Jump to content

T3 - Conversie motor de la 1.6D la 1.9 TD


hummerro
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Intentionez sa fac niste modificari capitale la T3, asta insemnand conversie motor de la 1.6 la 1.9, cutie in 5 trepte, si eventual adaptat frane. Doresc ca lucrarea sa fie realizata profi, de aceea ma gandeam sa apelez la mecanici care, in general, lucreaza cu transportere, si nu mecanici uzuali, sau macar mecanici care au mai realizat astfel de lucrari pe T3.

Puteti impartasii contactele voastre, a "chirurgilor" vostrii de buz?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut

Am montat motor 1.9 afn cu tot cu turbosuflanta lui si as vrea sa montez si intercoolerul. A montat cineva?

Si unde ca asta e marea problema.daca ma puteti ajuta cu ceva poze sau sfaturi

Multumesc anticipat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ,este syncro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este sincro.si inca o problema ar fi ca acum am pastrat si alternatorul de golf(masina donatoare) si acum nu mai merge turometrul.cum as putea sa il fac sa mearga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Iti trebuie alternator cu mufa (iesire) ptr turometru. Sau sa-l modifici pe cel existent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 31.05.2017 at 9:16 AM, mike.omega said:

Iti trebuie alternator cu mufa (iesire) ptr turometru. Sau sa-l modifici pe cel existent.

din pacate va arata turatia eronat!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

am luat un motor 1z care fusese deja adaptat la un T3. am pastrat toate legaturile de la ECU la diversele relee si supape. ce legaturi trebuie sa fac spre masina?  multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tu brutus? :scratch:

In compartimentul motor in stanga fata ai releul de la bujii si langa el diverse cabluri, in functie de versiune stau si intr-o cutie. Acolo sunt senzorii de apa, ulei, cablul ptr electromotor si cablul ptr pompa de injectie, cel putin. Iti pot face rost de o schema electrica dar culorile de pe schema nu coincid cu realitatea. 

Apoi ai de plimbat apa intre motor si radiator si intre motor si calorifer. Trebuie sa vezi unde e pompa de vacuum, conducta iese din compartimentul motor pe undeva prin stanga (pe langa cabluri).

De conexiunile ptr ambreiaj si motorina nu mai spun ptr ca presupun ca e logic :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la apa, vacuum si motorina, treaba e simpla ca motorul vine tot de pe un T3, deci nu se schimba nimic. La partea  electrica ma incurc. Daca ai o schema, da-o, te rog. am rupt stutul de la pompa de vacuum, ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai rupt stutul, se potriveste si de 1,6d de transporter capac sau pompa cu totul sunt lafel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, multumesc de sfaturi!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut!

Dupa cum am anuntat in privat pe Vladinsky si Booby, am achizitionat un golf 3 motorizare aaz, pentru a inlocui motorizarea jx pe care o am in prezent pe Scoobydoo al meu. Astept cu interes precizarile punctuale privind piesele care trebuie utilizate, modul in care trebuie sa procedez, precum si constatarile personale privind viabilitatea si performantele acestei conversii. Cutia pe care am pus-o pe masina este benzinareasa  DW si vad ca functioneaza foarte bine, desi dupa 80/h, am nevoie de drum in panta si vant din spate, dar de vina cred ca este ,,varza,, pe care o am acum montata pe suportii motorului !

Doresc sa iau legatura cu cei din Bucuresti, care sa ma lase sa ,,trag cu ochiul,, si poate ne mai ajutam cu o piesa, un sfat, etc. Nr. de tel. al meu - 0741165025

Cred ca trebuie sa trec la alt topic ca sa ma ,,plang,, de altele . Multumesc anticipat tuturor , spor si multa sanatate !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!