Jump to content

Tunning Passat CC


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

Poti pune comenzi schimband volanul cu unul care are asa ceva...undeva la 100 E cred ca gasesti

Modificat de Darkangel69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un passat cc se pot pune comenzi pe volan daca nu are din fabrica?

 

Masina are RNS 510.

 

Si daca se pot pune cum anume si cam cat ar costa?

 

Multumesc :D

 

Da. In afara de volanul cu comenzi, mai ai nevoie si de cablajul din volan = care sa fie pt volan cu comenzi, plus alt calculator de coloana - cel actual nu suporta  - acest lucru se poate verifica daca ai o scanare a masinii.

 

cat costa - volan comenzi de Higline - in jurul la 300 lei, cablaj 150 lei, calculator coloana - ...500 lei.. preturile sunt orientative ... si nu de la reprezentanta... ci de la colegii care aduc asa ceva.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci in jur de 1000 lei.

 

Nu prea merita investitia. Voi ce ziceti?

 

Masina mea este aproape full mai putin fara parking assist.

A fost comandata din Germania cu toate optiunile posibile iar surpiza cand a ajuns in Romania nu avea comenzi pe volan.

Mi sa spus ca e o greseala de fabrica si ar dura foarte mult sa o duca inapoi sa rezolve problema deci am pastrat-o asa.:(

 

Si apropo probleme cu DSG a avut cineva pe aici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

250 euro nu cred ca e mult la o masina care a costat daca e cum zici tu undeva in jur la 40 - 50 mii. Eu iti zic sa le pui pt ca schimba foarte mult interiorul si chiar sunt folositoare comenzile pe volan. Motorizarea aia e vis dar drumurile noastre groaznice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. a facut cineva retrofit la cruise control la passat cc? nu stiu de unde sa incep

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca da.

 

iti trebuie blocul de manete, cablaj - se trage un cablu intre coloana volan si ECU - plus carcasa de plastic de sub volan.

 

inainte de toate trebuie o scanare a masinii, deoarece exista posibiliatea ca actualul calculator de coloana sa nu suporte tempomat. In functie de ce calc de coloana are, vedem daca suporta ori nu, tempomat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci trebuie sa ma duc la reprezentanta sa imi spuna daca suporta. blocul de manete e format din toate 3? nu se poate separat?. trebuie schimbat si capul de sub volan? cablajul de unde se cump?

florin, folding mirrors retrofit faci? sau xenon retrofit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da corect nu am spus ca e mult doar ca stiu daca merita .

 

Aveti idee unde pot sa merg cu ea sa imi rezolve problema asta?

O sa merg si la reprezentanta sa vedem cat imi cere.

 

Da motorizarea e de vis insa cutia DSG m-a dezamagit complet :( La 80 000 km cutia a inceput sa faca figuri in sensul ca smucea cand schimba si cand trecei prin trepte foarte rau mai ales cand se incalzea uleiul in cutie.

A fost o intreaga nebunie cu cutia pana in prezent.. Masina numai o folosesc de aproximativ 3 luni sa va spun si de ce.

 

La inceputul lui octombrie masina a fost dusa la TESS BRASOV pentru constatare, service-ul unde au fost facute toate reviziile la masina.

Mi s-a spus ca este stricat mechatronicul si ma costa in jur de 8000 lei insa dureaza cam 2 saptamani pana vine comanda si ca nu se poate face pe GARANTIE !!!

Pana aici totul perfect am dat avans jumate din suma si asteptam cu nerabdare sa soseasca piesa.

Trec 2 saptamani si ii sun sa intreb daca a sosit piesa si imi spun ca mai dureaza 2 zile pana vine. OK! Trec si alea 2 zile ii sun dimineata si le spun a sosit piesa ? DA ! Acum se apuca baieti de montare si dureaza aproximativ 3-4 ore dar mai bine o luati maine , mi-a spus seful de la service.

Eu sunt din Busteni si pe la pranz am zis ma duc la TESS VW BRASOV sa vedem in ce stare se afla masina .

Ajung acolo si intru direct in service si observ ca defapt nu lucra nimeni la masina. 

