Jump to content

Ochelari polarizati galbeni ? Folositori ?


roparo
 Share

Postare recomandată

Deschid acest topic pentru ca vreau sa stiu de sunt folositori astfel de ochelari. Nu ma refer la ofertele ciudate de la TVShoping sau alte minuni de genul asta, ci la cei de "marca", profesionali (deseori folositi cica de soferii de tir).

Am inteles ca ochelarii polarizati anuleaza lumina reflectata si ar fi foarte odihnitori la drum cu soarele pe sosea sau pe celelalte masini.

De asemenea, am inteles ca ochelarii galbeni (in special lumina galbena) mareste contrastul umbrelor si astfel noaptea e mult mai relaxant de condus.

E cineva pe forum care a folosit astfel de ochelari ? Recomandari ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • catalinx

    6

  • razdan

    6

  • s_c

    5

  • SSorin

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am avut ocazia sa incerc asa ceva si pot sa spun ca sint f.utili,in mod special cind e ceata.

Dar asa cum ai spus si tu,erau de firma,sigur nemtesti,dar nu mai stiu marca.

Daca as gasi,mi-as lua :lol:

Modificat de Viorel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am probat si eu la un priten care e tirist. Erau de firma (marco polo parca) si erau special pt condus. I-am folosit la volana vara trecuta in miezul zilei pe lumina deranjanta si erau super odihnitori ba mai mult vedeam si la distanta mai mare.

Si eu am cautat mult timp din aia si nu am gasit. Daca stie cineva de unde se pot cumpara....10x.

Acum am niste ochelari galbeni in torpdou dar nu se pot compara cu aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal...referitor la discutie,am avut ocazia sa merg foarte mult timp cu astfel de ochelari.Pe langa faptul k aveam o foarte clara imagine a tot ceea ce era in jurul meu,erau folositori si odihnitori pe timp de....noapte ;) Suna ciudat pt. unii...Adevarata lor valoare am descoperit-o insa pe timp de ceata si in general pe vreme mai inchisa...totul in jur era de o culoare galbena ce iti creea senzatia de acea vreme de dimineata insorita....nu am cuvinte sa ma exprim.Din pacate pt. mine ei ratacesc acum printr-un sertar si asta din cauza unui banal surubel ce nu a vrut sa stea la locul lui,dar recomand tuturor sa poarte o astfel de pereche de ochelari macar 1 data....

:( ...daca aveti de vanzare,dati-mi de stire

og_flow@yahoo.com

o726301523

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un prieten care are magazin cu ochelari, si are si model din acesta pentru condus noaptea cu ochelarii si mi-a spus ca ia probat si el si sunt foarte utili.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai zi-ne si noua unde e prietenul ala al tau? :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista oare posibilitatea sa se faca astfel de ochelari cu dioptrii? Sau ce alta solutie ar exista pentru persoane care poarta deja ochelari de vedere?

Am probleme serioase la condusul noaptea (mai ales interurban, cand ma orbesc cei care vin pe sens opus) si mi-as dori astfel de ochelari; problema e ca am deja ochelari de vedere, fara care nu prea pot conduce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ca toata lumea stie cat sunt de folositori nu exista cineva care sa ne spuna si de unde sa cumparam acesti ochelari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma inscriu si eu la o pereche ...asteptam pretul si locatia :( .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista oare posibilitatea sa se faca astfel de ochelari cu dioptrii? Sau ce alta solutie ar exista pentru persoane care poarta deja ochelari de vedere?

Am probleme serioase la condusul noaptea (mai ales interurban, cand ma orbesc cei care vin pe sens opus) si mi-as dori astfel de ochelari; problema e ca am deja ochelari de vedere, fara care nu prea pot conduce.

<{POST_SNAPBACK}>

Cred ca te-ar ajuta mult mai mult ochelarii aceia speciali pt.cei care stau mult cu ochii in monitor, "ANTIREFLEXIE" daca nu ma insel eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca te-ar ajuta mult mai mult ochelarii aceia speciali pt.cei care stau mult cu ochii in monitor, "ANTIREFLEXIE" daca nu ma insel eu.

<{POST_SNAPBACK}>

Ochelarii mei de vedere sunt antireflexie. Nu-mi dau seama daca ajuta, dar oricum e insuficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un prieten care are magazin cu ochelari, si are si model din acesta pentru condus noaptea cu ochelarii si mi-a spus ca ia probat si el si sunt foarte utili.

<{POST_SNAPBACK}>

Te rugam cu totii sa ne spui unde e acel magazin si cand e deschis (eventual).

@s_c Pentru cei cu ochelari deja, am inteles ca exista 2 solutii:

1. Un fel de lentile care se aplica peste ochelarii existenti

2. La oftalmolog se pot comanda ochelari pentru condus cu dioptrii incluse (insa nu la oftalmologul de serviciul ci la firmele recunoscute).

