Jump to content

Demonare fete "usi" spate LUPO


ReiMNs
 Share

Postare recomandată

ieri am demontat fetele de la lateralele spate de la lupusor, mi-am facut curaj dupa ce am reusit cu demontarea fetelor de la usi, am aplicat stilul rusesc ( tragi fara mila).

celor curiosi ati putea monta boxe in acele compartimente, cred ca sunt trase si cablurile, am vazut ceva fire legate de un manunchi de cabluri.

atasez si doua poze pentru formarea unor idei.

post-52519-1268591183_thumb.jpg

post-52519-1268591199_thumb.jpg

post-52519-1268591183_thumb.jpg

post-52519-1268591199_thumb.jpg

Modificat de ReiMNs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ceva de genul asta am facut si eu numai ca nu am avut firele trase dar s-a rezolvat.urmeaza modificarea fetelor laterale si adaptarea unor grile de difuzoare de 8 sau 10 cm in diametru pentru a nu modifica prea mult aspectul si functionalitatea originala a fetzei

Modificat de djpagany
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

gata am renuntat la grilele metalice.am decupat in fata de aripa un cerc egal cu difuzorul si am imbracat fata de aripa cu material asemanator cu interiorul.satisfactie si functionalitate pe masura.

Modificat de djpagany
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza si tu niste poze, sa ne mai inspiram si noi. Am si eu o Arosa si asa vrea sa pun difuzoare pe spate. Daca asa cumpara fete noi.....ar costa destul de mult si e crizaaaaa !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
steamroller

eu am pus difuzoare acolo , se vad in poze : http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...t&p=1150773

fire nu erau trase , capitonaje originale exista dar eu n-am vazut inca niciunele , eu le voi modifica pe cele existente.

oricum suna mult mai bine cu boxe in spate !

Modificat de steamroller
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ce diametru trebuie sa fie difuzoarele de pe spate ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

steamroller

eu am pus 16,5 ce se gasesc de la aproape orice firma de electronice care are in gama difuzoare auto. mai ramane putin loc , cred ca avea original si ceva adaptoare de plastic cum sunt si in usi... dar cu niste cleme metalice se pot monta si fara distantiere

Modificat de steamroller
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare,

te rog pune niste poze cu lucrarea finala.. adica cu fata de "usa" montata.

Stiu ca boxele sint deja montate la GTI-uri, dar nu am vz pina acuma o lucrare la final.

Stima,

radu negoita

Modificat de radu negoita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

capitonajele sunt cele originale , inca nu am dat gauri in ele , urmeaza , cand le voi imbraca in alt material , ma gandesc la piele...

momentan se aude prin ele... cam taie inaltele dar se simte diferenta ca sunt difuzoare acolo .

eu zic ca se pot gauri cu grija capitonajele originale cu un burghiu de 1mm fara sa afecteze panza care e lipita pe ele sau se pot monta niste grile dupa ce se dau niste gauri mai mari sau se pot da gauri si lipi alta panza...

idei ar fi multe , timpul liber din pacate nu permite prea multe !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Buna, am o problema cu fetele de usi, cele fata insa. Le-am dat jos pt a le schimba cu altele luate de la dezmembrari, pe motiv ca la ale mele erau rupte tragecele de deschidere a usii. Cele pe care le-am gasit (50 de lei bucata) au acele tragace cromate deci aspectul e super. Acum problema este ca atunci cand le-am dat jos am rupt o gramada de cleme si nu stiu unde sa le gasesc. O alta problema este ca unul dintre cabluri ce actioneaza deschiderea usii pe interior este si el rupt si trebuie sa deschid geamul ca sa deschid usa pe afara. Se gaseste undeva acest cablu, sau se poate adapta de la alt model? Am vazut ca are ceva camasa mai speciala. Ar mai fi faptul ca una din usi nu se deschide la prima actionare a tragaciului ci la a treia. Daca trag din prima tare risc sa il rup. Oare de ce sa mearga asa greu? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cleme vei gasi fie la dealer fie la piese de schimb, la fel si cablul de deschidere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat cleme de la un magazin cu piese dacia. Sunt negre si nu arata ca cele originale insa se potrivesc perfect. Am luat 20 de buc. cu 6 lei. Cat despre cablu, se pare ca nu prea am sanse sa gasesc. Am sa ma gandesc la o improvizatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca la dealer nu costa o avere.

