Jump to content

Demontare geam de pe culisanta.


nelu_tm
 Share

Postare recomandată

As dori sa ma informeze cei care au mai facut operatia asta, ca in carte nu gasesc nici un detaliu. Mi s-a montat folie Llumar dar pe geamurile de pe usa culisanta s-a dezlipit. as vrea sa demontez geamurile si sa se reaplice folia in asa fel incat sa nu se mai dezlipeasca la deschiderea geamului. Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca ai sa ai prea mare succes de obicei asa se monteaza folia si se mai dezlipeste in timp la geamurile cu deschidere

cat despre demontarea individuala a geamului nu cred ca ai sa reusesti din cate stiu eo e cu totu dar pt mai multa siguranta maine ma uit exact daca exista vreo modalitate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ETKA parca,ma uitam mai demult la acel geam,si scria "Damaged if removed".Daca gasesc partea aia postez,cred ca are de suferit chederul ala,dar cu ceva silicon negru n-ar fi probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu doresc sa scot doar sticla din rama nu rama cu totul. Ca doar nu au turnat astia sticla direct in rama si au lipit-o pe caroserie.Trebuie sa fie o posibilitate sa demontezi doar sticla ca daca se sparge un geam sa il poti inlocui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca totusi gasesti o solutie,spune-ne aici,am aceeasi problema cu folia acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine geamul de pe usa culisanta este lipit cu silicon pe acelasi principiu cu parbrizul si singura solutie este sa-l tai cu sarma din aceea speciala pentru taiat parbrize si dupa ce ii pui folia il montezi la loc folosind silicon special(se gaseste in orice magazin auto la pachet cu sarma de taiat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se scoate bara negra dintre gemuri se demonteaza

destul de greu cei drept

se cam deformeaza dar iese

si dupa ce ais scos unu iese si celalat am intrebat un preten de se ocupa de montat geamuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Razvane! Ma gandeam eu ca exista vreo modalitate. Sper sa se si poata pune la loc bara aia si sa nu arate nasol dupa montare. daca poti da cateva detalii si referitor la felul cum se demonteaza si etapele de urmat ar fi super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna,

Am vazut ca e discutie despre geamuri si ma gandesc ca poate se gaseste cineva care poate sa ma ajute si pe mine intr-o problema...

Ideea e in felul urmator, Am un T5 1.9 TDi 2004 care din pacate nu are instalatie de climatizare si nici gemurile laterale nu se deschid iar pe timpul verii racirea nu face fata, adica cei care stau pe ultimul rand de scaune "se topesc" din cauza caldurii. Sa imi pun instalatie de clima pe ea costa destul de mult si nu stiu daca merita, asa ca am vazut ca exista pe unele T5-uri geamuri laterale care au un geam mai mic tip hublou care se deschide. E cineva care are idee de unde as putea sa cumpar asa ceva?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cei care monteaza geamuri ( gimarom ) sau prin dezmembrari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La gimarom am cautat si nu aveau dar au spus ca eventual s-ar putea face o comanda speciala in cazul in care as gasi eu pe cineva care are geamuri cum vreau eu de la care sa fac o copie xerox dupa talonul masinii iar apoi sa imi masor geamurile si sa merg la ei cu datele si copia talonului. Acum sunt in cautare de talon dar intre timp am zis ca intreb si aici poate stie cineva sa ma ajute mai repede ;)

Mersi oricum de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!