Ma duc la mecanic si intreb ce se intampla si imi spune stiti defapt piesa nu a sosit dar haideti sa va propun eu ceva , am un mechatonic la mana a doua de pe un golf in stare buna va garantez ca merge cel putin 2 ani.

In momentul ala am simtit ca explodez de nervi si le-am spus daca maine nu am piesa NOUA pusa pe masina va dau in judecata iar pe tine te spun la patron ca mi-ai propus chestia asta. A zis ok maine la pranz veniti sa o luati ca o sa fie gata!

A sosit ziua cea mare ma duc eu la TESS , masina era in parcare deci era gata! Ma duc platesc si restul de banii in fine toate bune si frumoase intr-un final.

Am plecat acasa cu masina iar pe la timis in urcare simteam cand schimba ca smuceste . Ajung acasa il sun imediat pe patron si cica stati linistit o sa mearga bine pana isi da drumul si isi face ea softul nu stiu cum.

Dupa 3000 km cutia a picat !!! Aceleasi simptome ca si data trecuta smucea foarte rau , numai intra in R se auzea foarte rau cand trecei prin trepte o intreaga nebunie !

M-am dus a doua zi inapoi la TESS BRASOV si le-am spus imi da-ti banii inapoi si imi puneti piesa veche altfel va dau in judecata pentru ce faceti aici.

A fost un intreg circ cu patronul si i-am povestit ce mi-a propus si mecanicul cu piesa SH. L-a chemat pe mecanic si i s-a spus esti concediat incepand de astazi poti pleca iar mie mi s-a spus ca pot reveni maine dupa masina sa o iau si ca imi da bani.

A trecut si ziua asta si la prima ora m-am dus la service si ghiciti ce? La masina mea lucra tot mecanicul ala !!!

In fine cam asta e toata povestea in mare o intreaga tiganie si nebunie made in Romania !!!

 

 

Am dat in telefon in Germania unde am si un prieten foarte bun care m-a si ajutat in toata treaba asta.

Masina iesea din garantie pe data de 25.01.2014.

Pe 01.01.2014 masina a fost trimisa cu platforma in Germania mai precis in orasul Ansbach la service-ul Breitschwert Volkswagen pentru a fi reparata pe GARANTIE !!

A fost facuta constarea iar a doua zi primesc telefon si mi s-a spus ca se rezolva problema prin schimbarea cutiei iar ca masina este gata pe 24.01.2014 !

Maine pleaca platforma dupa ea din Brasov iar luni masina este la mine. Platforma ma costat dus intors 800 euro.

 

Scuzati daca am gresit insa am scris repede si mult.

Sunt pur si simplu scarbit de serviceurile din Romania! Si nu orice service , TESS BRASOV este reprezentanta VW !

In Germania s-a rezolvat rapid si fara nici un fel de problema.

 

ASTEPT PARERILE VOASTRE !!! 

 

PS: Abia astept sa soseasca masinuta :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu inteleg de ce ai acceptat sa platesti atat timp cat masina este in garantie. Pentru nimic in lume nu acceptam sa platesc suma aia stiind masina in garantie.

 

2. Seful de service si cu mecanicul probabil au fost in cardasie. Ambii stiau de mecatronicul reparat si au vrut sa te "traduca" de 8.000ron

 

Asta-i tara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci trebuie sa ma duc la reprezentanta sa imi spuna daca suporta. blocul de manete e format din toate 3? nu se poate separat?. trebuie schimbat si capul de sub volan? cablajul de unde se cump?

florin, folding mirrors retrofit faci? sau xenon retrofit?

 

te duci sa faci o scanare si ceri rezultatul..... sau cauti pe cineva care are VCDS si iti face un autoscan, dupa care imi dai sa vad rezultatul.

 

manetele - asa vin -toate 3, impreuna... nu o sa gasesti sa o cumperi separat pe cea de tempomat, la Passat..... se poate demonta, dar nu ti-o vinde nimeni separat....

 

da, se pot face toate - folding mirrors retrofit , xenon retrofit, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da corect nu am spus ca e mult doar ca stiu daca merita .

 

Aveti idee unde pot sa merg cu ea sa imi rezolve problema asta?

O sa merg si la reprezentanta sa vedem cat imi cere.

