Jump to content

Ceasuri/Codari computer bord Audi A4 B6/B7


octavp_2000
 Share

Postare recomandată

Am vorbit cu domnul Voinea la telefon si mi-a zis ca se face din VAG-com dar numai cu o vizita pe la el.

Se poate face si fara vizita la dl. Voinea :P

VAG-COM -> Modulul 17 (IC) -> Adaptari -> Canalul 19 -> a 2-a cifra (0 - only Level 2 (Long Time Memory); 1 - Level 1 and 2 ) -> Test -> Salvare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 203
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    24

  • ANdi B.

    11

  • Fritz

    11

  • Al Bundy

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc din suflet kisslorand o sa incerc astazi sa fac si o sa postez din nou daca merge sau nu :(.

@ - teko - eu am BC dar nu am obtiunile cu 1 si 2 si abia astept sa incerc cum a spus kisslorand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar indicatia a fost pretioasa si chiar a mers :D

Acuma sa nu zic ca sunt nesimtit dar asi vrea sa-mi apara la consumu instantaneu cand stau pe loc L/h daca se poate :D

Multumesc din nou lui kisslorand si lui matcat pentru ajutorul dat ;)

post-5207-1233053678_thumb.jpg

Modificat de Fritz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. asta va trebui sa citesti softul din procesorul bordului, sa-l dezasamblezi, sa-l modifici, sa-l compilezi si sa-l rescrii in procesor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca fapt divers eu zic ca mergea si fara VAG-COM din meniul setari ale BC. Este o optiune prin care bifezi ce valori din BC 1 si 2 doresti sa-ti afiseze. Cred ca la tine erau deselectate acele optiuni!

poza din manualul de utilizare

post-1213-1233085443_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca la B6-le meu sa am asa ceva (menu pe BC). Nici macar nu am idee cum sa incerc sa intru in asa ceva daca asi avea...cred ca ar trebui sa fie un buton pe care sa scrie mare MENU :ninja:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai navigatie (si banuiesc ca ai fiind afisajul color) , langa frana de mana, deasupra rotitei, este butonul MENU (se apasa cu contactul pus)

Modificat de Leo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am acel buton langa frana de mana deoarece masina are navigatie mare color RNS-D pe sonsola centrala si nu mai am acel buton langa frana de mana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
florin_andrey86

salut, am si eu o intrebare, am un audi A4 (B5) din 1995 cu compuder de bord, si imi scrie in germana, pot sa-l fac sa-mi scrie in engleza????(sau romana ceea ce nu prea gred ca e posibil, da ma rog), sunt posesor de vag-com 704 pot sa-mi razolv problema cu vag-comu sau nu, si daca da care sunt masi.....ms anticipat ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Postez si eu 3 poze cu problema care o am de ceva vreme:

SNC00169.jpg

SNC00171.jpg

SNC00174.jpg

Se face alb display-ul dintre ceasuri (el fiind color) iar daca ciocanesc putin in partea de sus ori isi revine ori se face pe jumatate ok si apoi incepe sa se albeasca. Spre exemplu aseara am mers cu masina nu mergea si il tineam inchis si la un moment dat l-am deschis si el isi revenise...a mers cca. 15-20 min am oprit si cand am plecat el tot alb era.

Mentionez ca bordul a fost desfacut si curatate contactele iar problema persista. Acuma nici prin ciocanire nu prea isi mai revine.

1. Daca ma ajutati cu un sfat sau o indrumare de unde sa iau un cluster color v-asi fi recunoscator.

2. In aceasta seara mi s-a aprins o eroare pe display dar fiind alb nu pot vedea ce eroare am...Aveti idee in vag-com unde asi putea sa vad eroarea aparuta pe display.