Pune o poza cu clemele? 6 lei toate? Eu am gasit pt Polo cleme destul de scumpe si la dealer si la magazinul de piese.

Poate prind si eu un pont pentru data viitoare cand mai am nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine le fac o poza si le pun. Eu am facut proba cu una in seara asta si merge perfect. Cat despre cablu, daca fac comanda la dealer in cat timp vine? Ma gandesc ca dureaza ceva vreme, ori eu vreau sa plec cat de curand din tara pt vacanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cleme se gasesc in tirgul de masini - @Lupico, am realizat tirziu ca esti din Cluj - daca te duci cu o clema originala o sa gasesti inlocuitor, vezi ca sint doua tipuri de cleme, unele "arici" care sint cam ca cele de dacia, si unele "pline" care nu se deformeaza - astea intra in niste piese mici de plastic in usa, acolo unde este gaura este un soi de manson..

Ref cablu de deschis usa, ala il gasesti pe la SH, trebuie ca e pe orice usa, doar ca nu stiu cum e legat de broasca, daca trebuie desfacuta broasca de usa ca sa le separi.. uita-te la un SH si te lamuresti.

Cu deschisul usii e problema de reglaj a mecanismului.. rabdare si un mecanic dibaci..

stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Nu conteaza ca esti mic daca te pricepi un pic". Am rezolvat. Cleme s-au potrivit destul de ok, nu perfect dar multumitor momentan pana le-oi lua pe cele originale. Iar cablul l-am rezolvat din ceva cablu de bicicleta plus un surub cu gaura si un carlig confectionat dintr-o tija de inchidere centralizata. Rezultatul este peste asteptarile mele. Merge perfect. Acum lucrez la montarea centralizatei si la portbagaj iar apoi gata.

Ca si concluzie: este aproape imposibil de scos o fata de usa, fie ea fata sau spate, fara sa rupi macar o clema. Nu este vb de grija cu care lucrezi ci de faptul ca plasticul a cam imbatranit si este destul de rigid. :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da pb ai dreptate ref plastic imbatrinit, mai sar din cind in cind... cu rabdare nu le pierzi pe toate..

Inteleg ca te preocupi de inchiderea pe spate.. daca reusesti sa modifici broasca pune te rog niste poze. Sint curios cum se poate face asa ceva. Din ce stiu eu sint doua feluri de mecanisme, cel mecanic, normal cu cheie, si cel de inchidere centralizata. Poti sa-l modifici pe cel "normal" ?

stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate pune inchidere centralizata pe spate, broasca e la fel doar ca cea cu inchidere mai are motorasul si o parghie

se pote face sa se deschida din telecomanda...

eu am in plan asta dar eu am deja inchiderea centralizata originala , vreau sa fac sa sara singur hayonul din telecomanda

daca nu face nimeni pana atunci o sa fac eu un DIY cu treaba asta.

Modificat de steamroller
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut eu asta la vreo 2 masini anterior. Dar nu prea merita osteneala sincer. Cel mai bine montezi un actuator la mecanismul de portbagaj, iar atunci cand incui si descui masina din telecomanda, se va intampla acelasi lucru cu portbagajul. Merg sa fac o poza si va pun sa vedeti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez imagini cu inchiderea pe portbagaj de la mine.

Se pare ca nu vrea sa ia pozele

Am sa mai incerc

Modificat de lupica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca acum merge pusa poza! Practic cand tija este actionata de motoras ea intra pe sub pargia ialei si nu o mai lasa sa coboare in jos, astfel neputand deschide portbagajul. Asta presupune sa se renunte la descuierea si incuierea portbagajului din cheie. Se va folosi doar din telecomanda sau din comanda ce o da usa soferului atunci cand se incuie.

post-72430-1280479157_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!