Jump to content

S-a spart un rulment in cutia de viteze (primul rulment: BB1-3155)


csabix
 Share

Postare recomandată

Salut :D

Am Cordoba 1.2 2003 si s-a spart un rulment in cutia de viteze (primul rulment: BB1-3155).

Daca mai e cineva cu problema asta si unde gasesc rulment cat mai repede?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După codul Vw e cel mai uşor. Codul pus de tine BB1-3155 este cel universal, aici trebuie discutat cu programul ETKA

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jamal mersi de raspuns, daca ma poti ajuta in continuare ar fi super

am identificat rulmenul in cauza pe http://www.vaglinks.com/Docs/VW/mt_02t_1.pdf, apare in paginile 8 si 9, pe desen in zona stanga unde scrieBearing support with grooved ball bearing

problema ca nu are nimeni in zona MURES asemenea rulment. Am vb la LECO, WARDEIM, nu au nici la furnizori, nu mai stiu unde sa sun. Masina e in service desfacut :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

02T311206E ăsta e codul pentru rulmentul dublu din spate, dacă de ăsta e vorba. Caută pe cineva care are ETKA, cere- i după VIN codul la tine şi cu el, du-te la orice magazin dedicat de piese auto şi comandă-l. Nu la distribuitori de rulmenţi. Nu au ăia treabă cu chestii dedicate. Probabil, e acelaşi cod, da e bine să nu rişti să comanzi aiurea.

Care erau simptomele

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi

A inceput cu un zgomot pe care nu l-am luat in seama prima data, dar cu timpul s-a accentuat. A devenit un uruit suparator.

Daca apasam ambreiajul disparea. Am intrebat meseriasi, dar dupa uruitul acela infundat nimeni nu a dat un verdict.

Cand au demontat la service-ul la care am mers, au gasit rulmentul acesta spart, se vede din exteriorul cutiei.

Acum sa gasesc cat mai repede rulmentul ca le tin un elevator ocupat. :blah_:

Am downloadat si eu ETKA 7 si WINELSA 3.6, dar am windows 7 64 biti si nu pot instala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă se vede din exteriorul cutiei că e spart, nu e vorba de rulmentul doblu la care am făcut eu referire. Pe acela nu

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate jamal.Cam ala e codul.Se potriveste la seria ta de sasiu/Cauta-l si tu la Tg Mures la dealerul skoda de acolo.Daca nu il au pe stoc in 2 zile il ai.E neplacut dar asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La orice dealer Seat, Vw, Skoda, nu neapărat

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, am comandat piesele in sfarsit la dealurul SEAT din Sighisoara, vin in 2 zile

RULMENT 73,7 + TVA

SIMERING 19,39 + TVA

fara tine jamal, bateam pasul pe loc, baietii de aici nu lucreaza inca cu ETKA, atelierul este proaspat.

MERSI MULT :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dealer Seat care nu are ETKA?Si ei cum identifica piese?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă nu au ETKA sau altceva asemănător, cum naiba s-a identificat codul acela minune - BB1-3155 pe care l-ai plasat la

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum il cheama pe dealerul ala de la Sighisoara?

Ca pe www.seat.ro nu l-am gasit.Vrem sa ii dam o mana de ajutor cu identificarea pieselor si cu manuale de reparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca, csabix se referea la service-ul din Tarnaveni unde este masini lui acum.

Este imposibil ca un dealer seat sa nu aiba etka :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, scz am fost plecat din localitate.

da m-am referit la service-ul din tirnaveni. ei au citit seria de pe rulment ca se vede cu ochiu liber. Identificare a facut jamal dupa descriere.

Dealerul SEAT se numeste SANTCOM si are sediu principal in Sighisoara si sediu in Tg. Mures.

Normal ca au ETKA, imdeiat mi-au raspuns la cerere si s-a mirat (chiar cu patronul dl Santa am vb) ca acest rulment s-a deteriorat.

Nu au avut cazuri in ultimii 10 ani, cu acest defect. A crezut ca am rulat fara ulei, dar nu e cazul.

Acum astept piesele, (am aflat pe urma la dealerul VW - Autotop Tg Mures aveau rulment pe stoc ;)

Oricum cred ca o sa am un rulment in plus pt. (la vanzare) ca am semnale ca un prieten mi-a cumparat in Germania deja si-l voi primi pe saptamana viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

redeschid topicul cu o problema asemanatoare. Am fabia de 1.2 si am avut probleme cu rulmentii dublii(sunt pe o placa unul langa altul). Am schimbat acesti rulmenti plus kit ambreiaj. Problema e ca zgomotul a reaparut. Citind pe aici as vrea sa verific si acel rulment din exteriorul cutiei daca se poate vedea ca sa vad daca e spart. As dori sa imi spuneti si mie pe ce parte e rulmentul si daca il pot vedea doar daca ma bag sub masina. Am incercat urmatoarea miscare, dar nu stiu daca are relevanta. Daca misc putin de schimbator ca si cum as baga in treapta 1 nu mai suna.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este de ce s-au dus acesti rulmenti. De curiozitate, aveti obiceiul sa coborati de la munte cu masina scoasa din viteza? Mai demult aveam o Dacie veche cu care coboram zeci de Km scoasa din viteza, chiar si cu motorul oprit ( oricum nu avea nici servofrana nici servodirectie )si la fel s-au dus rulmentii din cutie prin uzura axcesiva, uruiau, aveau ciupituri pe calea de rulare a bilelor. Daca este scoasa din viteza, am inteles ca unul din arbori se invarte mult mai repede decat la rularea normala bagata intr-o viteza oarecare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, tot timpul folosesc frana de motor. Nu am obiceiul sa rulez la punctul mort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdan_cj: nu ai cum să vezi rulmentul ăla fără să dai jos cutia. Şi nici acolo, mă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Am vorbit deja la service-ul unde am facut masina si voi merge inapoi sa o redemonteze ca sa vada din nou care e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!