Jump to content

difuzoare audio touran


lucaflo26
 Share

Postare recomandată

Deschid acest topic pentru ca am ajuns sa schimb toate 4 difuzoare audio de la masina mea.Am in posesie un document in care dimensiunile de acolo nu dau cu realitatea.

Deci pe fata sunt de 16,5 mm si pe spate de 13,5 mm.La schimbarea lor aveti nevoie si de acele inele adaptoare .Erau arse practiv partea dreapta fata si spate.Ce am pus acum sunt piooner de 120w si 4 ohm.

Atasez aici acest fisier cu dimensiunile difuzoarelor audio.Sfatul meu e sa le desfaceti panourile usilor inante de a comanda boxele.

fisier_cu_usile_touranu_difuzoare.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E simplu in cazul tau pt ca ai avut boxe pe spate din fabrica dar masinile care nu au avut nu au nici macar cablajul tras.Am vrut eu sa imi montez boxe pe sapte dar tre sa trag cablu si mai bine o las asa ca sunt multe plastice de desfacut si ...apar greieri pe urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

si eu am pus la touran boxe pe spate, am tras cabluri la rcd300, nu am avut greierasi ulterior. boxe am pus o varianta de la Pioneer mai plate sa nu atinga in geam fara inele adaptoare.

am scos rcd 300, am cuplat firele de la boxele spate, si apoi pe afisaj mi-a aparut Fader si am putut regla fata-spate, respectiv spate stanga-dreapta.

initial am crezut ca e doar pe 2 iesiri, dar m-am convins ca avea 4 dar nu erau folosite si de aceea nu aparea Faderul.

spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da radule ai dreptate.oricum greieri apar si de la drumurile patriei noastre. Sonorizarea e altfel cu difuzoare spe spate.Asa scoti si zogomotul greierilor inlociund cu muzica.. :D

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual mentionati ce modele de la pioneer ati folosit pentru a evita contactul cu geamul rulat jos si a ocupa in intregime locul rezervat pentru boxe in usile din spate.

Dan M

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

imi poate spune cneva daca se potrivesc boxe de golf v de pe spate la touran tot pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

de pe passat 98-01 de pe golf 4 merg pe spate la touran perfect

mai bine decat cu cele originale nu suna muzica pt inventii trebuie apoi amplif si etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wolfsburg kid pentru spate ale mele erau de 13" si am pus de 17" fara amplificatoare si alte chesti si se aude bine.Acuma depinde si ce rcd ori rns sau navigatie ai pe ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am luat un mfd 2 originala si mi-am pus pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acuma din experienta proprie eu sti ca navigatiile copie dupa rns 510 pina la urma o sa arda una sau mai multe difuzoare originale si se va ajunge la schimbarea lor.Atunci e de preferat inlocuirea lor cu ceva mai mare si mai puternic

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

iti recomand sa nu bagi pe spate boxe coaxiale, ci pe 2 componente, vei avea un sunet mult mai bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles zookey ce spui tu dar le am montate de un an deja.Asa erau difuzoarele plus twiterele care le am montate pe usa spate mai sus de difuzoare.Se aude oricum foarte bine.Mersi de sfat oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi sa ars un difuzor din BORD stanga! stie cineva cun se schimba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Korg e simplu de scos masca aceea are numai niste cleme si tweterul e prins in 4 suruburi .Bagi usor sub grilaj sau masca cum vrei tu o surubelnita lata si subtire si tragi in sus de ea si ai sa vezi ca o sa iasa afara si dai de tweter acolo.

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare, am si eu o problema, de curand am achizitionat un touran si am observat ca nu se aud toate difuzoarele, aveti idee dece? am observat ca pe partea stg nu se aprind nici lampile din fata de portiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

dar semnalizarea de pe oglinda functioneaza? sau incalzirea oglinzii, sau comanda electrica la geamuri? sau inchiderea centralizata a usii respective (sofer)?

S-ar putea sa fie o problema la modulul de comanda electrica din usa (asa am patit eu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

restul functioneaza mai putin lampile din portiera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cam asta zice

Address 56: Radio Labels: 1K0-035-1xx-56.lbl

Part No: 1K0 035 186 L

Component: Radio BVX 010 0022

Coding: 0042400

Shop #: WSC 01324 785 00200

VCID: 2F6611E281475A64

4 Faults Found

00876 - Treble Speaker Rear Left (R14)

011 - Open Circuit

00875 - Treble Speaker Front Right (R22)

011 - Open Circuit

00872 - Bass Speaker Rear Left (R15)

011 - Open Circuit

00871 - Bass Speaker Front Right (R23)

011 - Open Circuit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

fkt_cristian am si eu aceeasi problema cu urmatoarea eroare:

00872 - Bass Speaker Rear Left (R15)

011 - Open Circuit

Cum ai rezolvat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin inlocuirea difuzoarelor se rezolva. eu am reusit sa-l schimb doar pe cel din bord. acu e prea frig sa desfac fetele de portiera

Modificat de fkt_cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 4 years later...

salut

pana la urma ce difuzoare sunt pe spate la touran?

13 sau 16?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Touran 2003 astazi am dat jos tapiteria (nu se incuie usa dreapta spate) si difuzorul original nituit este de 165mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare

Am si eu o "nelamurire". Am schimbat recent toate difuzoarele din al meu touran si as dori sa instalez niste filtre pasive pe 2 cai. Am observat ca pe spate vin 2 fire, unul de plus si unul minus (pe o parte), iar din mufa woofer-ului face punte si pleaca semnal si catre tweeter, deci ar fi foarte usor de instalat filtrul. Insa, pe fata, tweeter-ul se afla in bord si 2 fire se duc la el si alte 2 fire ajung separat la woofer, care se afla in usa, bineinteles. Intrebarea mea este: ma poate ajutaa cumva sa aflu unde si cum se face separarea firelor boxelor din fata? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!