 

Da motorizarea e de vis insa cutia DSG m-a dezamagit complet :( La 80 000 km cutia a inceput sa faca figuri in sensul ca smucea cand schimba si cand trecei prin trepte foarte rau mai ales cand se incalzea uleiul in cutie.

A fost o intreaga nebunie cu cutia pana in prezent.. Masina numai o folosesc de aproximativ 3 luni sa va spun si de ce.

 

La inceputul lui octombrie masina a fost dusa la TESS BRASOV pentru constatare, service-ul unde au fost facute toate reviziile la masina.

Mi s-a spus ca este stricat mechatronicul si ma costa in jur de 8000 lei insa dureaza cam 2 saptamani pana vine comanda si ca nu se poate face pe GARANTIE !!!

Pana aici totul perfect am dat avans jumate din suma si asteptam cu nerabdare sa soseasca piesa.

Trec 2 saptamani si ii sun sa intreb daca a sosit piesa si imi spun ca mai dureaza 2 zile pana vine. OK! Trec si alea 2 zile ii sun dimineata si le spun a sosit piesa ? DA ! Acum se apuca baieti de montare si dureaza aproximativ 3-4 ore dar mai bine o luati maine , mi-a spus seful de la service.

Eu sunt din Busteni si pe la pranz am zis ma duc la TESS VW BRASOV sa vedem in ce stare se afla masina .

Ajung acolo si intru direct in service si observ ca defapt nu lucra nimeni la masina. 

Ma duc la mecanic si intreb ce se intampla si imi spune stiti defapt piesa nu a sosit dar haideti sa va propun eu ceva , am un mechatonic la mana a doua de pe un golf in stare buna va garantez ca merge cel putin 2 ani.

In momentul ala am simtit ca explodez de nervi si le-am spus daca maine nu am piesa NOUA pusa pe masina va dau in judecata iar pe tine te spun la patron ca mi-ai propus chestia asta. A zis ok maine la pranz veniti sa o luati ca o sa fie gata!

A sosit ziua cea mare ma duc eu la TESS , masina era in parcare deci era gata! Ma duc platesc si restul de banii in fine toate bune si frumoase intr-un final.

Am plecat acasa cu masina iar pe la timis in urcare simteam cand schimba ca smuceste . Ajung acasa il sun imediat pe patron si cica stati linistit o sa mearga bine pana isi da drumul si isi face ea softul nu stiu cum.

Dupa 3000 km cutia a picat !!! Aceleasi simptome ca si data trecuta smucea foarte rau , numai intra in R se auzea foarte rau cand trecei prin trepte o intreaga nebunie !

M-am dus a doua zi inapoi la TESS BRASOV si le-am spus imi da-ti banii inapoi si imi puneti piesa veche altfel va dau in judecata pentru ce faceti aici.

A fost un intreg circ cu patronul si i-am povestit ce mi-a propus si mecanicul cu piesa SH. L-a chemat pe mecanic si i s-a spus esti concediat incepand de astazi poti pleca iar mie mi s-a spus ca pot reveni maine dupa masina sa o iau si ca imi da bani.

A trecut si ziua asta si la prima ora m-am dus la service si ghiciti ce? La masina mea lucra tot mecanicul ala !!!

In fine cam asta e toata povestea in mare o intreaga tiganie si nebunie made in Romania !!!

 

 

Am dat in telefon in Germania unde am si un prieten foarte bun care m-a si ajutat in toata treaba asta.

Masina iesea din garantie pe data de 25.01.2014.

Pe 01.01.2014 masina a fost trimisa cu platforma in Germania mai precis in orasul Ansbach la service-ul Breitschwert Volkswagen pentru a fi reparata pe GARANTIE !!

A fost facuta constarea iar a doua zi primesc telefon si mi s-a spus ca se rezolva problema prin schimbarea cutiei iar ca masina este gata pe 24.01.2014 !

Maine pleaca platforma dupa ea din Brasov iar luni masina este la mine. Platforma ma costat dus intors 800 euro.

 

Scuzati daca am gresit insa am scris repede si mult.

Sunt pur si simplu scarbit de serviceurile din Romania! Si nu orice service , TESS BRASOV este reprezentanta VW !

In Germania s-a rezolvat rapid si fara nici un fel de problema.

