Jump to content

Vi s-a oprit motorul de la ploile recente?


X-Ecutor
 Share

Vi s-a oprit motorul de la ploile recente?  

25 voturi

  1. 1. Vi s-a oprit motorul de la ploile recente?

    • Da
      0
    • Da de mai multe ori
      1
    • Nu
      24


Postare recomandată

La cum a plouat weekendu asta in Bucuresti, mai ales vineri seara s-au facut lacuri de acumulare peste tot. Uneori asteptam sa intre apa in masina atat de mari erau <baltile>.

Eram cu vw bora cu motorul 1,6 16 v 100 Cp si motorul s-a oprit de 4 ori, chiar in mijlocul lacurilor. Se aprindea martorul cu bateria.

Cu ibiza nu mai puteam sa bag decat in a 3-a, iar motorul nu s-a oprit.

Pt cei priceputi: de ce s-a oprit motorul????

Sau de ce nu puteam schimba in alta viteza cu ibiza?

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa schimbi treapta de viteza cand esti in balta intra apa in cutia de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu intra apa in cutia de viteze, intra doar la ambreiaj si uda discul, reducand-i astfel aderenta. Apoi, daca reusesti sa te deplasezi cu a 2-a sau a 3-a, esti bun. Eu am patit cu fosta masina asta de cateva ori, dar dupa ce s-a uscat (cateva plecari cu patinarea prelunga a ambreiajului) a fost OK.

Si cu opritul motorului, este posibil ca tot de la ambreiaj sa fie, adica: el are turatie mare (ansamblul placa-disc). Intrand apa in carterul ambreiajului, apare o rezistenta f mare la rotatie datorita apei (placa+discul se rotesc in apa). Si asa se opreste motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De oprit niciodata ;) .Vineri pe furtuna aia a ramas vreo 2 min turatia la 950 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am avut nici o problema, si-am intrat in niste lacuri uriase...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut probleme doar cu bendixul...din fericire pentru mine sa rezolvat de la sine,insa cand ma gandesc cat de aproape am fost de ceva mai nasol...Poate a trecut cineva in vinerea cu pricina pe la ora 00:00 prin Sincai si va stii la ce ma refer.Blocaje de politie,pompieri...trebuia sa fii nebun sa o iei pe acolo, dar asa cum am spus nu ma costat decat putina apa la bendix si cateva rateuri la contact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!