Jump to content

Filtru de particule Audi A6 C6 2006


micnea
 Share

Postare recomandată

Buna ziua tuturor! Am dat search in aceasta arie si nu am gasit nimic (sau poate n-am cautat eu bine). Am un prieten care tocmai si-a luat un A6 C6 3,0 TDI care are filtru de particule (DPF e prescurtarea nu?). Si m-a rugat sa ma interesez unde se afla filtru de particule la acest model, si daca se poate scoate. Si daca scoate filtru de particule, ii scade consumul? Astept raspunsurile si parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ,

nu stiu exact unde e situat , cu sigurnata nu se poate scoate , fara el masina nu merge !!!

teoretic e se afla undeva pe evacuare , are rolul de a retine noxele ,

iar consumu ridicat este dat de faptul ca in momentul in care se incarca cu calamina masina schimba automat regimul de turatii pentru a "incalzii " filtrul de particule

care se curata de calamina prin ardere !

cam asta stiu eu asa mai "dupa ureche " despre DPF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns Red! Nici eu nu credeam ca se poate scoate, dar ma rugat pretenul ala al meu sa intreb. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca se poate scoate, dar trebuie facute niste recodari la masina (sa stie ca nu mai e acolo).

Cel mai bine vorbesti cu un mecanic, ca noi pe aici oricum ne dam cu parerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa se poata scoate. Pentru masina mea spre exemplu s-au facut downpipe-uri speciale care nu mai contin DPF-ul (la mine acolo e situat). Am vazut ca cineva Prin Anglia a taiat teava veche, a scos DPF-ul si a sudat-o la loc.

Dupa asta in principiu ar trebui facuta o resoftare care sa pacaleasca ECU ca filtrul nu se mai infunda (oricum nu mai are cum).

Ca si avantaje s-au observat:

-scaderea consumului

-motorul urca mai bine in ture

-la o resoftare se obtin mai multi cai

-DPF-ul nu se mai infunda si nu mai trebuie curatat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc tuturor pentru lamuriri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot face si la noi in tara modificarile necesare pt scoaterea dpf-ului.

Downpipeul se poate inlocui cu o teava goala( fara dpf) iar modificarea ecu se poate face si ea la noi in tara.

RBN face dpf-off fara chip ( dar evident si cu chip daca iti doresti) sau poti sa optezi pt ceilalti "tuneri" care fac doar chip si dpf-off (in ordinea asta) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
mircea.marinescu

Salut.

Un tip din Bucuresti mi-a facut operatiunea la A6 3.0tdi al meu.

Am fost la el la garaj, mi-a rescris softul perfect prin mufa OBD2 si apoi un vecin de-ai sai mi-a scos fizic ceramica din filtru de particule.

Mi-a explicat o gramada de treburi ...

Il cheama Augustin, nr. telefon 0765599999/0729997538.

Pret total 250 euro.

FOARTE MULTUMIT intrucat am mai fost pana acum la 3 persoane, fara succes insa.

Mi-am permis sa scriu aceste detalii intrucat am fost extrem de multumit de calitate si de pret.

Mi-a propus sa-mi faca si tuning, dar momentan nu mai aveam banuti, dar am sa revin ca pare super baiat.

Toate bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!