 

ASTEPT PARERILE VOASTRE !!! 

 

PS: Abia astept sa soseasca masinuta :wub:

 

Data viitoare ia pe cineva mai serios dupa tine, tata, unchi, frate tatuat. Nu vreau sa te jignesc da am impresia ca te-au luat de prost. Masina in garantie nu platesti interventii la mecatronic asta e clar. Nu te mai du la reprezentanta, daca vrei sa faci ceva serios si sa lucrezi cu oameni seriosi cred ca Florin de aici si AlBundy se ocupa cu montatul de piese contra-cost si te ajuta sa si comanzi ce ai nevoie, iesi si de 2 ori mai ieftin.

Stima

 

PS : Referitor la pareri, curand o sa plec din tara asta unde toata lumea incearca sa te jecmaneasca aiurea de la guvern si taxe pana la mecanicu de la service.

Scuze de offtopic.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti un pic la tabla aia iti dai seama ca nu merg elemnte de pe CC-ul nou pe ala vechi. Sincer mie farurile de pe vechiul mie se pare ca dau mai bine cu liniile rotunjite ale masinii. Astea noi par facute in graba si puse pe aceeasi caroserie... deci nici o treaba cu linia masinii, iar grila parca e lama de Gillete Pro Glide sau cum s-o numi :) Am vazut multe elemente de tuning after market pe vechiul CC care dau mult mai bine decat adaptari de elemente noi pe alea vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merg plug and play.... atfel, depinde doar cate elemente de caroserie esti dispus sa schimbi de pe masina, pentru a face acest retrofit..... daca le schimbi de nevoie, atunci merita... daca le schimbi doar pentru imagine, cam costisitor.

 

desing - fiecare are modelul lui preferat, asa ca parerile sunt impartite - mai mult ca sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am tempomat, insa fara ACC, ce ar implica instalarea unuia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina fiind DSG ?

 

Pentru un raspuns cert, trebuie o scanare a masinii, sa vad ce componente ai tu pe masina - care suporta ACC si care nu.

 

In cel mai rau caz, la o masina cu DSG, trebuie (in mare)

 

- pompa ABS compatibila (vedem daca a ta suporta sau nu)

- radar-ul plus componentele aferente (suporti, conectori, cablaj, etc) - aici poate sa fie cu Front Assist sau fara

- can gateway compatibil (vedem daca a ta suporta sau nu)

- maneta tempomat ACC - grup manete vin pe original toate 3, se pot separa la nevoie- (calculator coloana - daca nu ai tempomat acum trebuie verificat daca suporta si capacul de sub volan - tot asa, numai daca nu ai tempomat acum)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un cost estimativ ,in cel mai rau caz ptr toate piesele se poate?sa vedem daca merita acest retrofit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici tot ce ai nevoie pentru ACC.

Cauti pe google dupa coduri si o sa iti poti face o idee despre preturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un cost estimativ ,in cel mai rau caz ptr toate piesele se poate?sa vedem daca merita acest retrofit.

 

noi... nu vrei sa stii.....

 

la mana a doua - se aproprie de 1000 de euro - toate piesele, daca nu ai nimic compatibil - totusi, trebuie scanata masina ta si vazut ce ai pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...las ca de 1000 E pun eu frana daca trebuie si pastrez distanta..poate asa nu adorm :D..oricum merci de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tare, am gasit la baiatul ala, in fine, retrofit-ul pentru side assist. Incep sa caut piesele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E enorm 300EUR..ti le aduc eu la 135EUR!

 

Apropo de leduri. Am montat si eu la numar, la pozitie, mai putin la DRL ca nu gasesc fara eroare. Doua intrebari am:

 

1. Am auzit ca pot creea neplaceri, in sensul ca pot defecta anumite module/senzori etc.. Este adevarat? cei care le aveti de mai multa vreme ati avut vreo problema?

 

2. Are cineva DRL uri fara eroare? :))

 

Merci mult!

Modificat de gabi_tro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ gabi_tro

Stiu ca este mult, mai ales ca banuiesc ca sunt chinezesti nu OEM cum zice el, dar....na...zic sa intreb ca poate are cineva alta parere, "mai avizata". Tu de unde aduci cu 135 de euro ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!