Va multumesc anticipat

Modificat de Fritz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroarea e stocata in modulul care a inregistrat-o: daca e pe motor, iti apare pe motor, daca e pe instrumente iti apare pe grupul respectiv, si tot asa. Fa-i o scanare si vezi ce-ti iese - pe parte de erori. Pentru cluster, vezi in aria de prestari serivicii ca sunt membrii care te pot ajuta cu problema ta (chiar in Botosani daca nu ma insel).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut scanare si nu apare nici un fel de eroare pe nici un modul...iar legat de colegu de la botosani el se ocupa numai cu clustete rosii si nu varianta color din ce am vb cu el la telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...In aceasta seara mi s-a aprins o eroare pe display dar fiind alb nu pot vedea ce eroare am...Aveti idee in vag-com unde asi putea sa vad eroarea aparuta pe display.

Va multumesc anticipat

.....

Pai parca spunei ca ai ceva eroare..acum nu mai ai? Daca nu a iesit nimic la scanare inseamna ca nu ai. Varianta cu cluster color poti gasi in dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa te lamuresc...Eroarea era aprinsa pe BC dar fiind alb nu am vazut si azi lasand contactu si masina stand la soare si-a revenit display-ul si am apucat sa vad eroarea...e de la placutele de frana eroare care nu apare pe vag la scanare.

Am cautat la dezmembrari dar nimic dar daca nu si nu voi gasi voi face trecerea la modelul monocrom cel cu rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fritz am impreasia ca tu m-ai sunat odata si ti-am explicat la telefon ca trebuie desfacut clusterul in bucatele cat mai mici si luat la puricat dupa lipituri reci. Eu nu vad alta varianta din moment ce isi revine daca il ciocanesti putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri spre exemplu era soare si cald in masina si nu se aprinsese si dupa un timp cat am facut o diagnoza si-a revenit singur iar dupa vreo 20 min s-a albit iarasi...nush ce sa mai cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Se poate monta /activa functia de BC pentru A4 B7( momentan afiseaza doar post radio/temperatura/distanta pana la urmatoarea alimentare) , as vrea sa afiseze consum mediu , erori etc. :m-am documentat putin pe net si as avea nevoie de:

- maneta stergatoare cu comenzi BC ( in cazul meu una pentru sedan)

-senzor lichid spalare parbriz

-cablaje

-activare functii din VAG

A facut cineva modificarea pentru un B7 , costuri aproximative

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costuri - maneta - acum, pe SH - sa zicem 100 lei max, senzorul 50 lei. Cablajul - de la senzor la cluster- ti-l faci.

restul - doar codari cu VCDS-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costuri - maneta - acum, pe SH - sa zicem 100 lei max, senzorul 50 lei. Cablajul - de la senzor la cluster- ti-l faci.

restul - doar codari cu VCDS-ul.

Max 250-300ron ( componente + manopera ) , o sa trec astazi la cateva parcuri de dezmembrari ....intotdeauna mai gasesti ceva in plus pe acolo.

l.e : maneta de la un B6 cabrio se potriveste pe B7 berlina?

Modificat de inspirion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa, sa zicem....

da, mereu gasesti.... daca pleci cu bani la tine, sigur ii lasi pe acolo.... :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

inspirion zi-mi si mie unde ai gasit sa inlocuiesti maneta. multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. In zona Arad exista cineva care se ocupa cu montare CB?. Momentan imi arata doar temperatura si km ramasi. Masina Audi A4 8E 2.0i an 2001. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am un Audi A4 B7 din 2006, am incercat sa resetz service reminderul din butoanele de pe bord cum imi zice in autodata si dupa ce am facut procedura acum imi apare la km pana la revizie trei liniute si la zile pana la revizie tot asa trei liniute "---" a mai patit careva asa ceva. Daca intru cu vag com si dau SRI tot asa imi arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce o sa mergi o oarecare distanta, liniutele alea o sa se transforme in zile/ kilometri.

Este deci normal cum arata.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

asa m-am gandit si eu, am mers vreo 30 km... tot asa arata cu liniute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Ceasuri/Codari computer bord Audi A4 B6/B7

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!