Jump to content

Volanul merge greu uneori


audibc
 Share

Postare recomandată

In anumite momente, pe care nu pot sa le leg de temperatura sau alte conditii, volanul se invarte greu, ca si cum nu as avea servodirectie. Asta e combinat cu un zgomot ce se aude uneori la maximul cursei volanului (un harait). La service mi-au spus ca e 100% pompa de servodirectie, ce ar trebui inlocuita. Faza e ca uneori servodirectia merge normal, volanul se invarte usor, iar zgomotul nu apare la finalul cursei stanga sau dreapta. Atunci cand volanul merge greu, daca accelerez la 2000 de ture se usureaza condiderabil rezistenta volanului, aspectul fiind explicat de mecanici ca pompa de servodirectie nu baga destula presiune la relanti. Au verificat si la caseta nu sunt urme ca ar fi curs iar cureaua ce antreneaza pompa de servo e intinsa. Am verificat nivelul lichidului si e ok, acum aprox. 2 luni era sub minim si am completat, cam de atunci au aparut si problemele descrise. Daca aveti alte posibile explicatii, multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi totusi cate ceva de verificat, dar pentru moment verifica fulia de la alternator sa nu fie blocata si fortind intinzatorul, cureaua se slabeste si nu reuseste sa invarta constant fulia de la servo :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa golesti instalatia de ulei si sa il schimbi, este posibil si ce a zis colegu sa fie alternatoru blocat dar in cazul asta ar trebui sa ai si alte zgomote sau avertizari

Eu am patit la fel (exact aceleasi simtome) dar mie imi pierdea pe la furtunul care pleaca din vas, verifica sa nu fie infundat circuitu pina in pompa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat uleiul de servo, inainte au spalat cu alt lichid instalatia. nimic. chiar mai greu merge acum. :D raman zgomotele la capatul cursei volanului. la service spun ca i pompa de servo defecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum sunt descrise simptomele (in special zgomot la capat de cursa), inclin sa cred ca au dreptate cei din service in privinta pompei. Uzura excesiva a pompei ar explica si faptul ca miscarea volanului se usureaza cand accelerezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

IN PRIMUL RAND as incerca totusi o verificare a rolei de la alternator, asa cum a spus si cristy40 mai sus.

N-as baga mana in foc dar inclin sa cred ca ea e vinovata.

Daca mai circuli asa cu masina si rola este blocata/se blocheaza, urmarea va fi ruperea curelei de transmisie de la accesorii. :Driver:

In cazul in care rola (fulia) de la alternator e ok, atunci sigur problema vine de la pompa si/sau caseta de directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
mihai_urotiorc

Salutari am aceleasi simptome...merge greu in anumite momente cand vreau sa virez...am avut si eu scurgeri pe la furtunasele care ies si intra in rezervorul de ulei al pompei servo iar jos la intrarea furtunaselor in conductele de fier tot asa pierdeau ulei...dupa ce am schimbat colierele...am complectat cu ulei verde dar tot asa merge ba usor ba greu...sa fie pompa ?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat pompa de servo şi problema s-a rezolvat. :blink: Multumesc pentru sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nice ... ti-am zis ca 100% este pompa de servo in urma diagnozei facute. Bine ca acum poti roti si tu volanul cu un deget :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mie volanul imi merge usor dar zaraitul acela in capetele cursei volanului nu imi plac. O sa schimb si lichidul servo ca ine stie de cand e acolo dar intrebarea mea e, cu o pompa noua de servo se mai aude ceva in capetele de cursa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

dar pompa de servo directie se poate repara? stiti si unde? puteti recomandaun service bun vw in buc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
cristian micutu

Cat te-a costat total.ms ast un raspuns :huh:

Modificat de cristian micutu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Buna seara

Aceeasi problema cu volan greoi la turatii mici,schimbat furtune,curatat sistem foarte bine,schimbat ulei si nimic ba parca mai rau.

Rezolvare-schimbat pompa servodirectie noua,pus ulei nou si gata.

Eu nici acum nu sunt prea convins ca a fost pompa servo dar...

Masina e un A4 din 95 ,1,8 benzina de 125 de cai

Lucrarea am facut-o eu in totalitate

Concluzie:ar trebui cautat un sistem rapid de verificare a presiunii pompei de servodirectie(aprox 110-120 bari) fara demontare.

Daca are cineva vreo idee...

 

Modificat de docalucian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caseta directie,bielete directie,rulmenti flanse amortizor,pivot cam asta este cerul de suspecti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 4/19/2010 at 6:15 PM, audibc said:

Am schimbat pompa de servo şi problema s-a rezolvat. :blink: Multumesc pentru sfaturi!

ce pompa ai luat? dezmembrari sau noua... iar daca noua, originala sau ce marca? ...si daca ai mai avut probleme de atunci :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa 8 ani intrebi asta pe un user care nu a mai intrat pe forum de 6 ani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!