Jump to content

intrebari a4 1.8t


Thheo
 Share

Postare recomandată

va rog sa imi spuneti si mie cum diagnostichez turbina la un A4 din 1997 1.8T (motor AEB) .. care sunt grupurile care trebuie sa le urmaresc ?

si mai am o intrebare cum pot schimba din grade fahrenheit in grade celsius climatronicul respectiv computer de bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grupul 115 ar trebui sa-ti dea presiune ceruta si presiunea furnizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plaja de valori este la fel ca la TDI? 1700-2200?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ah si de la cat la cat trebuie turata? si chestia cu gradele fahrenheit o stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fahrenheit: presupun ca poti sa o rezolvi recodand climatronicul si bordul

Vezi in VC soft coding pt. HVAC, probabil ca este 04142. Daca da, ultima cifra (2) inseamna SUA; banuiesc ca ai putea sa il recodezi in 04140 (0 = left-hand drive petrol engine, non-SUA). Noi suntem left-hand, nu? ;)

Pentru bord, iarasi presupun ca soft code este XX240. Din nou, 2 = SUA, il poti schimba in XX040. XX = se pastreaza cele din codarea originala.

Cand faci codarea seteaza-ti WSC identic cu cel de la HVAC respectiv bord. N-am idee daca trebuie login sau nu.

In principiu poate iti aduci aminte de cand am facut impreuna la Casa Poporului operatia asta pe A4-ul gri din '95 la care clipocea HVAC? E acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

warranty_4_cars
Grupul 115 ar trebui sa-ti dea presiune ceruta si presiunea furnizata.

<{POST_SNAPBACK}>

Scuze, dar din cate stiu eu la AEB nu poti urmari presiunea cu VAG COM !

Iti este necesara o scula speciala ce masoara presiunea in admisie, ce se cupleaza cu un "T" la furtunul de vacuum de la regulatorul de presiune benzina !

Incepand cu modelul AWT se poate urma si presiunea in canal 115 !

Sper sa nu ma insel !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa ai dreptate, de fapt mai mult ca sigur. Parca numai motoarele cu DBW au senzor de presiune, iar AEB nu are. Scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!