Jump to content

Golf 6 - Deschidere automata a portbagajului


Florinutzu
 Share

Postare recomandată

Master_Blaster

Nici alea de fabia nu merg acum, e prea frig noaptea, numai ziua si la soare....

@Gabi sunt chiar curios, poate alea AM sunt mai puternice si ridica mai usor haionul, cand se incalzeste le putem compara, ca acum ale mele sunt amortite....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am montat si eu acum o ora, o sa revin cu un mic video in topicul de prezentare al masinii cand ajung acasa... erau 4 grade afara si au functionat perfect, sa fie mai bune astea AM ? (firma producatoare e Magneti-Marelli)

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Fiind cald afara se ridica fara probleme numai ca amortizoarele (cele oem golf) ating de caroserie, vreo solutie?

Cele de skoda ating de caroserie? sau sunt mai subtirele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

La mine nu atingeau nici alea originale. Iar cele de fabia sunt o idee mai subtiri dar nu semnificativ, cam 5mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ating mult. Ating pe o distanta de cca 4 cm. Cred ca cele de fabia sunt perfecte. Gabi tie iti ating ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de Fabia + bumbii de Seat si nu mai ating! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil o sa le comand si eu... are cineva codurile prin preajma ca sa nu le mai caut acum? merci

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot pune niste arcuri pe tija telescopului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum? in felul asta nu le faci mai groase?

Dar mi-ai dat o idee, daca le pun invers, cu tija in jos, or sa mai atinga? o sa incerc, revin cu detalii

Oricum la cat ating, nu e deranjant, nu se ia nici macar vopseaua, iar ale mele nu au dat rateuri pana acum

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate varianta cu arcuri pe tija de la amortizor, nu e de durata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tibi, din cate stiu eu, varianta cu arcuri s-a incercat inca de pe la G5. Initial merge dar, dupa o perioada arcurile nu mai au putere... si s-a terminant joaca. Acum, depinde si de calitatea arcurilor, dar mai devreme sau mai tarziu, asta le e soarta.

P.S. - una dintre masinile pe care le-am selectat pentru cumparare, avea sistem electric de deschidere a portbagajului..... si inchidere la buton - fitza... din pacate a pierdut la puncte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raman pe ideea mea pana imi dovedesc daca mai bine asa sau nu :D... Vad ca si in filmele cu O2 amortizorul e cu tija in sus, la mine e cu ea in jos... cred ca daca le pun invers nu vor mai atinge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!

Vad ca nu a mai zis nimeni nimic de ceva vreme legat de subiectul asta....Ideea e ca eu am reusit sa-mi montez respectivele telescoape si totul e super OK.Nu va trebuie decat telescoapele alea de Fabia, o cheie sa intoarceti clemele de pe caroserie. Toata treaba dureaza max 10 minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in afara de alti colegi care sa posteze ca au reusit, nu vad ce altceva ar mai fi de adaugat ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut, imi spune cineva si mie codurile la amortizoarele de Fabia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mede ai nevoie de amortizoare de Skoda Fabia 6Y0 827 550 C

Arcuri de VW Scirocco 1K8 827 761 C

Inserturi pentru amortizoare Leon 1J6 827 439 A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcuri nu iti trebuie la Golf 6 Vezi ca pe pagina 1 am pus poze cu ce am comandat si se vad clar codurile pe ambalaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc mult. Daca ma apuc de lucrare, revin cu detalii.

Modificat de mede
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la Skoda, pretul pe bucata la amortizoare este de 111lei. Intrebarea mea este difera amotizorul pentru Fabia din 2003 fata de cel din 2008? Deoarece daca masina este mai veche de anul 2004 se aplica o reducere de pret.

Si pana la urma, functioneaza aceste amortizoare la temperaturi scazute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu functioneaza la temperaturi scazute si din cate stiu amortizoarele sunt pt Fabia Combi 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poti sa incerci non-OEM... eu am dat parca 110 lei pe ambele.... daca citeai topicul, gaseai aceasta remarca pe pagina 2 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am observat aceasta remarca, dar vreau doar oem.

ideea este urmatoarea, ca investesc 200lei in ceva de care ma pot folosi doar cand e cald afara si nu mi se pare chiar ok; daca o fac as incerca sa o fac bine de la inceput sau daca nu se poate deloc asa, o mai aman deocamdata.

dar oricum multumesc mult pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja ai dat 1x 000 euro pe o masina care a venit din fabrica cu un buton "la misto" pe care nu o sa-l folosesti niciodata sau mai dai cateva sute de lei si cand sunt teperaturi peste 15 grade (si in Romania asta inseamna cam 8 luni pe an) te poti lauda cu deschiderea de la distanta. Eu am montat amortizoarele in primavara si de atunci mi s-a intamplat de mai multe ori sa ma bucur ca pot deschide portbagajul din buton fara sa pun pe jos ce car in ambele maini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!