Jump to content

Ceasuri/Codari computer bord Audi A4 B6/B7


octavp_2000
 Share

Postare recomandată

Nu stiu prea multe, asa ca poate te ajuta alti colegi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 203
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    24

  • ANdi B.

    11

  • Fritz

    11

  • Al Bundy

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Display-ul standard(fara BC) afiseaza autonomia, postul radio, treapta de viteza pt cutie automata, check engine-ul si parca atat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, montajul BC-ului este identic cu cel pentru modelele B6? Asa cum este descris in Articolul de pe prima pagina a forumului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Imi cer scuze ca intervin aici (la sectiunea A4), dar daca tot s-a discutat despre asta... as dori sa aflu daca BC-ul color poate fi instalat pe un A6 din 2005, in locul BC-ului monocrom. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dr.G.Silviu

din cate stiu eu, nu se poate... si eu as fi vrut pentru A3...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cateva zile am observat la displayul dintre cele doua ceasuri de bord, in partea de sus (unde este afisat postul radio) niste pete negre. Petele apar cand masina sta in caldura si dispar dupa ce se raceste interiorul. E semn de oboseala a displayului? Cum s-ar inlocui si cat ar costa? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme...asa aveam si io la fosta masina dar la mine se intampla taman invers...la frig palpaia si se schimba foarte greu ceea ce scria pe BC iar la caldura mergea super OK...daca este color nu te pot ajuta dar daca este rosu (monocrom) da-mi un PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

partea cu miscatul greu cand e frig e perfect normala. Restul nu e f normal...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine sa pui (daca cumva nu ai) un parasolar pentru ca asa eviti incalzirea excesia a bordului.

Si au am avut probleme la BC si am dat ceva bani ca sa il schimb cu totul.

De obicei la temperaturi "extreme" bordul de Audi are probleme :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa ne spui unde l-ai schimbat si cu ce costuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

badea_dragos

La mine dispar linii intregi, pana cand dispare aproape de tot de la caldura. Se mai poate face ceva sau trebuie schimbat cu totul? Multumesc.

am uitat sa mentionez masina despre care vorbesc. A4 1,6i fabricata in 1999- computer de bord complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am comandat la un amic in DE si m-a costat undeva la 450 Euro.

Eu aveam probleme si cu procesorul si de aia a meritat sa schimb tot bordul (ceasurile cu totul).

Adaptarea pentru cheia masinii se va face de un meserias, ca este destul de complicat.

Nu costa mult, (150 Ron) dar dupa cat e de lucru isi merita banii.

Succes

Modificat de lucian.f
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Administrator

La Audi A4, se poate inlocui un BC monocrom cu unul color?

Ma refer la modelul de BC color cu care sunt echipate modelele cu navigatie.

d14327fv8.jpg909f27mb4.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu se schimba tot instrument clusterul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ok!

Si inafara de aceasta schimbare a instrument clusterului, mai sunt necesare si alte modificari?

Cele doua modele de BC sunt similare in privinta functiilor oferite, fiind diferite doar in privinta modului de afisaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

in zona piatra neamt stie cineva sa monteze maneta pt BC si tot ce trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rasheedkpenny
Codurile componentelor sunt cele din articolul DIY de pe forum care este foarte bine scris si pe care daca-l urmezi cu atentie te duce la cost manopera zero.

Articolul e ok scris, cu o singura remarca... surubul din centrul volanului se desface cu o cheie de tip XZN sau triple square - din cate imi dau eu seama. Star torx asa de mare eu n-am gasit, nu stiu cum l-au desfacut altii. So? Cum l-ati desfacut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat acum 2 zile BC-ul. Detalii pot da pe PM. In principiu a fost destul de usor cu ceva exceptii la partea de sw.

L.E. Volanul se desface cu cheie torx. Eu am o trusa profesionala care contine aceasta cheita.

Modificat de KLAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Audi A4 B7 din 2007 fara computer bord, insa cu scaune inclazite, senzori parcare. cam ciudata politica celor de la audi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e politica audi ci a cumparatorului. La fel cum pe unele masini este tempomat dar este bc. Fiecare isi configureaza amsina cum doreste. A mea de exemplu e aprope full dar are displayul dintre cadrane negru cu rosu in loc de color.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spre exemplu masina mea are BC color deoarece are navi color. Cat despre pilot automat o spun cu o mare intristare ca nu am nici eu dar v-a urma si achizitionarea acestei facilitati :lol:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pilot automat de exemplu (cruise control) dar nu am BC ;) in bord aratandu-mi informativ, doar cati km mai pot parcurge cu combustibilul din rezervor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am masina din semnatura si am pe ea BC color. La A4 modelu meu sunt 3 tipuri de BC: fara BC (doar range), BC ca al meu si BC cu modurile 1 si 2 pentru medii . Eu nu am aceasta obtiune cu 1 si 2 si tare asi vrea sa o am. Am vorbit cu domnul Voinea la telefon si mi-a zis ca se face din VAG-com dar numai cu o vizita pe la el, ceea ce imi cam sta in putinta sa o fac si vreau sa fac bc-ul cat mai repede sa imi arate mediile corespunzatoare. Atasez si o poza poate va dati seama si ma puteti ajuta cu ceva.

Va multumesc mult.

A mai intalnit cineva asa ceva???

post-5207-1232981102_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa inlocuiesti si maneta pentru stergatoare la BC cu 1 + 2, daca nu are asa ceva.

Are un intrerupator cu trei pozitii (lateral dreapta) si unul cu doua pozitii, de reset (jos).

Eu am asa ceva, dar nu cred ca este asa de important incat sa merite efortul!

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament!

Foloseste "add reply" sau "fast reply".

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Ceasuri/Codari computer bord Audi A4 B6/B7

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!