Jump to content

Far Mare


jmf
 Share

Postare recomandată

De vreo saptamana mi-a spart cineva un far (mare, am masca cu 4). Cautand prin dezmembrari si pe la magazinele de piese am constatat ca: un far vechi, marca relativ obscura (deci nu Hella) e 700.000; un far vechi Hella e 900.000; un far NOU chinezesc sau ceva, 600.000.

Acuma, eu sunt destul de nedumerit si nu stiu ce sa fac. Are rost sa dau 900.000 pe un Hella second-hand (tot Hella era si cel spart), sau sa-mi iau unul nou cu 600.000? S-ar putea sa am probleme cu oglinda sau altele?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut ceva incidente mai mult sau mai putin nefericite si de fiecare data am mers pe hella... nu mi-am permis sa risc cu cele noname de proveninta italia sau turcia ce or fi ele.

eu zic sa mergi pe hella

pretul e cam ca cel din bucuresti ... la prima strigare dar daca cauti (cel putin aici ) gasesti impecabil la pret bun eu l-am scos la 400 000.

ai grija daca il cumperi sh sa fie far model pt europa nu de Anglia difera bataia luminii nu iti lumineaza bine si o sa cam fi flash-uit de lume pe drum ca ii orbesti, farurile sunt la fel sticla lor difera doar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tot caut dar nu gasesc Hella mai ieftin de 900k. Am dat anunt si pe-aici si prin alte locuri, nimeni nimic. Ideea era, de ce sunt asa ieftine cele noi comparativ cu un Hella de 20 de ani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea era, de ce sunt asa ieftine cele noi comparativ cu un Hella de 20 de ani?

<{POST_SNAPBACK}>

cred ca din cauza producatorului ;) ... sigur cele noi nu vor rezista 20 de ani :banghead: :D :D ... + ca hella e un producator din cate stiu eu mare ...posibil si aici sa cumparam pe langa calitate si numele respectiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai e si o explicatie: multi din cei din schrot-uri cer un pret prea mare. Sa vedeti cum mi-au cerut 100 RON pe un geam triunghi usa spate. Ca deh, e original tenta verde si scrie VW pe el. :banghead:

Am gasit altundeva cu 30 RON tot original, la un nene din ziar care dezmembra.

Unul nou era pe la 60 RON, Made in Finland sau ceva de genul, nu scria VW pe el. Si nici vorba nu a vrut sa-mi lase la 50, cel din dezmembrare. Sa-l pastreze sanatos muuuuult timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Du-te Duminica asta in targ la Vitan...si vei gasi la un nene cu un Transporter Gri faruri Hella S/H (in stare perfecta) la 250.000lei. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, dar... sunt din Cluj. Eventual, ar fi o chestie daca ar fi vreun coleg forumist care sa aiba drum pe-aici si sa-mi ia/aduca el. Ma oblig sa-i platesc farul inca o data, tot ies la aprox jumatate cat din dezmembrari de-aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, dar... sunt din Cluj.  Eventual, ar fi o chestie daca ar fi vreun coleg forumist care sa aiba drum pe-aici si sa-mi ia/aduca el. Ma oblig sa-i platesc farul inca o data, tot ies la aprox jumatate cat din dezmembrari de-aici.

<{POST_SNAPBACK}>

pai si care este smenu'?Tot SH ti-l aduce...sau...tu te gandesti k economisesti 3-400K?Macar de era nou... :banghead: Eu zic sa te duci sa il iei de unde ai vazut ,k s-ar putea sa il ia altcineva :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, 3-400k e o oarecare economie pentru mine. Altfel n-as mai fi intrebat aici nimic. In orice caz, am gasit pana la urma la un particular cu 300k. Multumesc pt raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

daca ajungi pe la timisoara...o sa le gaseshti si la aprozar :( ...aici gaseshti la schroturi plin de ele...la 7-800.000 lei ..gaseshti pereche. daca te mai si targui cu ei....o sa iei un far la pret de un kebab.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
De vreo saptamana mi-a spart cineva un far (mare, am masca cu 4). Cautand prin dezmembrari si pe la magazinele de piese am constatat ca: un far vechi, marca relativ obscura (deci nu Hella) e 700.000; un far vechi Hella e 900.000; un far NOU chinezesc sau ceva, 600.000.

Acuma, eu sunt destul de nedumerit si nu stiu ce sa fac. Are rost sa dau 900.000 pe un Hella second-hand (tot Hella era si cel spart), sau sa-mi iau unul nou cu 600.000? S-ar putea sa am probleme cu oglinda sau altele?

Mersi

Mai ai nevoie de far? ;) am 2 bucatzi, si 2 stopuri toate la 150 Ron, nu`s hella is modelu de pe Golfurile facute ptr Spania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu far sa vad cum ti-l trimit,,,,,

Da-mi adresa pe pm

Nu mai stiu ce firma e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

topicul e facut in aug 2005, eu cred ca si-a rezolvat problema de atunci si n-a mers doar cu un far pe masina.

jmf ai legatura :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Pai da, 3-400k e o oarecare economie pentru mine. Altfel n-as mai fi intrebat aici nimic. In orice caz, am gasit pana la urma la un particular cu 300k. Multumesc pt raspunsuri. "

Multumesc mult baieti, apreciez gestul! Dar oricum, e bine de stiut, poate mai are nevoie cineva de pe-aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

topicul e facut in aug 2005, eu cred ca si-a rezolvat problema de atunci si n-a mers doar cu un far pe masina.

jmf ai legatura :)

Scuze ca nu am fost atent la data (Smit) nu o sa se mai intample . Iarta-ma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma refeream in mod special la tine si oricum n-am spus-o cu rautate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si ca sa continuam discutia si eu mi-am schimbat farurile la Mk1, au costat fix 130 RON setul si sunt foarte bune, lumineaza mult mai bine decit cele vechi Hella pe care le-am schimbat pt ca erau obosite si nu mai bateau bine . Deja e alta viata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Help

Stie cineva un centru de reglat faruri, prin bucuresti.Eu am incercat la zid seara si nu reusesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu reusesti ? Se regleaza foarte usor; ai 2 suruburi in diagonala si tb doar din ele sa reglezi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

are careva faruri de mk1 in stare buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da!eu,mi-am pus angel!!!

50 ron ambele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dar ce se poate face cand la un far nou nu se poate regla deloc nici unul din suruburi. Pur si simplu sunt intepenite. Bineinteles e un far non-hella. Am dat pe el 1.3 mil pentru ca un hella original ma ajungea 4 mil :P

Modificat de _APoLLo_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai piulitele din plastic incerci sa le incalzesti si pui ulei,si la metal tb sa mearga

daca nu si nu,pui distantieri la prinderile farului de caroserie,sper sa mearga altfel :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Ce preturi aveti voi acolo ? Eu sunt deja la al treilea far pe dreapta , si pe fiecare l-am cumparat cu 50 RON (nou) . Made in Greece . Intr-adevar , nu lumineaza nici pe departe ca un Hella , dar la banii aia , decat sa platesc reglatul , mai bine iau altul :blush: !

Modificat de Sigi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!