Mai multe detalii despre ochelari polarizati cu dioptrii am vazut pe topic-uri cu pescari (astia stau cu ochii in balta toata ziua si au nevoie sa vada pestele, nu cerul reflectat). Pe www.rapitori.ro era parca o discutie, insa mai sunt si alte locuri.

Ochelari polarizati se gasesc, insa sa mai fie si galbeni (pentru ceatza si noapte) si sa fie buni la condus, mai rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe vremuri foloseam ochelari galbeni polarizati de la Mojave (se facea reclama la televizor) si se puteau schimba lentilele cu Night Vision, Hawk Vision si mai stiu eu ce, si din cate mi-aduc aminte aveau si varianta de a pune si lentile cu dioptrii. Din pacate acei ochelari au disparut in misiune, nu stiu daca au fost ajutati sa dispara sau i-am pierdut eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@S_C Se pot comanda ochelari de soare cu dioptrii. Incearca de exemplu la Opticris.

Eu am ochelari de soare Rayban polarizati iar in soare puternic si cand acesta bate direct prin parbrizul masinii este o placare sa ii folosesti. As incerca si eu cei galbeni de care se vorbeste ca si eu ma cam chinui seara la condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca se pot face ochelari de soare cu dioptrii (am asa ceva), dar ce vrei sa fac cu ei noaptea??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rugam cu totii sa ne spui unde e acel magazin si cand e deschis (eventual).

Si eventual un pret :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la partea cu ochelari de soare polarizati - elimina refrexiile si sunt f buni. Eu am o pereche de ochelari de soare Polaroid polarizati si sunt forte buni si la condus pe orice vreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ochelarii parca erau in jur de 2 mil, dar mi-a spus ca-si merita banii. el are magazinul in bucuresti.

asta e numarul lui, vb cu el : 0744.127.200

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A reusit cineva sa vorbeasca ?

Eu am sunat,dar era tel.inchis.

Poate am stresat omul cu prea multe telefoane... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunat eu ....

Magazinul se numeste Ciao Optic (sper ca am inteles bine), si e pe Mihai Eminescu nr. 121, intre primul si al doilea semafor de la intrarea pe Eminescu din Mosilor. Program 10-18 si sambata 9-13.

Sunt mai multe tipuri de ochelari anti-reflexie (nu neaparat polarizati), cu efect heliomat sau nu. In functie de aceste caracteristici + altele, preturile variaza (se poate si cu dioptrii)

A mai spus de niste ochelari Lotto de soare pe care i-a probat seara si dimineata si ar fi faini. Totul e sa mergem acolo sa-i vedem.

Cam atat am discutat la telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu ochelari galbeni polarizati de condus. I-am luat de undeva din Germania acum multi ani. Dar exista o problema la ei.Ii poti folosi cu cea mai mare incredere pe drumurile lor, dar nu ii recomand la noi in tara. Ce fac ei de fapt ? Maresc contrastele dintre nuantele de culori. Adica noaptea cand mergeam cu ei pe autostrada dungile albe de pe margine sau dintre benzi se vad de minune, La fel se vad si luminile de la stopurile celor din fata. In schimb unde este complet intuneric (adica in Romania) si nu exista sosele vopsite bine sunt inutili. Ce vreau sa zic este ca daca in fata ai o caruta nesemnalizata, cu acesti ochelari o vezi mai tarziu. Dar, sunt super buni pentru luminile celor care vin din fata. Nu te mai orbesc deloc.

O sa ii caut si cine vrea sa ii probeze ii stau la dispozitie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista oare posibilitatea sa se faca astfel de ochelari cu dioptrii? Sau ce alta solutie ar exista pentru persoane care poarta deja ochelari de vedere?

<{POST_SNAPBACK}>

1. dioptrii mari - lentile de contact

2. se pot atasa lentilele colorate peste okelari fixate pe un dispozitiv, iar cind nu ai nevoie de ele ori le dai jos ori le ridici si ai un fel de parasolar la okelari ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt lentile polarizate cu dioptrii, dar sunt cam scumpe, ceva de genul 200 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

mergeti la orice cabinet oftalmologic care se ocupa si de vanzarea lentilelor/ochelarilor. Au si de-aia, cu sau fara dioptrii... lentilele Zeiss erau cam 1mil bucata dar asta la un cabinet cunoscut ca fiind f scump din Iasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu pana de curand niste ochelari galbeni luati din targ Autovit de la un nene care ii primise din germania( erau noi) si care sigur nu stia ce vinde pt ca i-am luat la un pret de nimic..(nu mai stiu exact cat)

Erau super, daca ti-i puneai la ochi pe timp intunecat jurai ca a iesit soarele iar noaptea te protejau de farurile din fata.

Din pacate ii tineam prin masina si probabil la una din spalatorii au fost irezistibili pentru "baieti" :))

mi-as lua altii dar la 2-3 mil ...zic pas!

Modificat de MIGUEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!