Jump to content

diagnosticare pompa ulei


misu ploiesteanu
 Share

Postare recomandată

misu ploiesteanu

pompa de ulei este o pompa volumetrica debitul de ulei pompat este proportional cu turatia, in mod normal in pompa nu exista recirculare(semnificativa) dar darorita uzurii recircularea creste... lasind deoparte jocurile excesive din motor, care pot fi cauza principala a scaderii presiunii, cind consideram pompa uzata?

am vazut ca se masoara urmatoarele:(nu am gasit valorile normale si uzura maxima)

-jocul fata de capac al rotilor- usor de remediat prin slefuirea capacului

- jocul intre flancurile rotilor dintate

-alti indicatori ai uzurii care ar mai fi???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre pinioane/corp si capac nu trebuie sa fie nici un joc. Jocul apare cind pui garnitura. Se slefuieste si corpul ca sa n-ai joc acolo.

Jocul intre pinioane trebuie sa fie intre 0,03 si 0,08 mm. Daca-i mai mult, iei o pompa noua.

Pierderi de presiune pot sa mai apara cind corpul pompei intra usor in bloc, ea trebuie sa intre presata acolo, pentru ca legatura cu galeriile sa fie cit mai etansa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la carte scrie ca intre pinioanele pompei si capac fara a mai avea vre urma de garnitura sau altceva

trebuie sa fie un joc de 0,1 mm sau inch....... fara importanta pentru sistemul nostru metric.

atat am gasit. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!