mine era 250 ron si unul NON OEM 50, dar am rezolvat si asta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de senzor, pe unde vine firul catre cutie ca sa verific sa nu fie ciupit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu

pai senzorul intra jumatate in cutie si restul ramane afara, si peste el vine o mufa cu trei fire, +,-, si linia de date catre ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut ,

Este posibila activarea coming home /leaving home daca nu am senzor lumina ? doar prin schimbarea comutatorului de lumini , adica sa il schimb pe cel fara auto cu unu cu auto

Mentionez ca in modulul 09 Cent. Elect. nu am long coding... doar short

Mersi anticipat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Ceasuri/Codari computer bord Audi A4 B6/B7

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!